Telefony

LG Display: wyświetlacz AH-IPS Full HD dla smartfonów

przeczytasz w 2 min.

Czy zobaczymy go w nowym iPhone 5?

Oczekując na premierę Samsunga Galaxy SIII, karmiono nas plotkami o ekranie Full HD w tym smartfonie. Ostatecznie dostaliśmy ekran HD i nic więcej. Dzięki LG Display już niedługo nowe modele smartfonów z górnej półki mogą faktycznie otrzymać ekrany o rozdzielczości Full HD.

Dla wielu osób koncern LG jest jedynie cieniem Samsunga. Mówi się nawet, że LG czeka na posunięcie swojego koreańskiego konkurenta, a dopiero potem wypuszcza lub zapowiada podobny produkt. Być może tak to wygląda dla zewnętrznego obserwatora, ale prawda jest taka, że inżynierowie LG potrafią dotrzymać kroku, a nawet wyprzedzić konkurencję.

LG wyświetlacz dla smartfona Full HD
Panel LG wykonano w technologii AH-IPS (Advanced High Performance In-Plane Switching).

Najnowszy produkt zajmującego się produkcją wyświetlaczy LG Display to panel LCD o przekątnej 5 cali, który jest w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Przy takich wymiarach daje to gęstość upakowania pikseli 440 ppi.

Nie są to rekordowe parametry tak jak w pokazanym ponad rok temu panelu Ortus czy 6,1-calowym prototypie Toshiby, ale LG, które niejednokrotnie dostarczało ekrany producentom urządzeń mobilnych, może mieć większe szanse na komercjalizację produktu.

LG Optimus True HD P936
Poprzednik zaprezentowanego panelu, który miał w ofercie LG, oferuje rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, co przy przekątnej 4,5 cala dawało gęstość pikseli „jedynie” 329 ppi. Zastosowano go we wprowadzonym niedawno modelu LG Optimus True HD P936.

LG Optimus 4x HD
Smartfon LG Swift 4x HD, który debiutuje na naszym rynku wyposażono również w ekran o rozdzielczości HD. Jednak w tym przypadku wyświetlacz ma przekątną 4,7 cala, co daje nieco mniejszą gęstość pikseli 312 ppi.

Produkt został zaprezentowany jako samodzielny wyświetlacz. Teraz pytanie, kiedy i do jakich smartfonów trafi? Można podejrzewać, że zainteresuje się nim na przykład Apple, a kto wie być może już pracuje nad iPhone 5, który wyposażono we wspomniany wyświetlacz. To tylko przypuszczenie, niektóre plotki sugerują znacznie mniejszy ekran w nowym iPhonie.

Osiągniecie LG potwierdza, podobnie jak technologia Sharp IGZO, że o ekranach LCD jeszcze długo będzie się mówiło.


Więcej o wyświetlaczach z bardzo dużą gęstością upakowania pikseli.:

Źródło: LG Display

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  szkoda, że nie ma takiego postępu z bateriami.
  Eh, pamiętam jak kilka lat temu zachwycałem się rozdz. 320x240 na 1.9cala w moim telefoniku :)
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Ale bajka ;-) Nareszcie będzie wyraźnie widać napisy w filmach :-) A ja osobiście proszę o monitor 27" z taką gęstością pixeli.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Bardzo ciekawe rozwiązanie, firma LG bardzo szybko rozwija się w kwestii smartfonów.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Rzeczywiście dość fajnie to wygląda, a LG nie zwalnia tempa :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Swiadczy to o tym, że niebawem LG moze stac się realnym liderem na swiatowym rynku Smartfonów, bo realną konkurencją jest już zdecydowanie od dawna.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Bardzo możliwe bo LG cały czas zaskakuje nowymi produktami.