Ciekawostki

Policja rekwiruje sprzęt górnikom – rozpoczęły się naloty na kopalnie kryptowalut

przeczytasz w 2 min.

Kosowo jest kolejnym krajem, gdzie zabroniono kopania kryptowalut. Nie musieliśmy jednak długo czekać na efekty decyzji - do akcji wkroczyły służby, które rozpoczęły naloty na nielegalne biznesy.

Na początku roku kosowski rząd wprowadził prawo zakazujące kopania kryptowalut. Decyzja miała być spowodowana kryzysem energetycznym i chęcią ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

Po wprowadzeniu nowego prawa, minister gospodarki i energii zapowiedziała, że organy ścigania wraz z innymi odpowiednimi instytucjami będą zamykać działalności, które zostaną zidentyfikowane jako kopalnie kryptowalut. Nie musieliśmy długo czekać na efekty.

Policja zamyka nielegalne farmy kryptowalut

Xhelal Sveçla, minister spraw wewnętrznych pochwalił się w mediach społecznościowych pierwszymi efektami działań policji. Od początku ubiegłego tygodnia w nalotach na nielegalne kopalnie kryptowalut skonfiskowano 342 koparki typu ASIC, a jedna osoba została aresztowana. Cała akcja podobno odbyła się i zakończyła się bez incydentów.

Kosowo - policja zamyka kopalnie kryptowalut

Kosowo - policja zamyka kopalnie kryptowalut

Minister zachęca także obywateli do zgłaszania nielegalnych biznesów:

Zachęcam obywateli do współpracy z kosowską policją poprzez zgłaszanie wszelkich nielegalnych działań, przyczyniając się w ten sposób bezpośrednio do praworządności w Kosowie.

Hekuran Murati, minister finansów zwrócił uwagę na ogromne zapotrzebowanie farm w energię elektryczną. Przykładowo, miesięczne zużycie koparek z największej akcji (272 szt. koparek typu ASIC) oszacowano na 300 000 kWh, co można porównać do zapotrzebowania w prąd 500 gospodarstw domowych. Murati dodał, że:

Nie możemy pozwolić na nielegalne wzbogacanie się niektórych kosztem podatników

Eksperci zwracają uwagę, że nowe prawo grozi wzrostem napięć etnicznych między Albańczykami a Serbami. Serbowie nie akceptują kosowskiego rządu (zdominowanego przez Albańczyków) i od wojny w Kosowie (1998 – 1999) nie płacą za energię elektryczną. Część nalotów policji miała być przeprowadzona w północnej części kraju właśnie wśród Serbów.

Co myślicie o nowym prawie w Kosowie? Państwo ma prawo zakazywać funkcjonowania kopalni kryptowalut?

Źródło: Bitcoin, Xhelal Sveçla, Hekuran Murati, Fortune (foto)

