Audio

To nie głośnik, to „niewidzialne słuchawki”

przeczytasz w 2 min.

Wygląda jak głośnik, ale producent nazywa go słuchawkami. Czym tak naprawdę jest Noveto N1? Cóż, trudno jest udzielić prostej odpowiedzi.

„Niewidzialne słuchawki”, czyli głośnik osobisty

Na pierwszy rzut oka gadżet o nazwie Noveto N1 wygląda jak zwykły głośnik. Wielkim niedopowiedzeniem byłoby jednak określenie go w ten sposób, bo dźwięku, który z siebie wydobywa, nie usłyszy nikt poza tobą. Sprzętowi opracowanemu w Izraelu bliżej jest więc do słuchawek, zupełnie jednak „niewidzialnych” – nie trzeba niczego wkładać do uszu ani na uszy, by słyszeć

Słuchawki, których nie ma… Zastanawiasz się pewnie, jak to działa. Noveto N1 wykorzystuje technologię formowania wiązki, aby wysyłać sygnał audio bezpośrednio do uszu użytkownika. I tylko tam. W powietrze wysyłane są trudne do zarejestrowania ultradźwięki, które w słyszalne dźwięki zmieniają się dopiero przy głowie, tworząc w ten sposób taki efekt, jakby faktycznie audio docierało ze słuchawek. Tych jednak fizycznie nie ma. 

Noveto N1 wygląd

Czy producent pomyślał o wszystkim? 

Oczywiście nie jest tak, że dźwięk będzie absolutnie niesłyszalny dla pozostałych osób w pomieszczeniu (ale w przypadku wielu słuchawek jest zupełnie tak samo). Z odległości metra od uszu użytkownika poziom głośności nie powinien przekroczyć 10% – można więc przyrównać go do szeptu. 

Wszystko pięknie, ale co w sytuacji, gdy się poruszymy? Ze swobodnym chodzeniem po pokoju może być problem, ale drobne ruchy głowy nie będą przeszkodą – N1 jest w stanie śledzić położenie uszu i na bieżąco upewnia się, że dźwięk dociera we właściwe miejsce. 

Jak działają „niewidzialne słuchawki”? Zobacz wideo:

Noveto N1 – dla kogo powstał?

Gdyby tak zebrać te wszystkie informacje i podsumować, to wyszłoby nam urządzenie, które najpewniej nie zastąpi ani głośników, ani słuchawek – przynajmniej na co dzień. Na pewno jednak zapowiada się na interesujący sprzęt, który może przynieść ulgę osobom pracującym przy komputerze, które dziś są zmuszone nosić słuchawki na przykład przez 8 godzin dziennie. Mogą się też sprawdzić podczas oglądania telewizji, gdy pozostałe osoby w pokoju chcą robić coś innego. 

Tak na marginesie: warto jednak mieść świadomość, że istnieje też inne rozwiązanie tych problemów, mianowicie słuchawki wykorzystujące przewodnictwo kostne.

Źródło: Noveto, TechRadar, What Hi-Fi?

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lukasxxz
  4
  Jeśli to nie jest tylko marketingowa przesada to jest to ciekawe rozwiązanie technologiczne. Tylko pytanie na ile praktyczne.
  • avatar
   brettsinclairdannywilde
   2
   Przecież panele NXT są znane już od lat 90's, więc to tylko odgrzanie znanej technologii, którą wcześniej próbowała spopularyzować m.in. firma Mission :-)
   • avatar
    zack24
    1
    Wow. Nieźle. Ale chyba jak się już człek położy, to po zabawie. Nie mniej jednak bardzo ciekawe rozwiązanie.
    • avatar
     deseczka
     1
     Jak nie zażyczą sobie milionów monet, to bym się skusił. Mam już dosyć ciągłego siedzenia w słuchawkach...
     • avatar
      Dragonik
      -2
      Jakoś średnio w to wierzę.
      • avatar
       KryptoBomba
       -16
       Daj mi i sobie zarobic ile mam spamowac! Zarejestruj sie w aplikacji Crypto Com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymamy po 25$ w kryptowalucie CRO!!! Nie badz zyla!!!
       Jest inflacja i drozyzna i banki stana sie nie wyplacalne w ciagu paru miechow! Ja juz przenioslem swoje oszczednosci do stable coinow i trzymam je na ledgerze zamiast w banku i tylko ja mam dostep do swojej kasy!!! Dzieki kryptowalutom ty tez bedziesz wolnym finansowo obywatelem-obywatelka czy osobnikiem ono LGBT!!!
       Skorzystaj z tego kodu w aplikacji Crypto Com i nie pozwol aby banki przejely twoja kase!!!
       jjey2xxs9c
       • avatar
        JaYmZ
        0
        Aż ciarki po plecach przechodzą na samą myśl: "- A teraz zapraszamy Państwa na reklamę".
        W sumie takie słuchawki przydadzą się na egzaminach.
        • avatar
         keepercraft
         0
         Wygląda pomysłowo na pierwszy rzut oka.
         • avatar
          harnas420
          0
          Wygląda naprawdę fajnie, ale ja ostatnio zainwestowałem w głośnik z top hifi i gorszy na pewno nie jest ;P