Karty graficzne

Karty GeForce GTX 900 i 1000 mogą mieć problem z DisplayPort - Nvidia udostępniła poprawkę

przeczytasz w 1 min.

Przygotowana poprawka rozpoznaje felerne modele i w razie potrzeby aktualizuje oprogramowanie karty graficznej.

Karty graficzne Nvidii z generacji Maxwell i Pascal zostały wyposażone w wyjścia DisplayPort 1.3 i 1.4, które pozwalają na obsługę wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Jak się okazuje, nie zawsze działają one jak należy, a użytkownicy zgłaszają problemy z wyświetlaniem obrazu. Sprawą zajął się producent, który udostępnił stosowną poprawkę.

Problemy mają dotyczyć niektórych kart graficznych z serii GeForce GTX 900 i GeForce GTX 1000 – według relacji użytkowników, korzystanie ze złącza może się objawiać brakiem obrazu lub nawet zawieszeniem komputera podczas jego uruchamiania. Co istotne, usterki nie można wyeliminować za pomocą aktualizacji sterowników graficznych.

Nvidia DisplayPort Firmware Updater

Nvidia przygotowała więc specjalne narzędzie, które rozpoznaje czy usterka dotyczy dotyczy danej karty graficznej i w razie potrzeby aktualizuje BIOS z poziomu systemu Windows. Zainteresowani mogą je pobrać ze strony producenta.

Źródło: Nvidia, TechPowerUp

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sebmania
  11
  A ja cały czas myślałem że to monitor :D
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Maxwelle 980/970 pojawiły się we wrześniu 2014 roku, rychło wczas to łatają jak już połowa ludzi zdążyła te karty dawno sprzedać - myśląc że winą ponosi sterownik lub monitor.
   • avatar
    davidoff
    7
    "lub nawet zawieszeniem komputera podczas jego uruchamiania"

    a ja cały czas myślałem że to moja płyta główna....

    ciekawe bo od 970tki zaczęły się u mnie te problemy nie było to uciążliwe ale jednak raz na miesiąc / 2 tygodnie mam taki przypadek.
    • avatar
     sebmania
     5
     http://www.nvidia.com/object/nv-uefi-update-x64.html

     Lepszy link bo z opisem
     • avatar
      choleryk65
      3
      Hmm, a ja cały czas myślałem, że to wina kabla i tak z pół roku ;-)
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Na Radeonach z rzadka występował podobny problem w przypadku niektórych modeli monitorów z DP, choć mniejszego kalibru. Efekt polegał na czarnym ekranie pod wysokim obciążeniem interfejsu DP, system w tle działał normalnie.

       W przypadku gdy producent monitora nie wypuścił aktualizacji firmware, na kartach Radeon wystarczyła ręczna kontrola parametrów pracy interfejsu DP, wahań napięcia i preemfazy bo taką kontrolę sterownik oferuje już z poziomu standardowego panelu sterowania - a ten przecież można jeszcze wyraźnie rozszerzyć.

       Wielokrotnie pisząc o kontroli nad pracą sprzętu jaką w ręce użytkownika oddaje sterownik AMD, wymieniając ją jako zaletę miałem na myśli właśnie takie pojedyncze, konkretne możliwości. Niby tylko czasem przydatne lecz w razie konieczności można sobie samemu skutecznie poradzić.
       Admin's love it.
       • avatar
        Gatts-25
        1
        Testować nowe poprawki ,które jak sama nazwa wskazuje jest to problem z DP.Jeżeli ludziska nie mieli problemu to po co instalować? Lepiej było poczekać na kolejną aktualizację aktualizacji ,która wyłapie problemy jakie przyniosła właśnie ta aktualizacja a że lubicie być testerami to już co innego.
        • avatar
         anakonda_92
         1
         Aktualizacja bardzo na czasie, no ale nadal korzystam z GTX 980TI który od czasu do czasu potrafił załadować system bez obrazu na monitorze LG 144Hz
         • avatar
          login1969
          0
          To teraz mi powiedzcie (do redakcji ) jak to dziadostwo odinstalować.Aplikacja powiedział mi że potrzebna jest aktualizacja,więc zaktualizowałem.Efekt jest taki że przed aktualizacją przeglądając jakąkolwiek stronę i przesuwając ją góra,dół miałem idealnie równy obraz,gdzie praktycznie w trakcie przesuwania mogłem czytać jednocześnie tekst.Teraz robiąc to samo wszystko drży jakby dostało delirki,litery zamazane.Karta GTX MSI 1080 GAMING X,monitor 144 Hz.

          Nadmienię że nigdy nie miałem żadnych problemów z wyświetlaniem obrazu lub uruchamianiem kompa.No i podkusiło mnie.
          • avatar
           M4St3R
           0
           Ściągnąłem z ciekawości bo i tak używam DVI a tu komunikat, że update wymagany. Mam 980Ti.
           • avatar
            login1969
            0
            Jestem pewien że mam ustawione 144 Hz.Być może pomoże odinstalowanie sterów od karty programem DDU.
            • avatar
             bartekmustach
             0
             To już wiadomo, dlaczego raz na jakiś czas wyłącza mi się obraz na 5-10 sekund :D
             • avatar
              login1969
              0
              Już wszystko jest ok.Widocznie ponowne uruchomienie po aktualizacji nike wystarczyło.Dzisiaj włączyłem komputer i jest ok.
              • avatar
               stachoo86
               0
               GPU: GTX1080, STATUS: Update Required . To chyba znaczy, że też dołączyłem do tego, zacnego grona xD. Ja do tej pory ze zwiechami w grach radziłem sobie wyłączając Anti-Aliasing i Anisotropic Filtering, oraz korzystając z wyjścia DVI i przy 1080p i 120Hz działało, ale jak tylko dawałem w grze wszystko na full to po 3-5 sekundach crash i powrót do pulpitu. Ja póki co wstrzymam się z updatem ;].