• benchmark.pl
 • newsy
 • Smartfony Nokia Lumia: jest nadzieja na kilkudziesięciomegapikselowe sensory Pure View

Smartfony Nokia Lumia: jest nadzieja na kilkudziesięciomegapikselowe sensory Pure View

przeczytasz w 2 min.

Czy trafią do następcy Lumii 920?

Nokia To właśnie Lumia

Zaprezentowaną pod koniec lutego Nokię 808 PureView można uznać za największą fotorewelację na rynku mobilnym w 2012 roku. Niestety wspaniały aparat cyfrowy znalazł się w smartfonie, który wykorzystuje, odstawiony już przez większość użytkowników na boczny tor, system Symbian. Cała nadzieja tkwiła w tym, że technologia PureView pojawi się w serii smartfonów Nokia Lumia z Windows Phone 8.

I tak się stało, niestety nie bez dozy zaskoczenia, jak i pewnego niedosytu. Najpierw Nokia zaskoczyła nas inną niż wcześniej interpretacją pojęcia PureView. W Nokii Lumia 920 oznacza to optyczną stabilizację obrazu połączoną z matrycą o przeciętnej dziś rozdzielczości 8 Mpix. Technologia w takim wcieleniu spełniła pokładane przez producenta nadzieje, ale niewielki rozmiar sensora stał się powodem do narzekania. Również my mamy mieszane zdanie. Z jednej strony Lumia 920 świetnie radzi sobie przy naświetlaniu z dłuższymi czasami, z drugiej niewielki sensor pokazuje swoje ograniczenia.

Jednak jest nadzieja. Niesie ją przyznana Nokii 11 grudnia międzynarodowa rejestracja dotycząca wzornictwa nowego smartfona. Analiza wyglądu obudowy sugeruje, że są szanse, aby znalazł się w niej moduł kamery cyfrowej o rozdzielczości około 20 Mpix. Można dopatrzyć się także osłony potencjalnego slotu na karty pamięci microSD. To jednak tylko analizy na podstawie rysunków z dokumentacji złożonej w Urzędach Patentowych.

Lumia Pure View rysunki wzornictwo Urząd Patentowy

Czy faktycznie z takiego urządzenia urodzi się smartfon na miarę Nokii Lumia 920, z technologią PureView w "starym" wydaniu? Byłoby miło, zwłaszcza że wygląd obudowy jest bardzo ciekawy, a zbliżający się koniec roku pozwala nam trochę pomarzyć.

Tymczasem polski oddział Nokii określił rok 2012 jako bardzo udany. Niestety nie udało nam się zmusić Roberta Siewierskiego (Nokia) do zdradzenia dokładnych statystyk sprzedaży. Byliśmy jednak zapewniani, że są to liczby znacznie większe niż dziesiątki tysięcy egzemplarzy. Nie wiemy, czy opisywany przez nas powyżej projekt smartfona zostanie zrealizowany, wszak często wzory rejestruje się na zapas, ale wiemy, co na pewno ujrzymy w Polsce w pierwszym kwartale 2013 roku.

Nokia Lumia premiery 2013

Będą to dwa modele z Windows Phone. Już opisywana przez nas Nokia Lumia 620 z Windows Phone 8, której ceny powinny kształtować się w okolicy 1000 złotych, oraz model Nokia Lumia 510. Ten drugi smartfon będzie w Polsce dostępny z Windows Phone 7.8 i stanie się zapewne najtańszą propozycją z kafelkowym interfejsem w ofercie. Dokładne daty premier nie są jeszcze znane.

Źródło: nokiapoweruser, Inf. własna

Nominacje w Plebiscycie Produkt Roku 2012

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Moim zdaniem, sonda jest lekko stronnicza. Niema pytań dla tych którzy wolą Nokie od innych telefonów.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Nokia może i nie jest lepsza od innych telefonów ale ma za sobą kilkanaście lat produkowania niezawodnych komórek. Mam nadzieję że zawsze będą kłaść nacisk na niezawodność. Co mi z bajeru jak telefon się wiesza?
   • avatar
    hideo
    0
    6-8 mpix wystarcza nawet do nowoczesnego ekranu 4K, ważniejsza jest raczej sama jakość zdjęć niż liczba mpix (choć wiadomo zazwyczaj tak jest, że im więcej mpix ma urządzenie to ma też lepszą jakość zdjęć)
    • avatar
     kombajn
     0
     Taa najlepiej niech od razu zrobią matryce 100 Mpix a co sobie będą żałować, bo przecież taka matryca na pewno się nie marnuje przy obiektywie wielkości główki zapałki.
     • avatar
      Damian_jo
      -1
      A czemu nie zrobią telefonu z Androidem i taką rozdzielczością/matrycą?
      Jak dla mnie byłby to hit - nawet smartphone nie musiałby mieć tak wydajnego procesora jak S3 czy Note 2 - tylko żeby robił dobrej jakości fotki :)