Bezpieczeństwo

Pracuj bezpiecznie przy komputerze

przeczytasz w 2 min.

Tylko 1% stanowisk pracy w polskich biurach jest w pełni przystosowanych do potrzeb pracowników, a ponad połowa nie spełnia większości wymogów ergonomii.

To wyniki badań przeprowadzonych w ramach czwartej edycji kampanii Ergotest, której celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z codziennej pracy biurowej.

Ponad 50 proc. stanowisk pracy nie spełnia większości wymogów ergonomii. W efekcie, ponad 90 proc. pracowników biur skarży się na bóle kręgosłupa , a ponad 80% cierpi na dolegliwości związane ze wzrokiem. Nadal większość pracowników biurowych pracuje w niekomfortowych i często szkodliwych dla zdrowia warunkach. Taka sytuacja trwa już w Polsce od kilku lat i niewiele się na tym polu zmienia.

Jak wynika z badań jedna trzecia stanowisk pracy nie ma wystarczającej, odpowiednio wydzielonej przestrzeni, a odległość od następnego stanowiska pracy jest mniejsza niż zgodne z normami 80 cm. Okazuje się także, że polscy pracownicy siedzą na niewygodnych i źle wyregulowanych krzesłach – prawie połowa nie ma wcale lub posiada jedynie częściową możliwość dostosowania siedziska do własnych, indywidualnych potrzeb.

Jak wyjaśnia Marcin Babski prezes Polskiego Stowarzyszenia Pracowników BHP, - prawidłowe, ergonomiczne  krzesło, to takie które opiera się na pięcioramiennej podstawie z odpowiednio wyprofilowanym oparciem, możliwością obrotu o 360 stopni, regulacją wysokości oraz regulowanymi podłokietnikami.

Zatrważający jest także brak świadomości Polaków, na temat tego jak powinno wyglądać prawidłowe stanowisko pracy. Ponad połowa pracowników biurowych ma źle ustawiony monitor, a prawie jedna trzecia pracuje przy nieodpowiednio ustawionej klawiaturze. Aż w 83 proc. przypadków nadgarstki podczas pisania na klawiaturze są ułożone nieprawidłowo – zawieszone w powietrzu lub uciskane przez krawędź biurka, a nie tak jak powinny, podparte na żelowej podkładce.

Większość pracowników w Polsce nie ma także zapewnionych odpowiednich, ergonomicznych akcesoriów biurowych. Jedynie 13% korzysta z podkładek na dokumenty, a 19% z podnóżka.

Na doskwierające i często występujące problemy z kręgosłupem narzeka ponad połowa pracowników. O bólu oczu i zaburzeniach ostrości widzenia wspomina natomiast ponad 80% Polaków. Pracownicy biurowi skarżą się także na mrowienie w stopach, drętwienie łydek oraz ból w okolicach nadgarstków. Na ogólne przemęczenie pracą biurową może wpływać także fakt, że tylko połowa z nas korzysta z przysługującej wszystkim 5-cio minutowej przerwy, po każdej godzinie pracy z komputerem.

Czy twoja praca jest bezpieczna? – podstawowe warunki bezpiecznej pracy przy komputerze