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kabat
  25
  Dobre info z rana, niech ta tendencja idzie w świat. Taki niby nacisk na ekologię, niech to udowodnią. A dla graczy w końcu może szansa na normalne ceny.
  • avatar
   PrymusLee
   14
   Jeśli nie płaci się za prąd, to jakim prawem jeszcze się na tym bogacą.
   • avatar
    brettsinclairdannywilde
    4
    Ciekawe kiedy ludzie kopiący zrozumieją, że kopiąc nawet nie płacąc za prąd ani grosza, robią to między innymi sami przeciwko sobie - to tak jakby podcinać gałąź na wysokości 20 metrów na której się samemu siedzi ......
    • avatar
     Chiczkok
     2
     Ciekawe kiedy u nas w końcu Pinokio z Kaczką podejmą taką decyzję
     • avatar
      SerwusX
      2
      Donos najwyższym wyrazem świadomości obywatelskiej. :P
      • avatar
       Marcin_jan
       2
       Nie powinno się zakazywać kopania krypto walut jeżeli powodem jest energia elektryczna tylko co najwyżej korzystania z prądu z sieci publicznej w tym celu. Bo przecież ktoś maze farmę fotowoltaiczną sobie postawić lub jakieś wiatraki i korzystać własnego prądu.
       • avatar
        michael85
        0
        Kosovo to Serbia. Wstyd że władze Polski zdradziły Serbów, wstyd mi za polskojęzyczny rząd!
        • avatar
         Gnom_Z_Piany2
         0
         Bzdurne prawo. Wystarczyłby zakaz używania publicznie dostępnego prądu do koparek, poprzez nowelizację prawa energetycznego. Chcą kopać? niech zadbają o własne źródło energii. Fotowoltanika? ok niech będzie, bez żadnego połączenia z siecią.
         • avatar
          studionti
          -2
          Samochodziki z uduszonym silnikiem, FITfor55 i spekulacja bajeczką o CO2 w celu podniesienia inflacji i zniszczenia gospodarki z jednej strony a tolerowane a wręcz wspierane w UE farmy pseudo waluty z drugiej strony. Oto obraz Związku Socjalistycznych Republik Unii Europejskiej.
          • avatar
           Marucins
           -3
           "Decyzja miała być spowodowana kryzysem energetycznym i chęcią ograniczenia zużycia energii elektrycznej."
           Czym?? Kryzysem??
           Buhahaha oczywiście, cwaniaki wymyślili wsteczny z rozwojem gospodarczym podatek od CO2 i teraz inni papugują wypisując głupoty.

           Ostatnie badania dały jasno do zrozumienia że gdy przyjmie się ich założenie i CAŁY ŚWIAT wyda miliardy $$ to w najlepszym wypadku obniży temperaturę o 0,5 st. Celsjusza!
           Ale za to rozwój gospodarczy zatrzyma się a nawet cofnie!
           Brawo!
           • avatar
            KryptoBomba
            -3
            Daj mi i sobie zarobic ile mam spamowac! Zarejestruj sie w aplikacji Crypto Com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymamy po 25$ w kryptowalucie CRO!!! Nie badz zyla!!!
            Jest inflacja i drozyzna i banki stana sie nie wyplacalne w ciagu paru miechow! Ja juz przenioslem swoje oszczednosci do stable coinow i trzymam je na ledgerze zamiast w banku i tylko ja mam dostep do swojej kasy!!! Dzieki kryptowalutom ty tez bedziesz wolnym finansowo obywatelem-obywatelka czy osobnikiem ono LGBT!!!
            Skorzystaj z tego kodu w aplikacji Crypto Com i nie pozwol aby banki przejely twoja kase!!!
            jjey2xxs9c
            • avatar
             Mario2k
             -16
             News z dupy wzięty ,ciekaw jestem kto go zlecił ;) ktoś gra na spadek kursu :)
             • avatar
              ElFi_
              0
              Rzeczywiście news trochę z dupy. Zakazali kopania bo tam duże (biedne) regiony mają prąd na ryczałcie, czyli płacą stała stawkę niezależnie od tego ile zużyją. U nas w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych też tak jest, że płaci się ryczałtem za gaz do kuchenek, jest jeden licznik na blok i zużycie dzieli się na ilość mieszkań i wychodzi jakaś opłata. Teraz wyobraźmy sobie, że jeden z mieszkańców zaczyna nabijać butle na gaz i je sprzedawać (dorabiając się fortuny) a płaci po równo z innymi. Oczywiście rachunki rosną wszystkim bo ogólne zużycie wzrosło. Tu mamy tą samą sytuację - jakiś miejscowy cwaniak zużywa dużą ilość prądu koparkami a na rachunek składa się cała wieś, miasteczko lub państwo - zależy jak się rozliczają z elektrownią czy kto tą elektrownię utrzymuje. Pytanie jeszcze jest takie czy zakaz dotyczy właśnie takich sytuacji (prąd na ryczałcie) czy wszystkich mieszkańców kraju (tych co płacą indywidualnie za prąd, o ile tacy są) bo o tym info nie ma.