Ciekawostki

Nie tylko programiści - w branży IT potrzeba też wielu innych specjalistów

przeczytasz w 2 min.

Praca w branży technologicznej to nie tylko programowanie. Dynamicznie rośnie liczba ofert pracy na stanowiskach analitycznych, kreatywnych i kierowniczych.

Dużo się mówi o tym, ile zarabiają programiści i o tym, jak bardzo brakuje ich na rynku. Ale projektanci, twórcy i testerzy oprogramowania to zaledwie nieduża część specjalistów, jakich potrzeba w branży technologicznej (i nie tylko). Co więcej – daje się zaobserwować znaczący wzrost ogłoszeń w związku z nieprogramistycznymi stanowiskami w IT.

Zespół zdolnych programistów to coś, o czym marzą pracodawcy, ale coraz częściej zdają sobie oni sprawę z tego, że do pełni szczęścia potrzebują jeszcze przeszkolonych ekspertów z zakresu wsparcia, obsługi klienta, zarządzania projektami czy analityki biznesowej.

Jacy (nieprogramistyczni) specjaliści IT są teraz najbardziej poszukiwani? Oto największe wzrosty w liczbie ogłoszeń:

 1. Business Analyst (+160,94%)
 2. Support (+93,33%)
 3. Project Manager (+79,05%)
 4. Testing (+55,97%)
 5. Business Intelligence (+53,47%)

Jak widać, to właśnie analitycy są aktualnie pilnie poszukiwani. Jak podaje serwis No Fluff Jobs, w stosunku do ubiegłego roku liczba ofert pracy dla specjalistów z sektora big data wzrosła o 164 proc., a w przypadku SQL wzrost ten wynosi około 78 proc. Jedni i drudzy mogą liczyć na wysokie zarobki: od 10 000 do 19 000 złotych brutto. 

Te technologie dobrze jest opanować – występują coraz częściej w ogłoszeniach:

 1. Big Data (+164%)
 2. Android (+79%)
 3. SQL (+78%)
 4. Python (+56%)
 5. .NET (+55%)

„Analiza danych jest potrzebna i coraz bardziej doceniania zarówno na poziomie funkcjonowania usług, jak i na poziomie funkcjonowania całych organizacji – skomentowała Magda Gawłowska-Bujok z No Fluff Jobs. – Na poziomie firmy pozwala zauważyć niepotrzebną pracę zespołu projektowego, zmniejszyć lub usunąć zbędne zadania, co naturalnie prowadzi do redukcji kosztów wytwarzania i utrzymania systemów IT”.

A to najpopularniejsze spośród nietechnologicznych wymagań w ogłoszeniach:

 1. Team player (15%)
 2. Proactivity (10%)
 3. Critical thinking (7,6%)

Spełniający te wymagania specjalista może liczyć na wynagrodzenie na poziomie kilkunastu tysięcy złotych brutto. Konkretna kwota będzie oczywiście różna w zależności od doświadczenia i kompetencji. 

Źródło: No Fluff Jobs, informacja własna

Zobacz również te newsy o pracy w IT:

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kaziu777
  13
  Po 20 latach pracy przed kompem marzy mi się własny warsztat stolarski :) Po prostu wypaliłem się... siedzę przed kompem i usypiam :( dlatego coraz częściej uciekam do garażu coś porobić w drewnie :)
  • avatar
   Overitman
   6
   13 kpln b2b po odliczeniu kosztów 6,5 kpln pytanie jak urlop chorobowe i jakieś OC? A za chwilę minimalna ma być 4kpln, nie wiem czy to aż takie kokosy i taka 'arystokracja' ale kilkanaście tysięcy brutto pobudza wyobraźnię
   • avatar
    Warmonger
    4
    Hola, hola... w supporcie pracują studenci za 3000 brutto - tak przynajmniej nam opowiadał dyrektor tydzień temu ;) Zapotrzebowanie jest duże, bo i rotacja jest duża.

    Poza tym chyba ktoś tu miesza pojęcia - w jednym zdaniu jest o "business analyst" jako pozycji nietechnicznej, a w drugim już jest wymagana znajomośc SQL, co odnosi się do kolejnego akapitu, czyli technologii programistycznych. Jeżeli ktoś używa SQL, to jest programistą, niezależnie od tego, jak faktycznie nazywa się jego stanowisko ;)
    • avatar
     widzilk
     2
     a dlaczego nie napiszecie o tym ile chce takie młodziak po skończeniu studiów.... Pokolenie roszczeniowe i chce takie od razu 10k :) bez doświadczenia bo skończył studia technicze...