Procesory

Ryzen 3000 - poprawka na problemy z taktowaniem Boost już w drodze

przeczytasz w 1 min.

Nowe oprogramowanie na bazie mikrokodu AGESA 1003ABBA zostało udostępnione producentom płyt głównych. Oznacza to, że niebawem powinni oni wydać nowe wersje BIOS-ów.

Trzecia generacja procesorów Ryzenów  została wyjątkowo ciepło przyjęta przez testerów i klientów, ale sporo użytkowników skarżyło się na problemy z zaniżonym taktowaniem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, producent przygotował rozwiązanie problemu.

Poprawka dla procesorów AMD Ryzen 3000

Przypominając, chodzi o zaniżone taktowanie w trybie Boost – w wielu przypadkach było one o 25 – 100 MHz niższe względem zalecanej wartości. Analiza producenta wykazała, że algorytm odpowiadający za przyspieszanie procesora nie działał jak należy. W związku z tym przygotowano tutaj nowe oprogramowanie, które rozwiązuje problem poprzez implementację optymalizacji, które zwiększają częstotliwość o około 25 – 50 MHz wobec dotychczasowych wartości trybu Boost dla różnych obciążeń.

Nowe oprogramowanie to także aktualizacja zachowania w trybie spoczynku, która wprowadza „filtr aktywności” pozwalający algorytmom sterującym trybem Boost pominąć sporadyczne tętnienia systemu operacyjnego i aplikacji działających w tle. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do wpisu na blogu AMD.

AGESA 1003ABBA - kiedy BIOS-y dla płyt głównych?

Wiemy, że AMD udostępniło nowe oprogramowanie na bazie mikrokodu AGESA 1003ABBA producentom płyt głównych. Oznacza to, że w ciągu około 3 tygodni możemy spodziewać się publikacji nowych wersji BIOS-ów, które rozwiążą problem z zaniżonym taktowaniem (termin przygotowania oprogramowania jest zależny od harmonogramu przygotowania i testów poszczególnych producentów). Według producenta, taka aktualizacja nie będzie miała negatywnego wpływu na żywotność procesora (jak mogły wskazywać wcześniejsze pogłoski).

AMD Ryzen

Producent zapowiedział również, że 30 września udostępni zestaw narzędzi deweloperskich do monitoringu, który ma na celu wesprzeć każdego, kto chce tworzyć publicznie dostępne narzędzia do monitorowania pracy procesora, spójnym zestawem danych pomiarowych z kluczowych czujników. Nowa wersja AMD Ryzen Master otrzymała obsługę Average Core Voltage API.

Źródło: AMD

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pawlus
  0
  Jak dla mnie za późno. Już kupiłem i9-9900k i jestem bardzo zadowolony. Do gier i zwykłej pracy domowej procesor mega. Na Ryzena może skusze się przy kolejnej generacji, jeśli będzie wyraźnie lepszy na każdym polu.
  • avatar
   ocw1987
   0
   No i fajnie ale nawet przy "zaniżonym" taktowaniu na Ryzen 7-3700X wszystko chodzi na full opcji (gry i zastosowania półprofesjonalne)