Serwery

Departament Energii Stanów Zjednoczonych buduje superkomputer z procesorami AMD Epyc [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Superkomputer Perlmutter ma zastąpić obecny system Cori. Konstrukcja zaoferuje ponad 3-krotnie większą wydajność i będzie kosztować 149 mln dolarów.

Procesory AMD Epyc są stosowane już nie tylko w serwerach i centrach danych, ale również w potężnych superkomputerach. Departament Energii Stanów Zjednoczonych ogłosił, że podpisał kontrakt na stworzenie superkomputera Perlmutter, który będzie działał w oparciu o procesory AMD.

Perlmutter (nazwa pochodzi od Saula Perlmuttera - amerykańskiego astrofizyka, laureata Nagrody Nobla) został zaprojektowany przez firmę Cray dla Narodowego Ośrodka Komputerowych Badań Naukowych nad Energią (NERSC, National Energy Research Scientific Computing Center) zlokalizowanym w Narodowym Laboratorium Lawrence’a w Berkeley. Superkomputer zostanie uruchomiony w 2020 roku, a jego koszt ma wynieść 149 mln dolarów.

Cray Shasta
Superkomputer Perlmutter będzie bazował na najnowszej platformie Cray Shasta

Maszyna ma bazować na nowych procesorach AMD Epyc (prawdopodobnie będzie to już 3. generacja układów o nazwie kodowej Milan) i akceleratorach obliczeniowych Nvidia Tesla. Oczekuje się, że konstrukcja zaoferuje ponad 3-krotnie większą wydajność niż obecnie dostępny w ośrodku NERSC superkomputer Cori – będzie to zatem system przed-eksaskalarny (oferujący wydajność poniżej 1 eksaflopsa).

Superkomputer będzie wykorzystywany przez ponad 7000 naukowców w ponad 600 projektach rocznie wspierając badania naukowe na ekstremalną skalę i pozwalając rozwijać nowe źródła energii, poprawiać efektywność energetyczną, odkrywać nowe materiały i analizować potężne zestawy danych z naukowych ośrodków eksperymentalnych.

Aktualizacja 14.11.2018 14:30

Perlmutter - budowa węzła

Departament Energii Stanów Zjednoczonych potwierdził informacje odnośnie wykorzystanych podzespołów w superkomputerze Perlmutter. System ma dysponować węzłami do obliczeń procesorowych i graficznych.

Perlmutter

Węzyły procesorowe zostaną wyposażone w procesory AMD Epyc z rodziny Milan (Zen 3) oraz co najmniej 256 GiB ośmiokanałowej pamieci operacyjnej (pojemność jest zależna od wykorzystanych procesorów).

Perlmutter

Oprócz tego udostępnione zostaną węzły do obliczeń graficznych - mają one bazować na jednym procesorze AMD i czterech układach graficznych Nvidia Volta (już kolejnej generacji) z 32 GB pamięci HBM2.

Na konferencji zademonstrowano również budowę węzłów - firma Cray postawiła na konstrukcję chłodzoną cieczą, która ma wyróżniać się bardzo dużą gęstością zabudowy. uruchomienie systemu planowane jest na 2020 rok.

Źródło: AMD, TOP500, Tom's Hardware

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  5
  Możliwe że za 10 lat te procesory trafią na allegro jako używane za 300 zł. Tak jak ma to miejsce teraz z Xeon.
  • avatar
   BitBaron
   5
   Bitcoina chcą kopać :d
   • avatar
    DragonRed
    1
    Kolejny szaleńczy skok z wydajności na Watt dokona się dopiero po przejściu na pierwszą generację litografii nazwaną GAAFET i GAAPET gdzie tranzystory będą mogły być układane wertykalnie.Znów nie się tego to porównać z tym co dało chociażby przejście z 28nm na 14nm i teraz gdy Zen 2 będzie oparty na 7nm a pierwszej generacji Zen był w 14nm.Przekonamy się w najbliższej przyszłości czy Samsung wejdzie także w działalność układów wysokowydajnych z wysokim TDP.
    Na początku tego roku zrzeszenie producentów litografii i naukowców opracowało plan jak przez najbliższe lata będzie się kształtować rozwój technologi produkcji i wygląda on tak jak na obrazku.
    https://zapodaj.net/e04136aebc7bf.png.html
    Widać na nim , że jeżeli chodzi o te dwa wymiary oczywiście ponade w -nanometrach- nawet Intelowskie 10nm spełnia standard 7nm ale oprócz tych dwóch wymiarów są jeszcze dwa inne mające wpływ na całkowitą powierzchnię tranzystora.
    Samsung na przykład we wrześniu podczas swojego sympozjum ogłosił , że w drugiej połowie 2019 roku będzie już dopracowywał swoje '5nm' mające wymiary 40nm na 27nm a według tego obrazka zbliżyli by się bardziej do oznaczenia '3nm'.Zapowiada się , że Samsung jeszcze trochę i uderzy czymś wyjątkowym tworząc jakiś potężny superkomputer.Czy jest możliwe , żeby Samsung zaczął dzielić swoją litografię na dwie części - jedną dla rynku z niskim TDP a druga dla tego z wysokim TDP to wkrótce się przekonamy bo widać zapędy do totalnej dominacji na rynku przewodników to oni mają nie lada.
    • avatar
     Dexterr
     1
     Samsung z niczym nie uderzy bo nie ma dobrych procków.
     A architektura ARM do superkomputerów nie bardzo się jeszcze nadaje.
     • avatar
      cochinek
      0
      Poniżej eksaflopsa? Pff ale bieda :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Czyżby rząd USA chciał dołączyć do wyścigu fuzyjnego? Summit już wykonuje obliczenia do tego typu reaktorów podobnie jak jeszcze kilka superkomputerów w USA.