Konsole do gier

PlayStation 5 z funkcją, którą niektórzy pokochają, a inni wyśmieją

przeczytasz w 2 min.

Doniesień na temat PlayStation 5 nie brakuje. Bardzo często mówi się o specyfikacji konsoli oraz o jej wyglądzie. Tym razem na pierwszy plan wysunął się dedykowany jej pad.

PS5 pozwoli podzielić DualShock 5 na kilka sekcji i wspólnie z innymi kontrolować jedną postać

Źródłem informacji stał się wniosek patentowy złożony przez Sony w odpowiednim urzędzie jeszcze w połowie 2018 roku, ale zatwierdzony dopiero kilka dni temu. Wynika z niego, iż kontroler DualShock 5 można będzie podzielić na kilka sekcji. Określone zostało to jako „rozgrywka z kontrolerem dzielonym”. W każdej sekcji znalazłyby się inne przyciski, a przejmujący nad nimi kontrolę gracze mieliby możliwość kontrolowania jednej postaci w grze i odpowiadania za jej poszczególne ruchy.

Jako przykład podawana jest rozgrywka w strzelankach. Trójka graczy mogłaby jednocześnie przejąć kontrolę na bohaterem, z których pierwszy odpowiadałby za poruszanie się, drugi za skakanie i pochylanie się, a trzeci za strzelanie. Przykład, ponieważ z wniosku patentowego wynika, iż jest to funkcja dedykowana także dla dwóch lub dla maksymalnie czterech osób i nie ogranicza się do konkretnego gatunku gier.

DualShock 5 podział na sekcje

Oczywiście każdy z biorących udział w zabawie musiałby mieć własny kontroler, a w przypadku zabawy online również własną konsolę PlayStation 5.

Dość szybko pojawiają się skrajne komentarze. Jedni widzą tutaj świetną opcję dla lubiących zabawę ze znajomymi czy (a być może zwłaszcza) z dziećmi. Dla innych to jednak za duże kombinacje i utrudnianie sobie rozrywki.

Jakie jest Wasze zdanie?

PlayStation 5 ma pozwalać także na rotację graczy

Zdecydowanie mniej kontrowersji budzi druga z zapowiedzi. Zakłada ona rotację graczy. Również tutaj kilka osób miałoby brać w swoje ręce losy jednego bohatera. Różnica polega na tym, że jego poczynania byłyby kontrolowane w pełni. Tyle, że tylko przez pewien czas. Po kilku minutach do rozgrywki przystępowałby drugi gracz, później kolejny aż do zamknięcia cyklu i jego ponowień.

Domyślnie opcja miałaby być ograniczona czasowo (lub do zdobycia określonej liczby punktów), ale przewidywana jest też możliwość podziału zadań. Na przykład gracz z najpewniejszą ręką mógłby zająć się fragmentami ze strzelaniem. Najważniejszą rolę w zespole miałby kapitan, to właśnie on mógłby przydzielać poszczególne zadania graczom.

PlayStation 5 rotacja

Single-player w świecie PlayStation powinien pozostać ważny

Chociaż zapowiedzi obydwu funkcji mogą spotkać się z różnym przyjęciem, obydwie zdają się odsuwać w cień rozgrywkę single-player. Teoretycznie nie powinno być w nich nic złego, jeśli nadal można będzie bawić się również w pojedynkę. Czy twórcy gier mogliby z tego zrezygnować?

Patrząc na najlepsze gry na Playstation 4 trudno w to uwierzyć. Marvel's Spider-Man, God of War czy Horizon: Zero Dawn to tylko niektóre z gier dla jednego gracza, które osiągnęły ogromne sukcesy. Pytanie, jak dużym wzięciem w takich lub podobnych grach cieszyłyby się przedstawione wyżej funkcje?

Źródło: nl.letsgodigital, foto: Future

Warto zobaczyć również:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sceri
  5
  Bardzo fajny pomysł. Można usiąść z małym dzieckiem i uczyć podstaw np. sterowania pojazdem. Maluchy nie zawszę są w stanie ogarnąć cały pad przy pierszym użyciu. A jak ktoś nie chce, to nie musi z tego korzytać, także nie widzę powodu, aby krytykować taką funkcjonalność.
  • avatar
   raffal81
   4
   Dziwne :D
   • avatar
    angelboy
    3
    już widzę te popodbijane oczy jak ktoś zrobi coś nie tak xD
    • avatar
     xfire25
     2
     kierowca i strzelec w world of tanks
     • avatar
      musslik
      1
      Bezsensowne, nonsensowne i bezużyteczne podrażanie konstrukcji, znając życie użyte to będzie w jednej grze i zapomniane...
      • avatar
       szymcio30
       1
       Jeszcze nie ma tej konsoli na rynku, a marketingowcy idą pełna parą do przodu;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Kiepski wypełniacz po uśmierconym praktycznie split screenie.
        • avatar
         SoulRak3r
         0
         Pamiętam jak dawno temu graliśmy z kolegą w Doom. On chodził strzałkami a ja strzelałem i otwierałem drzwi. Byłem młodszy dlatego chodzenie strzałkami jeszcze mi nie wychodziło, ale obsługa 2 przycisków 2 rękami już jak najbardziej :D Zabawa była fajna. Bardzo dobry pomysł Sony.