Bezpieczeństwo

Polska w impasie. O co chodzi z lex anty-Huawei?

przeczytasz w 2 min.

Huawei może niebawem spotkać się z wykluczeniem na rynku w Polsce. Jak zareaguje na to chiński gigant?

Jeszcze w tym roku może zostać przyjęta ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która określi m.in. szczegóły dotyczące infrastruktury 5G. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że przy okazji zostaną wprowadzone ograniczenia inwestycyjne dla Chin.

Lex anty-Huawei

Istnieją obawy, że wspomniana ustawa będzie określanym przez media „lex anty-Huawei”, umożliwiającym prawne wykluczenie chińskich firm z budowy rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Oczywiście najbardziej ucierpi na tym Huawei. Jednak dlaczego w ogóle pojawił się taki pomysł?

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma umożliwić ocenę tego, którzy producenci sprzętu oferują rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo polskiej sieci. Jednak kryteria ocen wciąż nie są wystarczająco jasne, a eksperci są zdania, że takie niedociągnięcia umożliwią wykluczenie praktycznie każdej firmy. Celem mogą być krytykowane głównie przez USA chińskie korporacje.

Zgodnie z prawem, firmy w Państwie Środka są zobowiązane do współpracy z chińskimi służbami. Huawei stał się tego najbardziej znanym przykładem, będąc wielokrotnie oskarżanym o szpiegostwo czy współpracę z rządem. Z tego powodu wiele krajów decyduje się na kosztowne wycofywanie rozwiązań technologicznych oferowanych przez Chińczyków. W polskim rządzie również pojawiły się głosy o konieczności zadbania o bezpieczeństwo. Huawei miałby dostęp do ogromnej ilości danych, w tym wgląd we wrażliwe sektory państwa, takie jak wojsko, przemysł, rozwój czy komunikacja. A to może być już szkodliwe dla naszego kraju.

„Wszyscy nas podsłuchują. Pytanie tylko w jakim celu. Gdy podsłuchuje pana amerykańskie Google, to podsłuchuje pana Google. Gdy podsłuchuje pana południowokoreański Samsung, to podsłuchuje pana południowokoreański Samsung. Natomiast gdy podsłuchuje pana Huawei, to ma pan gwarancję, że wszystko to, bez żadnej kontroli sądowej, może trafić do chińskiego wywiadu. A tak się składa, że ten od lat ściśle współpracuje z rosyjskimi służbami. Te związki są głębokie, zwłaszcza gdy w grę wchodzi gra przeciwko USA i NATO. Na to trzeba naprawdę patrzeć w znacznie szerszej perspektywie geopolityczno-technologicznej” – powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Bolesław Piasecki, doktor nauk o bezpieczeństwie specjalizujący się w tematyce służb specjalnych i nowych technologii.

Prezydent stanie po stronie Chin?

Nieoficjalnie mówi się o konflikcie rządu z prezydentem Andrzejem Dudą, któremu zależy na dobrych relacjach z Chinami. Prezydent ma możliwość zawetowania wprowadzanej ustawy, jednak niekoniecznie skorzysta z tego prawa.

Niezależnie od decyzji podjętej przez rządzących, Polska znajduje się w dość niekorzystnej sytuacji. Wykluczenie chińskiego giganta technologicznego z naszego rynku może doprowadzić do odwetu ze strony Chin, na którym zapewne ucierpią przedsiębiorcy. Z kolei dopuszczenie Chin do rynku 5G może być ryzykowne dla bezpieczeństwa kraju i spotkać się z negatywną reakcją Stanów Zjednoczonych.

Warto też zwrócić uwagę na działania podjęte przez inne kraje. Przykładowo, we Francji Huawei nie jest prawnie zakazany, jednak firmom wyraźnie zasygnalizowano, że preferowane są rozwiązania europejskie.

