Internet

NASA: złapano hakera, który naraził agencję na pół miliona strat

przeczytasz w 1 min.

Według NASA, atak naraził agencję na straty w wysokości ponad 500 tysięcy dolarów.

Na początku grudnia 2010 r. nastąpiło włamanie do NASA. Przez prawie rok haker był nieuchwytny, dopiero teraz został złapany w Rumunii. Według NASA, atak naraził agencję na straty w wysokości ponad 500 tysięcy dolarów.

Włamywaczem okazał się 26-letni obywatel Rumunii- Robert Butyka. Haker posługujący się nickiem Iceman został zatrzymany przez rumuńską policję, najbliższy miesiąc spędzi w areszcie czekając na proces.

Butyka został oskarżony nie tylko o nieuprawniony dostęp do zasobów NASA. Kolejnym zarzutem jest fakt używania hakerskich narzędzi umożliwiających zmianę lub edycję zabezpieczonych materiałów. Włamanie na serwery spowodowało, według NASA, ponad pół miliona dolarów strat.

Zatrzymano hakera, który włamał się w 2010 roku na serwery NASA

Nie jest to pierwszy atak na systemy informatyczne NASA. Wcześniej Brytyjczyk poszukiwał na serwerach Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej informacji o pojazdach antygrawitacyjnych oraz UFO, uważał, że rząd utajnia ważne informacje. Wtedy straty wyceniono na 800 tysięcy dolarów.

Chester Wisniewski z firmy Sophos, która zajmuje się bezpieczeństwem sieciowym, zastanawia się nad bezpieczeństwem danych w amerykańskiej agencji. Według niego NASA powinna poważnie zainteresować się swoimi systemami, jeżeli pojedynczy atak może wygenerować tak ogromne straty.
 

Więcej o włamaniach hakerów:

Źródło: Sophos, The Washington Post

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Sztucznie nabite straty . Nikt by nie robił afery i hackera nie ścigał gdyby powiedziano że sobie po serwerze chodził. A tak to straty 500.000$, co on zrobił ? Spalił im serwerownie? sprzedał technologie ruskim? Pstrykał sobie sweet focie satelitą?
  • avatar
   pawelr18r
   1
   Ta satelity urzywał do sweet fotek z dziubkiem przed lustrem w kiblu stojąc na klozecie i w lustrze odbijała sie jego goła dupa:P Za to mu nabili 500K $ nie no... Mi sie wydaje ze muszą coś ukrywać jak tak sie czepiają... Chore ... A jak tak swiat bedzie widział ze 1 Haker włamuje sie i smiga po serwie to niedlugo Anonimowi sie wkurza ze nie zabezpieczaja tego i ich skatuja :D:D
   • avatar
    gehaes
    -1
    rozumiem że o protokołach bezpieczeństwa wiesz niewiele, stąd mylne pojęcie że procedura NASA będzie podobna do ochrony domowego PC
    • avatar
     xfire25
     0
     wiecie z jakiego powodu te straty ?
     śledztwo
     nadgodziny
     zawyżone wypłaty - zwolnienia

     ;p
     • avatar
      projectdarkstar
      0
      Skoro te dane są tak istotne, dlaczego nie trzymać ich w osobnej sieci, niepodłączonej do netu? Użyjcie jakiegoś bardziej egzotycznego OS'u nie bazującego na Win/Unix i spokój.
      • avatar
       jarekzon
       0
       Lekko to mu chyba nie będzie. Mógł inaczej wykorzystać swoje zdolności.