Przeglądarki WWW

Mozilla krytykuje Microsoft za wyraźne faworyzowanie swojej przeglądarki w Windows 10

przeczytasz w 1 min.

Sam Microsoft zdaje się nie mieć sobie nic do zarzucenia.

Firefox

Czyżby zaczynało przybywać nam niezadowolonych z Windows 10? Premiera nowego systemu wciąż jest szeroko komentowana, tak samo jak wszystko co ma on do zaoferowania. Jedna z kwestii bardzo nie spodobała się jednak Mozilli.

Nie będzie zaskoczeniem fakt, iż mowa tutaj o przeglądarkach internetowych. W Windows 10 domyślną jest Microsoft Edge, czego można było się spodziewać. Mozilla ma jednak pretensje o to, że zdecydowano się skomplikować proces zmiany domyślnej przeglądarki, co uznano za zabieg celowy i mający działać na szkodę rozwiązań konkurentów Microsoftu.

Sprawa została potraktowana na tyle poważnie, że Chris Beard, CEO Mozilli, zdecydował się na list otwarty skierowany do szefa firmy Microsoft.

„Piszę do was w sprawie bardzo niepokojącego aspektu systemu Windows 10. [...] Teraz potrzeba ponad dwukrotnie większej liczby kliknięć myszką, przewijania treści i pewnego wyrafinowania technicznego aby potwierdzić wybór dokonany w poprzednich wersjach systemu Windows. To jest dziwne, trudne w nawigacji i łatwo się tu zagubić.”

Dla swoich użytkowników Mozilla przygotowała stosowny poradnik, a sam Microsoft zdaje się nie mieć sobie nic do zarzucenia. Czy rzeczywiście cały proces jest tak trudny do realizacji, że wymaga to tego typu komunikatów? Pytanie kierujemy głównie do osób, które już przesiadły się na Windows 10. Z jakiej przeglądarki korzystacie?

Źródło: microsoft-news

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Djmnich
  18
  Czy w tym jest coś dziwnego? Po co mają umożliwić prostą zmianę przeglądarki,skorą mają swój produkt?
  Szczerze w Win 10,wcale nie jest to trudne,po tym jak Firefox mnie spytał o domyślna przeglądarkę,automatycznie otworzyły mi się ustawienia z domyślnymi programami.
  • avatar
   KamilSTI
   13
   Ciekawe jaka jest domyślna przeglądarka w FirefoxOS ....
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Microsoft Edge właśnie zdeklasował cała konkurencję! więc nic dziwnego że "mają focha" brać się do roboty a nie tylko narzekania! tym razem Microsoft odrobił lekcje i to bardzo dobrze ;-)
    • avatar
     Faflucy
     5
     No trudno żeby Microsoft faworyzował przeglądarkę konkurencji. IE11 i tym bardziej Edge to nie są już przeglądarki do sciągania innej przeglądarki, są to bardzo dobre produkty, a FireFox to syf.
     • avatar
      dariusz_domin
      4
      Mialem zainstalowane 3 przegladarki pod systemem Win 8.1 a mianowice:
      1. Opera (domyslna)
      2. Maxthon
      3. Chrome
      i po aktualizacji do Win 10 wszystko pozostalo bez zmian - bez koniecznosci ponownego wskazywania lub potwierdzania ktora z nich ma byc domyslna.
      Nawet gdyby zaistaniala taka koniecznosc to .. dla chcacego nic trudnego.
      • avatar
       Renji
       4
       Ja korzystam z chrome. I nie miałem problemów ze zmianą, po kliknięci że chce zmienić system wyświetlił informację i automatycznie otworzył ustawienia/system/aplikacje domyślne. Nic trudnego w kompilacjach testowych też tka było. Nie powinno to sprawić problemu nawet nowym osobom początkującym zabawę z komputerami.
       • avatar
        csr777
        3
        Nie rozumiem jak można się komuś wpieprzać do systemu operacyjnego. To jest ICH przeglądarka. Narzekać można by było jakby faworyzowali np Chroma, FF czy cokolwiek innego, ale ICH przeglądarkę?! No litości.
        • avatar
         killerek132
         2
         No proszę bardzo jakie czyste zagranie ze strony Microsoftu...
         • avatar
          Gofru
          2
          Zastanawia mnie tylko, o co oni się biją, skoro jeżeli ktoś nie umie zmienić domyślnej przeglądarki, to po co mu jakakolwiek bardziej rozbudowana. Jedynie tłumaczy tu kwestia przyzwyczajeń.
          Swoją drogą, czemu mieliby nie faworyzować swojej przeglądarki w swoim systemie. To jest chyba całkiem logiczne zagranie. Swoją drogą, to nie jest pierwszy Windows, gdzie MS domyślnie ustawia swoją przeglądarkę.
          • avatar
           AntySyjon
           1
           w zasadzie jedyne co mnie powstrzymuje od całkowitej przesiadki na edge to to, że jeszcze nie da się zmienić dostawcy wyszukiwania z bing-a. Nawet ręcznie nie mogłem dodać googla
           • avatar
            Sander Cohen
            0
            Niech sie programisci Mozilli wezma lepiej do roboty, a nie zajmuja produktami innych. Dla mnie czas Firefoxa przeminal 2-3 lata temu. Byla to moja ulubiona przegladarka, ale gdzies sie pogubili i wszyscy zaczeli ich doganiac, a nawet przeganiac. Dalej mam zainstalowanego najnowszego Firefoxa, ale uzywam sporadycznie.
            • avatar
             Konto usunięte
             -3
             Widzę, że Mozilla potrafi tylko gadać i krytykować. Za to naprawić wieszającej się przeglądarki od pierwszej wersji firefoxa nie potrafią naprawić...
             • avatar
              zakius
              0
              jak stawiałem na czysto to nie było nad czym się zastanawiać
              ale fakt, przeglądarka wymaga więcej zabawy niż np czytnik pdf
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Przed upgradem miałem zainstalowane Vivaldiego i Operę, po przejściu na W10 bez zmian.
               • avatar
                Miras1990
                0
                Domyślną przeglądarkę można zmienić tak samo jak w systemie Windows 7 i 8.1. Naciskamy przycisk start i w wyszukiwarce wpisujemy "Programy domyślne". Otwiera nam się okno Panelu Sterowania i klikamy na "Ustaw programy domyślne". Z listy wybieramy przeglądarkę i klikamy "Ustaw ten program jako domyślny". Dosłownie 2 minuty i gotowe
                • avatar
                 AntySyjon
                 0
                 Jakoś bym się microsoftu nie czepiał, że w swoim systemie chce faworyzować swoją przeglądarkę, która notabene jest całkiem niezła, odkąd śmigam na dyszce to używam tego edge na zmianę z operą, i powiem szczerze że miałbym kłopot która lepsza
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Takie trudne ? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce "przeglądarka" i pojawia się skrót prowadzący do apletu "wybierz domyślną przeglądarkę sieci Web".