Bezpieczeństwo

Jak bezpieczne dokonywać e-płatności - porady PayU - infografika

przeczytasz w 2 min.

PayU opracowało 5 zasad bezpiecznych transakcji w sieci - o czym należy pamiętać, a czego się wystrzegać?

\PayU bezpieczeństwo e-płatności

Dostawca płatności internetowych, firma PayU przygotowała infografikę pod tytułem 5 zasad bezpiecznych e-płatności. Jest to zbiór porad, jak zabezpieczać się podczas robienia zakupów w sklepach internetowych oraz płacąc online.

Firma PayU zleciła grupie TNS Polska przeprowadzenie badań, z których wynikło, że z internetowych zakupów korzysta już 13,5 mln Polaków. To sporo, dlatego też postanowiła opublikować infografikę na temat tego, jak bezpiecznie dokonywać e-płatności. Jak bowiem zauważa – choć sklepy i operatorzy w większości przypadków dbają o bezpieczeństwo, to od samego użytkownika i jego komputera także dużo zależy.

Przede wszystkim powinniśmy dobrze sprawdzić wiarygodność danego sklepu. Każdy ma obowiązek podać na stronie swoje dane, takie jak adres, numery NIP, REGON i KRS, a także regulamin. Możemy też sprawdzić opinie innych internautów. Nie mniej ważny jest wybór dostawcy płatności, który powinien być zaufany. O bezpieczeństwie transakcji informować mogą między innymi certyfikaty, takie jak Payment Card Industry Data Security Standard (PCI-DSS).

Strona, na której chcemy dokonać zakupu powinna być odpowiednio zabezpieczona. Jej adres powinien zaczynać się od „https”, co oznacza, że dane są szyfrowane poprzez protokół SSL, zapewniający z kolei bezpieczne logowanie. Wszelkie nieścisłości w wyglądzie strony również powinny zapalać czerwone światełko – może to bowiem oznaczać próbę phishingu.

Również sama kondycja naszego komputera ma duży wpływ na bezpieczeństwo. Zainfekowany pecet może w łatwy sposób wyłudzić od nas dane. W przypadku korzystania z czyjegoś komputera powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy kwadracik „Zapamiętaj hasło” nie jest przypadkiem zaznaczony. Ostatnim ważnym elementem jest natomiast bezpieczna sieć WiFi – najlepiej, gdy wymagane jest podanie hasła przy próbie połączenia. 

PayU bezpieczeństwo e-płatności infografika

"Adres bezpiecznej strony rozpoczyna się od skrótu „https” w miejscu zwykłego „http”. Dodatkowo w pasku adresu pojawia się symbol kłódki lub charakterystyczne zielone pole, w zależności od rodzaju przeglądarki. Wszystkie dane podawane na takiej stronie są szyfrowane za pomocą tzw. protokołu SSL, który zapewnia bezpieczne logowanie. Protokół ten jest zalecany przez Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych (GIODO)" - mówi Adrian Witkowski z PayU.

"W dobie ogromnej popularności Internetu bezprzewodowego dostęp do sieci mamy właściwie wszędzie: w kawiarni, w centrum handlowym czy w autobusie. – Zanim połączymy się z siecią Wi-Fi warto sprawdzić jaki status ma sieć internetowa. Jeśli jest to sieć publiczna, istnieje ryzyko „podejrzenia” przez osoby trzecie danych, które wysyłamy, także podczas płacenia za zakupy" – przestrzega.

Więcej tematów na www.benchmark.pl/temat/bezpieczenstwo

Źródło: PayU

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  StartX_pl
  1
  Jasne, żeby każda płatność była monitorowana i opodatkowana co do grosika i inwigilowana - komu, za co, kiedy, o której, ile, skąd dokąd. Poza tym tylko czekać, aż w Polsce dojdzie do tego samego co na Cyprze i w Hiszpanii.

  Może jestem staroświecki, ale CASH ONLY - jedynym potwierdzeniem tego, że posiadasz pieniądze są banknoty, a nie gówniany wydruk z bankomatu na papierze termicznym.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Z takim podejściem niedługo ciężko Ci będzie cokolwiek załatwić. O ile już nie czujesz się zacofany. :p Używasz w ogóle jakiejś ochrony antywirusowej jak tak strasznie dbasz o bezpieczeństwo???
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A ponadto, jeśli możesz, unikają płatności przez Pay U - trzy dni temu zablokowałem pieniądze na koncie karty kredytowej. Pay U nie pobrała ich, by przekazać odbiorcy. Na reklamację wysłaną e-mailem - zero reakcji.