Ciekawostki

Kanały TVP od 1 do 5? Jest dobra wiadomość

przeczytasz w 2 min.

Jest dobra wiadomość w sprawie „lex pilot”, czyli projektu, który zakłada między innymi przypisanie numerów od 1 do 5 na pilocie kanałom Telewizji Polskiej.

„Lex pilot” opóźnione – co najmniej do marca

Od samego początku „lex pilot” wzbudza olbrzymie kontrowersje. Przypomnijmy, że chodzi tu o projekt zmiany ustawy o komunikacji elektronicznej, zakładający między innymi zarezerwowanie kanałów od 1 do 5 dla stacji Telewizji Polskiej. Wygląda jednak na to, że rządzący poszli po rozum do głowy. 

Skąd taki wniosek? Ano stąd, że podczas dzisiejszej komisji zdecydowano się na przyjęcie wniosku o wysłuchanie publiczne. Termin wyznaczono na 6 marca bieżącego roku – tego dnia zainteresowani będą mogli wyrazić własną opinię na temat projektu „lex pilot”. 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest pełen wiary w to, że uda się wypracować „optymalne rozwiązanie dla jak największej liczby obywateli, nie ingerując w modele operacyjne i biznesowe nadawców”. Konsultacje społeczne i branżowe mają pomóc w osiągnięciu tego celu. 

O co chodzi z „lex pilot”?

Jeśli zmiany zawarte w projekcie „lex pilot” wejdą jednak w życie, to wszyscy operatorzy telewizyjni będą musieli ustalić listę kanałów w taki sposób, by na pozycjach od 1 do 5 znalazły się kolejno: TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info oraz TVP Kultura. 

Inne zmiany dotyczą obowiązku oferowania wszystkich 16 wersji regionalnych TVP 3 (a nie jednej, jak dotychczas), a także umożliwienia kupowania kanałów pojedynczo. Ponadto wydłużeniu ulegnie lista „kanałów obowiązkowych” (czyli takich, które operator płatnej telewizji musi oferować w każdym pakiecie).

Propozycje te budzą olbrzymie kontrowersje tak ze strony widzów, jak i operatorów. Ci pierwsi często nie życzą sobie kanałów TVP na samym szczycie listy, ci drudzy zwracają uwagę na wzrost kosztów usług, jeśli listy obowiązków kanałów będą wydłużone. 

Źródło: Wirtualnemedia, Polsat News, informacja własna

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Docent D
  28
  Trzeba zrobić deratyzacje tam na Wiejskiej, tyle tam szczurów i robactwa. A wiadomo, że jak im dobrze to sami nie odejdą od koryta.
  • avatar
   marioking
   27
   Ja wnioskuje by producenci wprowadzili piloty od 6 do 15 i pomineli cyfry 1-5 :P
   • avatar
    tulika
    7
    Poszli po rozum do głowy? No ale skąd go wzięli, by wiedzieć, gdzie pójść?
    Bądźmy szczerzy, nigdzie nie poszli, raczej nie udało im się tego knota przepchać w tym rozdaniu.
    Na pewno znowu spróbują. Mają prosty cel, wpakować jak najwięcej knotów, które będą kreować rzeczywistość dla tej sekty, choć za pieniądze wszystkich, włącznie z tymi, których ciągle obrażają i oszukują...
    • avatar
     assistant
     4
     Lex gówno to jest projekt który trwa w rządzie od dłuższego czasu. Mega skuteczny i nikt po rozum nie idzie ..
     • avatar
      Szymon331
      3
      Eeee, to jeszcze ktoś ogląda telewizję? Serio?
      • avatar
       Michał Starzyk
       1
       Nie wiem o co to oburzenie. To jest tylko domyślne ułożenie kanałów które każdy może sobie zmienić. Każdy dekoder ma ustawienie kanałów według FTA albo niestandardowe. Są ludzie którzy nie oglądają TVN i są ci którzy nie oglądają TVP. Sami sobie układają listę kanałów.
       • avatar
        Janisz
        1
        Wielka chryja o kolejność... To niech mi łaskawie NC+ ODBLOKUJE zablokowaną przez nich kilka lat temu listę kanałową i voilà!!! PO PROBLEMIE!! Owszem - proceder OBRZYDLIWY!! Ale kto go zaczął??!!
        • avatar
         Naruto1
         1
         LCN (bo o to chodzi) 1-3 już od dawna jest dla TVP. Oburza was, że kanały z jednej grupy mają być po kolei, jeśli korzystamy z LCN (bo jak nie, to można sobie dowolnie poukładać na porządnym sprzęcie - co nie oznacza drogim, wypasionym)? O co ten hałas? Dla kogo te dobre wieści? Rozrzut w numeracji może przeszkadzać zarówno widzom danej grupy (muszą szukać kanałów do oglądania na liście) jak i nieoglądających danej grupy (muszą szukać na liście kanałów do usunięcia).
         • avatar
          FunkyKoval
          -2
          Benchmark stał się tubą RASP-u, mało że jest WP, Onet, GW, TVN ... teraz portale IT zajmują się grilowaniem znienawidzonej partii rządzącej. Jakim trzeba być d3b1l3m aby pisać takie bzdety.
          Cytujecie Grabca, kolejny P@j@c z oPOzycji mówiący o dobru publicznym to kim on jest ? TVP t oTelwicja Polska i nie PiS-owska ani PO-wska tylko Polska i jako taka w swojej misji ma być na pierwszych miejscach w kraju na pilotach czy listach kanałów.
          Niestety oPOzycję jaką mamy każdy widzi, do tych tak ochoczo hejtujacych rząd Polski, dzisiaj siedzielibyście w DE na szparagach albo remontach gdyby nie ten rząd, paliwo byłoby po 12 zł albo i więcej a Polacy nie byliby właścicielami niczego. Taki Grabiec niech zajmie się pisaniem programu dla Polski bo oni oprócz przejęcia władzy w Polsce nie mają żadnych planów i programów rozwoju dla Polski i Polaków.
          Kim trzeba być aby pluć na wszelkie Polskie inicjatywy, włączając TVP, radio, gazety czy inne media ?
          Jak PO-PSL było u władzy olali TVP bo dla nich, ich telewizją był TVN, pamiętam dobrze, że kompletnie NIC się nie działo w TVP, przez pierwsze 4 miesiące rządów PO-PSL nie było nawet wzmianki gdzie jest i co robi Premier (Tusk) i jego rząd.
          • avatar
           kola01
           -4
           Jeszcze trochę i niedługo uchwalą, że będziemy mogli oglądać wyłącznie reżimową telewizję... tfu... propagandę. Coś na wzór jak jest obecnie w Rosji. Koszmar. Gdzie my żyjemy. Żeby kaczor z kotem decydował co mam oglądać.
           • avatar
            Kasuja Wpisy Automatem
            0
            czekam na partię, która łaskawie doprowadzi do wywalenia abonamentu w kosmos. także z państwowego TVP powinny zostać jedynie 2 kanały, oraz oddzielone archiwum TVP ze swobodnym dostępem do materiałów dla wszystkich telewizji. czemu oni to kiszą skoro to wszystko było sfinansowane z publicznej kasy ?????