• benchmark.pl
 • Gry
 • Pogrom w Bethesda – Microsoft zamyka należące do niej głośne studia
Gry

Pogrom w Bethesda – Microsoft zamyka należące do niej głośne studia

przeczytasz w 2 min.

Choć trudno w to uwierzyć, Microsoft naprawdę pozamykał znane studia nie zważając ani na ich dorobek ani tym bardziej na samych graczy. Decyzja ta dotyczy bowiem nie tylko twórców takich hitów jak Hi-Fi Rush czy Evil Within, ale też Arkane Austin, które miało dokończyć Redfall’a.

O tym, że branża gier pogrąża się w kryzysie pisałem na początku 2024 roku. Już wówczas różne studia padały jak muchy, przez branże przetaczały się fale coraz to większych zwolnień, a duże, niezapowiedziane jeszcze, ale całkiem dobrze rokujące projekty trafiały do kosza. Nic nie przygotowało nas jednak na wczorajszą decyzję Microsoftu, który nagle oznajmił, że zamyka cztery należące do Bethesda Softworks studia

O dwóch mogliście pewnie nawet nie słyszeć, bo Alpha Dog Studios znane jest w zasadzie jedynie z mobilnego Might Doom, a Roadhouse Games raczej pomagało przy innych projektach, ale dwa pozostałe to już dużo większa kategoria wagowa… i pewne głośne słowa z przeszłości, które mogą Microsoftowi mocno odbijać się teraz czkawką.

Quo vadis Bethesdo

A miało być tak pięknie – Microsoft po zakupie Bethesdy, w 2020 roku,  obiecywał studiom wolność twórczą i większe szanse na rozwój nietypowych projektów. I w pewnej chwili chyba nawet tak było, bo przecież dostaliśmy absolutnie wyjątkowe Hi-Fi Rush. Szkoda tylko, że ta bajka właśnie z przytupem się skończyła. 

Ogłoszone w dniu 7 maja 2024 plany restrukturyzacji Bethesdy zakładają bowiem zamknięcie odpowiedzialnego za Hi-Fi Rush studia Tango Gameworks, co zresztą już się stało. Dopowiedzmy tylko, że było to jedyne japońskie studio Xbox’a, co trochę kłóci się z szumnymi zapowiedziami większego otwarcia się na Japonię. A jeśli nie kojarzycie innych niezwykłych gier tego utalentowanego zespołu to na szybko podpowiadamy – seria The Evil Within i Ghostwire: Tokyo. A to jeszcze nie koniec złych wieści.

Pogrom w Bethesda - Hi-Fi Rush

Drugim dużym studiem, którego dotknęły ostre cięcia okazało się Arkane Austin, które pracowało ostatnio nad raczej słabo przyjętym Redfall’em. Ktoś może powiedzieć teraz „no trudno, skoro nie dali rady dostarczyć dobrej gry to tak to się kończy”. Przypominamy jednak, że po premierze tej gry pojawiły się doniesienia o dość tragicznych w skutkach decyzjach podejmowanych podczas prac nad tym tytułem i brakiem wystarczającej liczby pracowników. Efekt wszyscy chyba znamy.

Arkane próbowało jednak ratować Redfalla, szczególnie, że gracze, mimo upływu roku od premiery wciąż nie otrzymali obiecanych im dodatków. Dotyczy to w szczególności tych, którzy zdecydowali się na zakup droższej wersji gry (w cenie 100$) mającej wszystko w komplecie. Niestety, wygląda na to, że tych DLC nie otrzymamy, podobnie jak kolejnej,. planowanej aktualizacji, tej zapowiadanym trybem offline. Wedle ostatnich doniesień Microsoft zastanawia się teraz jak wynagrodzić ten brak nabywcom Redfall Bite Back Edition.

Pogrom w Bethesda - Redfall

Halo, czy leci z nami pilot?

Wszystko to wygląda raczej średnio. Gracze już wyrażają w sieci swoje oburzenie ostatnimi decyzjami Microsoftu, szczególnie, że w pamięci pozostały im kwieciste słowa Phila Spencera, dyrektora generalnego Microsoft Gaming, który w 2021 roku rozpływał się nad przejęciem Tango Gameworks. Nie przebierają w słowach także niektórzy deweloperzy, którzy zwracają uwagę na przedmiotowe traktowanie utalentowanych pracowników.

