Karty graficzne

Micron rozpoczął masową produkcję pamięci GDDR5X

przeczytasz w 1 min.

Pamięć GDDR5X oferuje nawet 2-krotnie wyższą przepustowość od GDDR5. Początkowo znajdzie ona zastosowanie w topowej karcie Nvidii - GeForce GTX 1080.

Firma Micron rozpoczęła masową produkcję pamięci GDDR5X, które znajdą zastosowanie głównie w kartach graficznych – pierwszą z nich jest GeForce GTX 1080.

Wprawdzie o pamięci GDDR5X (początkowo występującej pod nazwą GDDR6) mówi się dopiero od końca ubiegłego roku, ale prace nad nowym standardem rozpoczęły się już kilka lat temu – jak dowiadujemy się z bloga producenta, jest on dziełem zespołu inżynierów pamięci graficznej z Monachium.

Pamięć GDDR5X wykorzystuje ten sam standard komunikacji co GDDR5, ale oferuje dużo wyższą przepustowość – wprawdzie w przypadku pierwszych kości jest to tylko 10 – 12 Gb/s, ale docelowo ma wzrosnąć nawet do 16 Gb/s. Dla porównania, moduły GDDR5 oferują maksymalnie przepustowość 8 Gb/s.

Pamięć GDDR5X

Pierwszą kartą graficzną z nowym standardem pamięci jest niedawno zaprezentowany GeForce GTX 1080 – został on wyposażony w 8 GB pamięci GDDR5X o 256-bitowym interfejsie, która przy częstotliwości 10 000 MHz (efektywnie) oferuje przepustowość 320 GB/s.

Nvidia GeForce GTX 1080 - pamięć Micron GDDR5X
Pamięć Micron GDDR5X wykorzystana w karcie GeForce GTX 1080 (foto: PCPOP)

Wygląda więc na to, że mamy dwie drogi rozwoju pamięci – firmy SK Hynix i Samsung zajęły się produkcją kości HBM i HBM 2, natomiast Micron postawił na moduły GDDR5X. Nie da się ukryć, że przyszłość rynku kart graficznych zapowiada się niezwykle interesująco.

Źródło: Micron, PCPOP

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ciomasta
  10
  Eeee byłem pewien że już będą miały HBM 2 te 1080 gtx;/
  No nic , pozostaje przy 970tce aż do HBM2 .
  • avatar
   naqerpl
   5
   Jak narazie to HBM bije na głowę GDDR5X. Może ceną będą rywalizować ?
   Bo nie maja przewagi wielkości konstrukcji, nie mają przewagi wydajności, jedynie segregacja wydajnościowa.
   • avatar
    thethetosiek
    5
    HBM 2 w GTX 1080 była by za mocna karta ale zanim wprowadza w topowe karty HBM to wszystkie karty nowych gen będą miały standard GDDR5X zamiast GDDR5.
    NVIDIA idzie powoli do przodu z lekka wydajnością.
    Jak standard będzie 4k można wtedy spokojnie liczyć na HBM :D
    • avatar
     mutissj
     2
     Ciekawe czy nowy Titan czy Ti
     będzię na jakiś pamiątkach HBM (2)
     • avatar
      rahl_r
      1
      HBM2 pewnie dopiero w 1080Ti (albo jak go tam nazwą). Poza tym przy szynie 256bit i 16Gb/s nawet HBM2 nie da na tyle dużej przewagi aby się to opłacało w segmencie średnim (karty pokroju 970) - patrz przypadek AMD Fury - jakby się dało to by powalczyli ceną, ale ze względu na HBM nie mogli jej zbytnio obniżyć.
      • avatar
       Tchorg
       0
       mutissj
       PS. Może pan Jaskólski coś wie na ten temat ale nie może powiedzieć bo inaczej NV zarządzi 1080 batów na goły zad.
       O 1080 i 70 wie wiele nawet testuje 80 ale chyba może napisać czy coś mu pisneli na konferencji o Ti? czy nic nie mówili ? i całkowita cisza.
       W summie może i mieć całkowity zakaz o wspominkach na temat Ti.
       Gdyby powiedział że coś słyszał ale nie może nic mówić to znaczy że pracują nad tym i może jakiś mniej więcej wiarygodny przeciek dostaniem ale jak nic nie wie bo nic nie mówili może znaczyć że w ogóle się za to nie zabrali jeszcze i każdy przeciek może być zwykła fanaberią fan bojów.
       • avatar
        Gameone
        0
        https://compubench.com/device.jsp?D=NVIDIA+GeForce+GTX+1080&os=Windows&api=cl&testgroup=compute&benchmark=compu15d&var=avg


        Compute Performance of NVIDIA GeForce GTX 1080 z dzisiaj
        • avatar
         Gameone
         0
         i tu porownanie

         https://compubench.com/compare.jsp?benchmark=compu15d&did1=33974771&os1=Windows&api1=cl&hwtype1=dGPU&hwname1=NVIDIA+GeForce+GTX+1080&did2=26277507&os2=Windows&api2=cl&hwtype2=dGPU&hwname2=NVIDIA+GeForce+GTX+980+Ti