 1. Na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2m2 wolnej podłogi.
 2. Szerokość przejścia w biurach powinna być nie mniejsza niż 60 cm.
 3. Wszystko po co sięgasz powinno leżeć w zasięgu rąk bez konieczności wychylania się i skrętu tułowia, oraz na wysokości nie wyższej niż bark.
 4. Klawiatura i mysz powinny być umieszczone na wysuwanej szufladzie, ok. 60 -75 cm nad ziemią. Blat pod monitor – 70 -90 cm nad ziemią, przy czym różnica miedzy blatem klawiatury i monitora nie powinna być mniejsza niż 10 cm.
 5. Odpowiednia przestrzeń dla nóg, dla wysokiego mężczyzny to 65 cm wysokości, 70 cm głębokości, 70 – 80 cm szerokości.
 6. Krzesło powinno mieć 5 punktów podparcia i sztywną, pozbawiona luzów konstrukcję.
 7. Krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedzisk. Odpowiedni zakres regulacji wysokości to  40 -51 cm.
 8. Stały kąt oparcia powinien wynosić ok. 10 stopni odchylenia w tył od pionu. Odpowiedni zakres jego regulacji to  5 stopni w przód i 30 w tył.
 9. Stanowisko powinno umożliwiać położenie stóp płasko na podłodze. Jeśli jego konstrukcja na to nie pozwala – powinno być wyposażone w podnóżek.
 10. W przypadku częstej pracy z dokumentami i notatkami, stanowisko powinno być wyposażone w uchwyt na dokumenty, z regulacją ustawienia wysokości i nachylenia. Uchwyt powinien znajdować się przed pracownikiem – między klawiaturą a monitorem, zawsze tak, by minimalizować ruchy głowy.
 11. Monitor komputera powinien mieś możliwość odchylenia do 20 stopni do tyłu. W przypadku braku regulacji stanowisko powinno być wyposażone w umożliwiającą ja podstawkę.
 12. Klawiatura powinna mieć możliwość regulacji kąta nachylenia.
 13. Stanowisko powinno umożliwiać oparcie nadgarstków podczas pisania na klawiaturze i korzystania z myszy, najlepiej na podstawce żelowej.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wormadam
  0
  Taki ładny regulamin też mam w pracy na szafie przyklejony
  i to by było na tyle... ;o)
  • avatar
   szawel
   0
   Ja mam nawet instrukcję korzystania z toalety. Ma ze 20 punktów i uwzględnia sytuacje o jakich się filozofom nie śniło ;)
   • avatar
    MadCow
    0
    Fizjologom pewnie też :]
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     U nas dużo winy jest jeszcze w tym, że ludzie są starszej daty. I ciężko im wytłumaczyć (tak jak u mnie w firmie), że monitor LCD najlepiej wyświetla obraz w rozdzielczości natywnej, a w mniejszej łatwiej się męczy wzrok. I ustawiają takie panie z księgowości rozdzielczość 1024x768 lub o zgrozo 800x600 na monitorze LCD 19" bo im za małe ikony na pulpicie. Najgorsze jest to, że monitor chcą mieć ustawiony ponad metr od oczu i to najczęściej na prawym końcu biurka. Nawet nie na wprost klawiatury. To musi być dopiero dla nich męczarnia.
     • avatar
      Huntcold99
      0
      Fajne zdjęcie to pierwsze, tytuł : "Informatyk po godzinach" :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jaki ma związek praca przy komputerze z wadą wzroku? czy ktoś zrobił jakieś badania? czy to tylko 'opinia' krążąca wśród ludzi od 20tu lat ?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Norma Mało kto do tego przykłada wagę:/.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         stare te przepisy jak zawsze, monitor lcd odchylony o 20 stopni bedzie tylko miec obraz ciemniejszy od ustawionego na 0 stopni.
         bo wiekszosc firm kupi matryce TN bo tansze.
         • avatar
          wolfikx
          0
          Delikatnie roześmiałem się w duchu ;P
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           A gdzie wzmianka o normie emitowanej głośności? Ja pracowałem jakiś czas przy serwerze i jak tak posiedziałem 8 godzin przy 'suszarce' to wieczorem głowa już nie nadawała sie do myślenia, bo tylko wiatraki człowiek słyszał. Dobrze, że już tam nie pracuję:)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Panie Andrzeju drugi obrazek, który pan zamieścił to ze względu na kobitkę, która się panu spodobała czy jako przykład "idealnego" stanowiska pracy?
            Pytam bo ułożenie sprzętu zaprzecza całkowicie punktowi trzeciemu zamieszczonych poniżej obrazka podstawowych warunków bezpiecznej pracy przy komputerze :)
            Jeżeli drugi powód jest prawdziwy to niewiasta jest zagrożona!