Telefony

Nokia pragnie dotyku

przeczytasz w 0 min.

Nokia ogłosiła, że S60, czyli popularny interfejs przeznaczony dla smartphone’ów z Symbianem, pozwoli od przyszłego roku na stosowanie dotykowych ekranów. Podobno nie ma to nic wspólnego z „nadtelefonem” Apple. I nie chodzi tu wcale tylko o dotykowe ekrany. S60 pozwoli producentom na zastosowanie interfejsów wykorzystujących palce, rysiki, klawiatury, cyferblaty, albo każdą dowolną kombinację tych powyższych. Nowe telefony zapewnią szybką reakcję, a także niewielkie wibracje potwierdzające dokonany wybór. Tak więc rzeczywiście nie będą one kopią iPhone’a ani iPoda Touch.

Aby jeszcze bardziej zróżnicować ofertę, Nokia planuje zastosowanie czujników wykrywających zmiany otoczenia począwszy od przeciążeń, a na natężeniu światła kończąc. Otworzy to nowe bramy do kinetycznego świata interfejsów stosowanych w telefonach komórkowych.


Niestety nie zajrzymy do niego przed drugą połową przyszłego roku, czyli dopóki zaprezentowana nie zostanie piąta odsłona S60. Co dziwi, nie przewidziano i pominięto wersję czwartą. Świadczy to o przepotężnym wpływie azjatyckich rynków na produkcję telefonów i oprogramowania, ponieważ liczba cztery uznawana jest tam za przynoszącą pecha. Z zapowiedzi wygląda na to, że Nokia ma zaledwie jeden rok, aby zaprojektować całkowicie nowy interfejs S60.

Nie przypalajmy się jednak za bardzo. Fiński producent owszem obiecał, że za rok pojawi się nowy system operacyjny, jednak na początku nie będzie on dostępny dla przeciętnego Kowalskiego, lecz nieprzeciętnych producentów. Istnieje więc większe niż olbrzymie prawdopodobieństwo, że opracowywanie nowych technologii potrwa dłużej niż się tego spodziewamy.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login