• benchmark.pl
 • Mobile
 • Tyle narzekania na procesory MediaTek, a to one napędzają najwięcej smartfonów
Mobile

Tyle narzekania na procesory MediaTek, a to one napędzają najwięcej smartfonów

przeczytasz w 2 min.

MediaTek może mówić o naprawdę sporym sukcesie. Obecnie, z rynkowymi udziałami przekraczającymi 30%, jest największym producentem mobilnych procesorów.

MediaTek po raz pierwszy został liderem

„MediaTek, nie dziękuję”, „MediaTek? Można dalej nie czytać”. Takie lub podobne określenia pojawiają się systematycznie w zapowiedziach czy recenzjach smartfonów wyposażonych w procesory właśnie tego producenta. Systematycznie, ale w ostatnim czasie jakby nieco rzadziej. Nic dziwnego, bo grono użytkowników korzystających ze smartfonów napędzanych procesorami MediaTek szybko rośnie.

Z raportu Counterpoint Research wynika, iż w Q3 2020 to MediaTek był największym dostawcą mobilnych procesorów. Po raz pierwszy został liderem tego sektora, zgarniając dla siebie 31% rynkowych udziałów. Zostawiając z boku kwestie finansowe, to prestiżowe zwycięstwo, ponieważ udało się zdetronizować wieloletniego lidera, czyli Qualcomm, któremu przypadło 29% rynkowych udziałów.

W takim obrocie spraw mocno pomogła sprzedaż smartfonów w Cinach i Indiach, a także globalna biorąc pod uwagę modele w cenie od 100 do 250 dolarów. Wśród nich bardzo często znajdujemy propozycje napędzane procesorami MediaTek właśnie. Counterpoint Research zwraca uwagę przede wszystkim na zdecydowanie bliższą współpracę z Xiaomi.

„Silny wzrost udziałów MediaTek w rynku w III kwartale wynikał z trzech powodów. Dobrych wyników sprzedaży smartfonów w niższym segmencie cenowym (100–250 USD) oraz na rynkach wschodzących, takich jak LATAM i MEA, amerykańskiego zakazu dla Huawei i wreszcie wzroście popularności u czołowych producentów OEM, takich jak Samsung, Xiaomi i Honor. Udział chipsetów MediaTek w smartfonach Xiaomi wzrósł ponad trzykrotnie w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.” - Dale Gai z Counterpoint Research

MediaTek i Qualcomm korzystają na problemach Huawei

Co ciekawe, w porównaniu do zeszłego roku nie zmieniły się rynkowe udziały procesorów Huawei. Być może jeszcze przed konfliktem na linii USA-Chiny, na którym mocno cierpi właśnie ten producent, przewidywano wzrost ich popularności. Counterpoint Research zaznacza bowiem, że MediaTek i Qualcomm korzystają na problemach Huawei i w dłuższej perspektywie to właśnie te firmy będą ścigać się o miano lidera.

Nie jest wykluczone, że Qualcomm wkrótce wróci na szczyt. W Q3 2020 był największym dostawcą procesorów wspierających 5G, obsługiwał aż 39% sprzedawanych smartfonów z 5G. Poprawił też swoje notowanie w segmencie high-end (m. in. przez spadek sprzedaży smartfonów Huawei). A w najbliższej przyszłości kluczowe ma być właśnie popularyzowanie 5G, ale także w niższych segmentach cenowych i tu znów szansa dla MediaTek.

Źródło: counterpointresearch

Warto zobaczyć również:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Masowa produkcja i sprzedaż najtańszych smartfonów napędza popularność MediaTek w takich zestawieniach. Nie oznacza jednak że to dobry produkt, tylko tani. Nie oznacza to też że to świadomy wybór konsumentów, skoro kierują się oni tylko ceną. Swoją drogą szkoda że inni producenci nie mają produktów konkurencyjnych w niskiej cenie, i o zgrozo klienci z ograniczanym budżetem skazani są na MediaTek. Tak powstają "nowe" smartfony z 3-4 letnimi układami MediaTek i zalewają rynek.
  • avatar
   DeviLevi
   7
   W ankiecie na razie nikt nie zagłosował na Exynosy i mnie to nie dziwi, ale teraz podobno się ogarnęli. Zobaczymy jak to będzie
   • avatar
    bIebIebleble
    3
    Mam Oppo Reno 3 a w nim Helio P90. Bez zastrzeżeń.
    • avatar
     Kenjiro
     2
     Cóż, aż się ciśnie na usta stare powiedzenie, że przecież "miliony much nie mogą się mylić"...
     Wyciąganie wniosków o jakości chipsetu (czyli wpływu na narzekanie użytkowników) z ilości użytych w produkcji (gdy 99% użytkowników nie wie czego używa) jest jeszcze głupsze niż wróżenie z fusów.
     • avatar
      majaami
      1
      Do tego dochodzą również inne urządzenia wykorzystujące tańszego Mediatek'a jak np. dekodery satelitarne itp.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       ja wśród tanich smartfonów szukam pracowicie takich, które mediateka nie mają. z tymi mediatekami to ciągle jakieś problemy. dokumentacja dostępna publicznie została stworzona metodą reverse engeenering. to jest chore. niestety qualcom nie jest wiele lepszy, ale w razie czego jest więcej custom romów, czego w przypadku mediatek niemal nie ma.

       tak więc mediateka jestem w stanie zaakceptować w urządzeniu do kwoty max 400 pln.
       • avatar
        teyipi6242
        -14
        Zostań w domu Mama z Nowego Jorku podzieliła się sekretem, w jaki sposób była w stanie zarabiać 2500 $ tygodniowo z pracy online zaledwie 3 tygodnie po utracie starej pracy ... Dowiedz się, jak TUTAJ workreviews10.com
        • avatar
         Marucins
         0
         Właśnie przez to że tyle tych prusaków dlatego mamy taką nędzę.
         • avatar
          4tob.tobe
          0
          Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę 0nline w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię

          www.workreviews10.com