Ciekawostki

Opona do latającego samochodu - Goodyear AERO

przeczytasz w 1 min.

Jak będzie wyglądać transport przyszłości i jakich technologii potrzeba, by urzeczywistnić futurystyczne wizje? Takie pytania zadawali sobie inżynierowie firmy Goodyear, co doprowadziło ich do zaprojektowania opony AERO.

Od dekad przewiduje się, że w przyszłości samochody będą latać, ale nikt nie ma chyba wątpliwości, że obecnie jesteśmy bliżej tej rewolucji transportowej niż kiedykolwiek wcześniej. Jej ważną częścią chce być firma Goodyear, która na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie zaprezentowała intrygujące rozwiązanie o nazwie AERO. Co to takiego?

Goodyear AERO to koncepcyjna opona do autonomicznych, latających samochodów przyszłości. Ciekawostka polega na hybrydowej konstrukcji sprawiającej, że opona sprawdzić ma się nie tylko jako ogumienie do jazdy, ale też śmigło do latania. 

Cechująca się strukturą bez elementów pneumatycznych opona AERO ma być zarazem elastyczna i mocna – podczas jazdy będzie więc amortyzować wstrząsy, a w locie zdoła wytworzyć odpowiednią siłę wznoszącą. Osiągnięcie wysokich prędkości obrotowych ma być możliwe dzięki magnetycznemu napędowi bez tarcia.

Oprócz tego wszystkiego nowa opona Goodyear zawiera też elementy, jakie widzieliśmy w innym koncepcyjnym ogumieniu. To czujniki monitorujące warunki drogowe i stan zużycia opony oraz procesor sztucznej inteligencji, który pozwalałby optymalnie wykorzystywać charakterystykę AERO. 

To kiedy można spodziewać się jej debiutu? Cóż, prawdopodobnie nigdy – przynajmniej w tej formie. Jak bowiem podkreśla Chris Helsel, dyrektor techniczny Goodyear, „[nasze] koncepcyjne produkty mają za zadanie wywołać debatę na temat opon i technologii transportowych dla nowego ekosystemu”. 

Źródło: Alert Media, Goodyear

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rahl_r
  3
  Sci-Fi. Spodziewam się takich bajerów nie wcześniej niż za 50-100 lat.
  • avatar
   Michał 06
   2
   te nowe technologie to na razie tylko kupa frazesów ,200 lat będzie mało na takie bajery ,wszyscy dobrze to wiedzą ,a za reklamę kaska wpada :D
   • avatar
    tarzinio
    -1
    już widzę jak startuje z jednej opony i to z drogi podczas gdy z przodu i z tyłu auta jadą. I już widzę długość lotu takiego auta.

    Najpierw powinni się zająć zwiększeniem pojemności ogniw / baterii itp, zrobieniem paneli słonecznych których wydajność była by na poziomie minimum 50%, a nie bawienie się od du*py strony.