Ciekawostki

Mechaniczny ogon …dla człowieka - oto Arque

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
4 komentarze Dyskutuj z nami

W trakcie ewolucji człowiek utracił ogon. Naukowcy z Japonii twierdzą, że dobrze byłoby go odzyskać. Tak powstał Arque –  niebywale interesujący egzoszkielet, który (jak zapewniają autorzy) ma wiele praktycznych zastosowań.

Arque pozwoli człowiekowi doświadczyć korzyści, jakie dla jego braci ze świata zwierząt są całkowicie naturalne. Innymi słowy: mechaniczny ogon to gadżet, który automatycznie wpływa na równowagę ciała, pomagając w szybkich manewrach lub chroniąc przed upadkiem albo – wręcz przeciwnie – redukując balans, na przykład na potrzeby gry wideo.

„U większości kręgowców ogon odgrywa ważną rolę, zapewniając różne funkcje w celu zwiększenia ich mobilności – napisali stojący na czele projektu naukowcy: Junichi Nabeshima, Yamen Saraiji i Kouta Minamizawa z Keio University. – Arque to nasza propozycja sztucznego ogona antropomorficznego, który wspiera ciało”.

Naukowcy wymyślili taką konstrukcję, aby możliwa była regulacja waga i długości, dzięki czemu niezależnie od swoich gabarytów każdy użytkownik będzie mógł doświadczyć podobnej funkcjonalności ogona. Warto też podkreślić, że w środku znajdują się cztery „mięśnie”, które to właśnie odpowiadają za zachowanie stabilności.

Przejdźmy jednak do najważniejszego, a więc do potencjalnych zastosowań ogona Arque. Naukowcy wymieniają ich kilka: pomoc na kolejnych etapach rehabilitacji pacjentów, wsparcie dla pracowników fizycznych oraz chronienie osób starszych lub niepełnosprawnych ruchowo przed upadkami. 

Arque został zainspirowany ogonem konika morskiego, a energia potrzebna do działania „mięśni” pochodzi z siłownika pneumatycznego napędzanego sprężarką powietrza. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, sprawdźcie poniższe wideo:

Źródło: The Next Web. Foto: klatka z filmu (Yamen Saraiji)

Warto zobaczyć również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sebmania
  Podobne rozwiązania już są dostępne na rynku :D

  https://www.amazon.com/FST-Small-Stainless-Steel-Stimulator/dp/B0118LE8WK
  2
 • avatar
  Andari
  chce taki tylko futrem go pokryc
 • avatar
  Konto usunięte
  Heh, patrzę i jedyne zastosowanie jakie przychodzi na myśl to... Pyrkon !
 • avatar
  xmexme
  wykonawca tego pomysłu chyba nadal nie zrozumiał że aby to miało jakikolwiek sens to ogon musiał by być przydłużeniem kręgosłupa a nie jakąś opaską na brzuch i tak jak kręgosłup musiał by być usztywniany i kontrolowany czymś w rodzaju mięśni.
  myślenie w szkołach niestety nie uczą