Nauka

NASA ma tani i szybki sposób na konwersję ciepła w energię elektryczną

przeczytasz w 1 min.

Amerykańska agencja chce skomercjalizować minerał znany jako Skutterudyt.

Skutterudyt
Skutterudyt, foto: RRUFF

Podczas przechodzenia energii z jednej formy do drugiej, do otoczenia „ucieka” sporo ciepła – o tych stratach wie raczej większość z nas. Inżynierowie z NASA Jet Propulsion Laboratory znaleźli natomiast sposób, jak je wykorzystać. 

Ciepło z układu wydechowego mogłoby, na przykład, posłużyć do ładowania akumulatora samochodowego, zaś producenci ceramiki i szkła na skalę przemysłową (procesy generujące duże ilości ciepła) mogliby stać się mniej zależni od sieci energetycznych. Jak to możliwe?

NASA chce wykorzystać znany od jakiegoś czasu minerał Skutterudyt. Składa się on głównie z kobaltu, jak również z niklu i żelaza. Naukowcy odkryli, że taki skład chemiczny charakteryzuje się całkiem dużą efektywnością konwersji ciepła na energię elektryczną. 

Skoro Skutterudyt znany jest od tak dawna – był wykorzystywany już w sondach Voyager 1 i Voyager 2 – to dlaczego właśnie teraz miałby zrewolucjonizować przemysł? Przede wszystkim dlatego, że inżynierom NASA JPL udało się odkryć sposób na szybkie i tanie wytwarzanie skutterudytu na dużą skalę.

NASA jest pewna swego i chce wprowadzić gotowe, komercyjne produkty tak szybko, jak to możliwe. W rzeczywistości oznacza to, że debiut może nastąpić już za około trzy miesiące. Ktoś chętny na hybrydowe samochody o znacznie większym zasięgu lub tańsze produkty przemysłowe?

Źródło: Digital Trends

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Pan Wojciech, po humanie, znowu obnosi się publicznie ignorancją w dziedzinie nauk scisłych. Bezrefleksyjne translejcenie totanie zawodzi w przypadku zagadnień naukowych, a po tylu latach publicznej farsy wypada przyswoić ten fakt.

  Ten minerał jest związkiem chemicznym, a nie jakąś mieszanką składającą się głownie z czegoś. Konkretnie jest to arsenek kobaltu z domieszkami innych metali grupy żelazowców. Co najciekawsze wszystkie 3 są ferromagnetyczne, co stanowi dość unikalną właściwość wśród metali.

  "Skoro Skutterudyt znany jest od tak dawna – był wykorzystywany już w sondach Voyager 1 i Voyager 2 – to dlaczego właśnie teraz miałby zrewolucjonizować przemysł? Przede wszystkim dlatego, że inżynierom NASA JPL udało się odkryć sposób na szybkie i tanie wytwarzanie skutterudytu na dużą skalę."

  Nie "był wykorzystywany", tylko został wykorzystany w termoogniwach jądrowych zasilających te sondy, które wciąż korzystają z tego zasilania. Innych nie zamontowali.
  Skutteryt występuje dość powszechnie wiec trudno o tańszą metodę uzyskiwania tego minerału. Problem w tym, że musi on być odopowiednio przetworzony dla uzyskania specyficznej struktury krystalicznej, a zawartość domieszek musi być kontrolowana, gdyż jest kluczowa dla wydajności takich ogniw.

  Wiadomo, że to nie jest serwis na temat nauk ścisłych, ale wypada przynajmniej nie sądzić takich ewidentnych farmazonów, które są w sprzecznośći z faktami.
  • avatar
   Melman1980
   3
   Czyli teoretycznie ciepło jakie się wytwarza podczas ładowania baterii mogłoby służyć jej ładowaniu :)?
   • avatar
    leotoro
    2
    Droga redakcji, jest błąd pod zdjęciem, powinno być tam napisane : Skutterudyt
    Pozdrawiam.
    • avatar
     leotoro
     2
     Jeśli ktoś się zastanawia jak to ma działać w samochodzie to tura jest angielskojęzyczne opracowanie pana Gregory P. Meisnera z General Motors R&D :
     http://energy.gov/sites/prod/files/2014/03/f10/meisner.pdf

     W tym pdf-ie są również rysunki i zdjęcia więc łatwo się zorientować o co chodzi.

     Ciekawostką jest to, że opracowanie i testy pochodzą z okolicy marca 2012 roku.
     • avatar
      PIRAT_PL
      2
      Dobrze że szukają sposobu na wykorzystanie tego marnowanego ciepła bo równie dobrze można go wykorzystać tak więc zawsze jakiś nowy i przydatny wynalazek a wprowadzony do ogólnego obiegu to tylko lepiej.
      • avatar
       Zero-Cool
       2
       To już wiadomo po co jakiś czas temu ktoś ukradł te pojemniki z radioaktywnym kobaltem...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Moze AMD zastosuje to do chlodzenia swoich grzalek. Jakis pozytek by z tego byl ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         gdyby nie zamordowano tesli to bysmy mieli prad za free...wszyscy... tak samo uprawodzono ten samolot ktorego nie moga znalezc... ta byli naukowcy pracujacy nad podobnymi rzeczami zwiazanymi z elektryka co nikola tesla
         • avatar
          luk108
          -2
          W sondzie Voyager pracował reaktor atomowy. Ciekawe jakie tam były straty ciepła.
          • avatar
           kitamo
           -2
           A ja sie pytam co na to ekolodzy i ich teorie o ocieplaniu sie klimatu.