Oprogramowanie

Pliki: Mozilla Firefox 6 alpha (nightly)

z dnia
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

W kanale deweloperskim Mozilli "nocnych" wydań przeglądarki Firefox pojawiła się niedawno pierwsza edycja testowa alhpa Firefoxa 6. Co ciekawe nie doczekaliśmy się jeszcze stabilnej wersji Firefoxa 5 a już możemy testować wersję szóstą. Jak się okazuje Firefox 6 jest dostępny również w natywnej 64 bitowej wersji.

    więcej plików
     » 20 najnowszych plików
 » sterowniki i narzędzia do kart graficznych
 » narzędzia CPU
 » benchmarki, testy
 » wszystko dla Windows
 » gry, poprawki, dodatki
 » multimedia

 »
zobacz wszystkie lub wyszukaj plik
 » zaproponuj dodanie pliku lub programu

Jakiś czas temy fundacja Mozilla poinformowała o zmianie planu wydawniczego kolejnych edycji Firefoxa. Jak się okazuje jeszcze w tym roku uświadczymy stabilnych wydań wersji 5 a nawet 6. Mozilla utworzyła również specjalne kanały deweloperskie w których to można testować poszczególne wydania przeglądarki Firefox. Ten zabieg ma na celu chęć wyrównania tempa wydawniczego pomiędzy konkurencyjnymi przeglądarkami. Mozilla niedawno podjęła decyzję o reorganizacja swojego kanału dystrybucyjnego Firefoxa. Otóż do obecnie oferowanych "nocnych" wydań tzw. "nightly" dołączy również "aurora". O co więc chodzi - w kanale nightly pojawiają się bardzo wczesne wydania rozwojowe przeglądarki Firefox a zarazem bardzo często są aktualizowane. Wydanie arurora jest nieco stabilniejszym wydaniem, choć pozostającym ciągle we wczesnej fazie rozwojowej. Po przejściu tych dwóch etapów przeglądarka wchodzi w fazę beta, a następnie staje się stabilnym wydaniem.

Do tej pory w stabilnym wydaniu znajduje się przeglądarka Firefox w wersji 4.0, natomiast w kanale aurora możemy znaleźć Firefox w wersji 5.0 alpha 2, zaś w kanale nightly znajdziemy wersję 6.0 alpha. Od teraz nowych wydań w kanałach Mozilli należy się spodziewać co 12 tygodni. Zatem w czerwcu br. należy się spodziewać stabilnego wydania Firefox 5. Przechodząc jednak do głównego tematu czyli Firefoxa 6.

Nocne wydanie przeglądarki Firefox 6, chociaż wiąż pozostaje w stadium faz rozwojowych, to już jest dosyć stabilne. Mimo wszystko w obecnej fazie prac, wiele dodatków jest jeszcze niekompatybilne z tym wydaniem.


Najważniejsze cechy:

 • Wsparcie dla nowych standardów webowych
 • Ulepszono wsparcie dla HTLM5
 • Przyśpieszono przetwarzanie JavaScript
 • Wdrożono usprawnienia w zakresie pamięci podręcznej
 • Dodano natywne wsparcie dla 64-bitowych wersji w systemie Windows.


Przeglądarka Mozilla Firefox 6 (Nightly) alpha dostępna jest dla systemów Mac w wersji x86 oraz dla systemów Linux oraz Windows zarówno w wersji x86 jak i x64 bit.


Pobierz:

Rozmiar pliku: 15 MB

Kliknij aby powiększyć

Źródło: Nightly

Komentarze

30
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ja obecnie testuje wydanie 64 bit dla Wind i powiem, że jest nieźle. W benchmarkach przeglądarek jest znacznie lepiej. Co do dodatków to niestety większość nie działa. Jeśli chodzi o Flash to trzeba instalować wersję 64 bit.

  Natomiast pod Mandriva Linux 2010.2 testuje wersje x86 i powiem, że nie zauważyłem błędów.
 • avatar
  Widać kompletną zmianę strategi. Miedzy FF3.0 a FF4.0 minęło ile? Kupe lat chyba. A teraz nowe wersje będą się pojawiać co miesiąc.

  dobrze, że wreszcie widzę 64bity. Jeszcze tylko flash 64bit wyjdzie z fazy beta i można będzie zapomnieć o 32bitach :)
 • avatar
  Wersja 4 Firefoxa bardzo mnie zawiodła, przeglądarka na start musi "zabrać" około 50 MB pamięci ram, a w czasie normalnej pracy około 300 - 400MB, choć 4GB RAM to standard w dzisiejszych czasach, to i tak moim zdaniem zdecydowanie za dużo :/ Chcę przejść na inną przeglądarkę, ale właśnie z każdą mam jakiś problem... w Chromie AdBlock zdecydowanie gorzej działa niż na FF, IE nawet nie komentuje, Opera nie posiada wtyczki Xmarks...
 • avatar
  Zamiast FF 5 mogliby dać 4.1 lub 4.5 bo ta wersja nie wnosi jakiś rewolucji. Natomiast FF 6 mógłby się nazywać 5 z uwagi na natywne x64.
 • avatar
  Ja nie bardzo rozumiem sens pracy nad 3 edycjami przegladarki na raz
 • avatar
  firefox 4 zaczął śfirować więc poszedł do kosza teraz google chrome widze,że jest szybsze.
 • avatar
  Każdy, kto wierzy w przeglądarki szybsze i wolniejsze chyba dał się nabrać marketingowi. Wiele osób zarówno na forach jak i w testach pisze, że 3 czołowe aplikacje (Firefox, Opera i Chrome) są równie szybkie i wybór jednej zależy tylko i wyłącznie od upodobań (bierz tą, która ma najwygodniejszy dla ciebie interfejs, bo szybka będzie na pewno) ;)
 • avatar
  FireFox 4 jak dla mnie super. Mam tylko nadzieję, że zredukują wkrótce pobór pamięci.
 • avatar
  Nie ma jak dosłownie w każdym calu zerżnąć design z Opery.
  Porównajcie sobie FF z Operą 11.10 - ja nie znalazłem żadnej różnicy poza przyciskiem menu - w FF jest pomarańczowy z dopiskiem, w Operze - czerwony z logo 'O'.
 • avatar
  Ja używam FF 4.0 i jestem bardzo zadowolony.
  Jedyne co trzeba zmienić to w about:config edytować 4 wpisy "pipelining".
  Trzy zmienić z false na true a maxrequests dać 8.
  Nie rozumiem czemu ta opcja jest domyślnie wyłączona :/
 • avatar
  Proponowalbym dodawanie linkow do Aurory, która jest choćby troche przetestowana, niż do niezalecanej, nieprzetestowanej różnie działającej wersji Nightly ;)
 • avatar
  hmm wyglad i ff i opera zerznela z chrome'a og google,ktorego uzywam w wersji dev i jest to najlepsza i najszybsza przegladarka na rynku,zreszta bardzo szybko rosnacy jej udzial w rynku to potwierdza ....