Źródło: Wirtualna Polska

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _taurus_
  15
  Spodobalo mi sie stwierdzenie ze jak Samsung nas podsluchuje to Koreanski wywiad juz nie i jak Google podsluchuje to juz sluzby US i wywiad nie zbiera informacji... Pan Boleslaw ekspert z tymi wypocinami to do sprzatania kibli sie nadaje...
  • avatar
   rafalcl
   3
   Zastanawia mnie tylko, czemu sprawa jest opisywana tylko w kontekście Huawei. Rozumiem, że rozwiązania sieciowe i serwerowe oferuje u nas chyba tylko ta chińska firma, ale co z urządzeniami końcowymi, czyli słuchawkami? Przecież jest na rynku mnogość chińskich producentów, z Xiaomi na czele.
   • avatar
    BariGT
    3
    Nowy wielki brat kazał szczekać na Chińczyka to trzeba szczekać - czego tu można nie rozumieć? XD
    • avatar
     stalkerpl
     2
     Bolesław Piasecki, najbardziej zorientowany, daje nam gwarancje ze google i samsung nie przekazują żadnych informacji krajowym wywiadom tylko huawei a co gorsza chiny wspołpracują z rosją tylko polski rząd składający się z niedorozwiniętych idiotów sprzedaje państwową firmę telekomunikacyjną francuskiej państwowej firmie telekomunikacyjnej ale to stare czasy, kogo to obchodzi, my zawsze wierni póki nam nie strzelą w tył głowy
     • avatar
      Dexterr
      1
      1.Duda nie zrobi absolutnie niczeczego bez zgody PiS. Obecnie jest to miałki absolutnie nic nie znaczący człowieczek z długopisem na życzenie Jarosława.
      2.W Polsce ABW podsłuchuje wszystkie firmy telekominikacjne, tzn maja nieograniczone wejścia do tych wszystkich systemów więc niczym za bardzo od Chin się nie różnimy.
      3. Jak by pan "profesor" miał chociażby szczątkowe pojęcie o budowie sieci szkieletowych to by nie bredził o podsłuchiwaniu bo sam sposób projektowania takich sieci wyklucza przejęcie kontroli nad takim urządzeniem.
      4. Jakakolwiek decyzja zostanie tu podjęta będzie to wyłącznie decyzja polityczna, bezpieczeństwo nie ma tu nic do rzeczy, aczkolwiek prędzej tu ugramy od chińczyków jakieś korzystne rozwiązania handlowe niż od amerykanów.
      5. Jak podsłuchują amerykańskie służby to nad tym też nie ma żadnej kontroli i pan "profesor" nie ma absolutnie żadnego pojęcia gdzie te dane mogą trafić.
      • avatar
       Adiqq
       0
       Zablokować Huaweia, świat się wycofuje z Chin i lepiej na nich bezpośrednio nie polegać.
       • avatar
        DeviLevi
        -1
        Nie można czegoś takiego tolerować bo nasz rząd stwierdzi że w Polsce tylko Amerykańskie firmy są bezpieczne...
        • avatar
         MaNiAc
         -1
         Dość często i sporo widuje sprzęty huaweia na stacjach bazowych GSM, bardzo dobre produkty niska awaryjność, niski pobór prądu, wystarczy żeby wymusić na skośnych całkowity brak powiązań z wielkim wodzem, jeśli chodzi o infrastrukturę GSM i zmodernizować tą padakę od Nokii która wszędzie montuje T_Mobile i Orange, 65% awaryjności oraz zapotrzebowanie na energię jak opiekacz do kanapek...
         • avatar
          que_pasa
          -1
          Kiedy pisiorstwo przestanie wreszcie kupować to co wyprodukowano w Chinach? Byłby spokój w internecie.
          • avatar
           Abigail
           -3
           Kogo obchodzi kraj III świata?
           • avatar
            Adrianwo
            0
            Zabić Xi Jinpinga i już!!!
            • avatar
             arkadeusz
             0
             Bardzo proszę wskażcie naszym służbom z której technologii mogą skorzystać. Pegasus już mają
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              kiedy PIS zbanuje Intela? w CPU jest taki specjalny chip szpiegowski :)
              aha. czy słyszeliście że Polska będzie budować sieć satelitów szpiegowskich?

              Aaaaale mamy kasy, normalnie się przelewa. Tylko czemu podatki rosną, i czemu inflacji już się nie daje zatamować przez zamrożenie stóp procentowych?