• benchmark.pl
 • RTV
 • Kto ma pilot, ten ma władzę. Rząd odczepi się od twojego TV
RTV

Kto ma pilot, ten ma władzę. Rząd odczepi się od twojego TV

przeczytasz w 1 min.

Rząd chciał przejąć władzę nad naszymi telewizorami i pilotami. Tak zwane „lex pilot” zostało jednak odrzucone. To oznacza – przede wszystkim – że kanały od 1 do 5 nie będą zarezerwowane dla stacji Telewizji Polskiej.

Kanały od 1 do 5 dla TVP? Na szczęście jednak nie

Projekt „lex pilot” od początku wywoływał niemałe emocje. Największe kontrowersje wzbudzał pomysł, by kanały od 1 do 5 były z góry przypisane stacjom Telewizji Polskiej. Miały to być kolejno: TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info i TVP Kultura. 

To właśnie ten pomysł został odrzucony w całości. Krótko mówiąc: wciąż będzie istniała pełna swoboda w kontekście tego, jakie kanały znajdą się na pierwszych pięciu pozycjach

„Lex pilot” – w pozostałych punktach wywalczono kompromis

Operatorzy krytykowali również inną propozycję zawartą w „lex pilot”. Konkretnie tę dotyczącą nakazu oferowania wszystkich 16 wersji regionalnych TVP 3 (zamiast jednej, jak ma to miejsce obecnie), a także wielu innych kanałów Telewizji Polskiej. Równocześnie kanały Polsat, TVN, TV4 i TV Puls miały przestać być „obowiązkowe”. 

Tutaj postawiono na kompromis. Lista kanałów obowiązkowych rzeczywiście zostanie rozszerzona, ale nieznacznie. Podstawowe stacje, które muszą znaleźć się w każdym pakiecie, to TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Kultura, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. 

Projekt „lex pilot” zakładał również, że operatorzy będą musieli oferować kanały osobno (a nie tylko w pakietach). To także wywołało sprzeciw operatorów i ostatecznie rząd zdecydował się na rozluźnienie przepisu. Klientom nadal mogą być oferowane wyłącznie pakiety, ale już operatorzy będą mogli pozyskiwać kanały od nadawców osobno

Źródło: Wirtualnemedia

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  10
  Precz z pisem i po
  • avatar
   Cinas
   6
   Mam TV odkąd pamiętam ale nie mam telewizji od 11 lat. Ciekawe co przepchnęli pod taka beznadzieją ustawą? Jak coś nie przechodzi to bokiem przechodzi coś o wiele ważniejszego...
   • avatar
    janex2
    3
    Jaka by partia nie była, to zawsze coś muszą odpier#$%lać zamiast się zająć poważnymi sprawami...
    • avatar
     wln123
     1
     a za napisanie czego faktycznie dotyczy druk 2861 to juz agencja reklamowa, ktora jest oplacana z pieniedzy podatnikow to juz nie prosila zeby napisac?
     Rządowy projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej aka inwigilacja Polakow kolejna wersja? ponad 3000 stron scieku
     Jak tam Wojtusiu, kazali napisac to pisze? przed lusterkiem nadal stabilnie? o pilocikach napisze, zaslone dymna trzeba pielegnowac.
     • avatar
      zack24
      1
      Jak ja się cieszę, że nie mam TV :)
      • avatar
       FunkyKoval
       1
       Pierdoły jakięs podajecie w newsach, kogo obchodzi które kanały bedą od 1 do 5 dla których mediów ?
       Od tego życie zależy ? To chyba tylko ważne dla operatorów mediów, bo mieliby trochę trudniej we wciskologii tego, co sami uważąją za dobre (dla siebie). Już wolałbym te kanały TVP na pierwszych 5 pozycjach bo jak wejdzie inna opcja POlityczna to będą niemieckie albo co gorsza ruskie.
       Nie rozumiem tych narzekań na forum pod każdym newsem zahaczającym o wątki polityczne, gdzie to co polskie zwykle jest krytykowane jako złe i PiS-owskie.
       TV jest PiS-owska, karabinki GROT PiS-owskie, programy socjalne, dzieki którym wiele osób może godnie przeżyć miesiąc to PiS-owska patologia, CPK to PiS-owska meglaomania (przecież jest lotnisko w Berlinie), WOT to PiS-owskie komanda itp.
       Dom wariatów budujecie takimi komentarzami.
       • avatar
        michael85
        1
        Niedługo wybory pamiętajcie kto odbierał nam wolność, kto głosował za lockdownami i kto wymyśla takie chore ustawy jak lex pilot czy ustawa segregacyjna przygotowywana przez posłów PiS popieranych przez PO, Holowanie i lewicę.
        • avatar
         Kasuja Wpisy Automatem
         -2
         wielkie tornado i wielka klapa.
         czekam z niecierpliwością aż skończą nadawnianie sygnału TVP w HEVC1 / DVBT1
         mam wrażenie że zostawili ten relikt aby nie odcinać sobie propagandy od swojego elektoratu. innego powodu nie widzę. to stawia TVP w uprzywilejowanej pozycji wobec innych nadawców.
         • avatar
          Marek1981
          0
          Pierdółka, którą można wyłączyć w 5min, przesłania inne ważne przepychane ustawy. Nikt nie mówi że Polacy będą płacić gigantyczne podatki do eurokołhozu za co2. 2027 ma być stała proponowana stawka 45euro/1t co2 a max 2030 po cenach giełdowych.
          • avatar
           Lister
           0
           Ech, to była tylko komisja — niestety w sejmie i tak mogą zrobić co chcą :/
           • avatar
            Sander Cohen
            0
            Wspaniale. 2 miesiące temu zrezygnowałem z telewizji. Teraz oglądam to co chce a nie to co ktoś mi narzuca. Bez reklam, bez gadających głów, bez politycznej agresji i durnych wyciskaczy łez robionych od lat za pieniądze podatników. Do telewizji live juz nie wrócę bo nie ma mi nic do zaoferowania.