Pogrom w Bethesda - twitter
Fot. X.com (dawny twitter)

Oliwy do ognia dolały bowiem doniesienia o mailu, jaki wystosował do pracowników Microsoft Xbox Matt Booty - szef Xbox Game Studios, w którym nie tylko podkreślał on, że zmiany mają na celu priorytetowe traktowanie tytułów o dużym wpływie i dalsze inwestowanie w największe blockbustery z portfolio Bethesdy, ale też dość nonszalancko podszedł do tematu zwolnień zapewne sporej grupy ludzi.

Możecie teraz zapytać – a co to oznacza dla nas, graczy? Ano choćby to, że w tej chwili nie mamy raczej co liczyć na prawdziwie oryginalne nowe marki od Bethesdy. Branża skupia się na pewniakach i zapewne też wielokrotnie odgrzewanych kotletach. Cóż, takie czasy.

Źródło: X (dawny Twitter)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  5
  Tak wygląda obecny świat. Grupa entuzjastów i fachowców tworzy firmę. Firma odnosi sukces wiec pojawia się korporacja, która daje propozycje nie do odrzucenia i wchłania małą firmę i jej pracowników. Po czasie zmienia się plan i ludzie wylatują. Dla korporacji zwolnienie kilku anonimowych pracowników nie stanowi problemu. Liczy się tylko zysk i lizanie d....y rady nadzorczej.
  • avatar
   xxx.514
   1
   Czyli Microsoft zaczyna podążać drogą EA - kup obiecujące studio, źle je poprowadź, zamknij.
   • avatar
    WacławZiema
    -3
    Siemano ziomale nazywam się Wacław Ziemia i jestem międzynarodowej sławy aktywista klimatycznym, ekologięm, wielkim miłośnikiem przyrody.
    Razem z koja żona Gretą Ziemia-Thunberg i naszym synem Wacławem Ziemia Juniorem walczymy o zielona przyszłość naszej planety.
    Musimy się pozbyć paliw kopalnych aby wyeliminować co2 i żeby nasze dzieci oddychały czystym powietrzem, dlatego chcemy aby tylko OZE jak wiatraki i fotowoltaiki wytwarzało prąd a nie elektrownie na węgiel czy atomowe! Robimy tonwszystko dla naszego dobra!!!
    Ale słuchajcie zimoalme dalej. Moge walczyć o ekologię bo zarobiłem w tamtym roku trylion$ a wszystko dzięki zielonej aplikacji Crypto Com która nie zostawia śladu węglowego i przyczynia się do ochrony klimata!!!! Ty tez ziomal możesz zarobic take hajsik!!!
    Podspdem daje ci linkacza wktorego klikniesz i zarejestrujesz sis w Crypto com zrobisz KYC i podepniesz swoją kartę kredytowa a potem zamówisz czerwona kartę Ruby a otrzymasz az 25$ w zielonej kryptowalucie Cro!
    Kupuj, wymieniaj, sprzedawaj kryptowalut lu w aplikacji Crypto Com aby się się multimilionerem jak ja a przynokazjibdbac o środowisko naturalne!!!
    Klikaj szypko bo nie ma czasu!!! Bo czas to pieniądz!!! Nie ma czasu bo ziemia płonie i musimy ja ratować!!! Klikaj bądź zielonym ziomalem!!! KLIKAJ TERAZ!!!!!

    https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
    • avatar
     FranzMauser
     0
     A dlaczego nie wypieprzyli samej bethesdy wraz Toddem Howardem Molyneux, naczelnym samo bałwochwalczym bajkopisarzem z tendencją do obrażania się na wszystkich co się z nim nie zgadzają.
     • avatar
      vacotivus
      0
      Hi-Fi Rush faktycznie szkoda. Wykupiliby i zamknęli lepiej Ubisoft, bo to, co Ubi odstawia ostatnio, to jawna kpina z klientów.