Technologie i Firma

Płatności bezgotówkowe zwiększyły w Polsce PKB i ograniczyły szarą strefę

przeczytasz w 1 min.

Moody Analytics przeanalizował jaki wpływ na PKB 70 krajów mają płatności dokonywany m.in. za pomocą kart płatniczych

karta platnicza

Upowszechnienie płatności elektronicznych PKB 70 państw przez 4 lata wzrosło o prawie 300 mld dolarów. W latach 2011-2015 w Polsce wzrost PKB był dwukrotnie wyższy niż na świecie – wynika z raportu firmy badawczej Moody's Analytics dla Visa Inc.

Moody Analytics przeanalizował jaki wpływ na PKB 70 krajów mają płatności dokonywany m.in. za pomocą kart płatniczych. W badanych państwach, wytwarzających łącznie 95% światowego PKB, ego wartość wzrosła o 296 mld dolarów.

Z badania wynika, że odejście od gotówki m.in. ogranicza szarą strefę i zwiększa wpływy podatkowe państwa. W efekcie spowodowało to także zmniejszenie kosztów obsługi gotówki.

Karty płatnicze a PKB w Polsce

Badanie uwzględnia także Polskę. Nasz kraj na upowszechnieniu się kart miał skorzystać nabardziej. W latach 2011-2015 dzięki płatnościom elektronicznym PKB zwiększyło się o równowartość 4,3 mld dolarów. Wkład rozwoju płatności kartami we wzrost polskiego PKB wyniósł średnio 0,19% rocznie, czyli dwukrotnie więcej niż roczna średnia dla wszystkich 70 krajów wziętych pod uwagę w badaniu.

Moody przekonuje, że zwiększeniu obrotu bezgotówkowego Polska zawdzięcza średnio ponad 30 tys. nowych miejsc pracy w każdym roku analizowanego okresu. Łącznie w badanych państwach w ten sposób miało pojawić się 2,6 mln nowych miejsc pracy rocznie.

Zdrowa gospodarka najważniejsza

Według badania istnieje związek między częstotliwością korzystania z kart a wzrostem gospodarczym. I tak np. karty płatnicze przyczyniły się do zwiększenia PKB na Węgrzech średnio o 0,25% rocznie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o 0,23%, w Chile o 0,23%, w Irlandii o 0,20%, a w Polsce i w Australii o 0,19%. W większości krajów częstotliwość korzystania z kart płatniczych rosła bez względu na stan gospodarki.

Jednocześnie autorzy badania podkreślają, że rozwój płatności bezgotówkowych nie jest edynym warunkiem do zwiększania dobrobytu. Do wyraźnych efektów potrzebny jest również rozwinięty system finansowy i zdrowa gospodarka. Na poziomie makroekonomicznym autorzy raportu zalecają, żeby – z myślą o upowszechnianiu obrotu bezgotówkowego – władze państwowe ograniczały krępujące przepisy do niezbędnego minimum, sprzyjały tworzeniu rozwiniętej infrastruktury finansowej oraz wspierały wzrost konsumpcji.

Źródło: Visa

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bosiur
  5
  Teraz odejście od gotówki, a nie długo czip z gps w dupie niby dla naszego bezpieczeństwa.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Już zaczynają urabiać opinię publiczną - identycznie jak na Zachodzie a tylko po to, żeby całkowicie zlikwidować gotówkę i nie, nie aż tak bardzo im zależy na szpiegowaniu obywateli ale na... ujemnych odsetkach w bankach. To już się dzieje, ale na razie tracą na tym banki, ale w przyszłości jak zostanie wyłącznie elektroniczny pieniądz to gdy państwo uzna, że należy wprowadzić ujemne uprocentowanie to wtedy ten ciężar zostanie już przeniesiony bezpośrednio na obywateli, bo nie będą jak teraz mogli wypłacić gotówki, bo tej już nie będzie i w ten sposób będą mogli skubać oszczędności obywateli na ile tylko będą chcieli. Ale tak, ludzie zanim wpadną w tą pułapkę, będą się cieszyć jak to im życie ułatwia brak gotówki,.... naiwniacy.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Kogo obchodzi PKB?
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Dla niezorientowanych. Ten "artykul" to propaganda (zapewne płatna) z firmy VISA.
     • avatar
      eltar
      2
      Ja może nie w temacie, ale czy ktokolwiek to czytał przed wstawieniem na stronę?

      "Upowszechnienie płatności elektronicznych PKB 70 państw przez 4 lata wzrosło o prawie 300 mld dolarów".

      "Moody Analytics przeanalizował jaki wpływ na PKB 70 krajów mają płatności dokonywany m.in. za pomocą kart płatniczych. W badanych państwach, wytwarzających łącznie 95% światowego PKB, ego wartość wzrosła o 296 mld dolarów."
      • avatar
       Varso
       2
       Równie dobrze można powiedzieć , że po wejściu facebooka PKB wzrosło :D Gospodarka się rozwija i tyle.
       • avatar
        Balrogos
        1
        Szara strefa pewnie za kika lat swoich jajek sasiadowi nie bede mogl sprzedac bo zaraz skarbowka przyjdzie.
        • avatar
         kkastr
         0
         Co tak na prawdę oznacza wzrost PKB i ograniczenie szarej strefy? Oznacza zwiększenie obrotów OPODATKOWANYCH w gospodarce i zmniejszenie obrotów nieopodatkowanych. Gospodarka się od tego NIE ROZWIJA. To jest tylko przesunięcie środków z jednej kieszeni do drugiej. Zyskuje na tym tylko fiskus, bo więcej kasy może zgarnąć. W efekcie zwykły człowiek zostaje z mniejszą ilością gotówki na swoim koncie. Rządom i znajdującym się z nimi w przestępczej zmowie instytucjom finansowym jest to na rękę. Dlatego proces likwidacji gotówki będzie postępował nieprzerwanie. Znikąd ratunku.
         • avatar
          disturbedone
          0
          Z definicji szara strefa służy do tego aby nie dało się jej obliczyć, a te całe "wyniki" są jedynie przypuszczeniami.

          To tak samo jak "34% głosów na daną partie jest oddawane przez osoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia" I media podają to jako fakt! nie przypuszczenie.
          Nawet jakby zapytali 10.000 osób to pozostaje jeszcze 100.000 innych..

          Propaganda i wrzucanie myślących inaczej do tego złego wora.