Internet

SpaceX zabiera się za „satelitarny Internet” [AKT. - jest zgoda FCC]

przeczytasz w 1 min.

Po udanym starcie rakiety Falcon Heavy, SpaceX zabiera się za inne projekty. Do tej pory firma wspominała głównie o BFR, ale najwyraźniej coś zaczyna się dziać także w temacie Starlink, czyli „satelitarnego Internetu” dla każdego Ziemianina.

Aktualizacja, 31 marca 2018: Firma SpaceX otrzymała zgodę od FCC (Federalnej Komisji Łączności) na utworzenie sieci Starlink złożonej z 4425 niewielkich satelitów, a tym samym trzykrotne zwiększenie liczby aktywnych satelitów na orbicie okołoziemskiej i dostarczenie Internetu do miejsc, do których dzisiaj nie dociera sygnał.

W najbliższych tygodniach powinniśmy poznać konkretne informacje na temat realizacji tego kolejnego z serii ambitnych projektów Elona Muska.

News, 15 lutego 2018: Oprócz zapewnienia nam szybkich środków transportu Elon Musk chce też, byśmy mogli cieszyć się szybkim Internetem, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. W tym celu na niską orbitę okołoziemską trafić ma kilka tysięcy satelitów. Zarządzana przez wizjonera firma SpaceX chce, by sieć działała już w 2024 roku, dlatego zamierza szybko wystartować z testami. Nawet bardzo szybko.

Choć SpaceX nie wydał na ten temat żadnego oficjalnego komunikatu, wszystko wskazuje na to, że prototypowe urządzenia polecieć mają na orbitę już w ten weekend. Ważące po 400 kg satelity Microsat-2a i 2b w sobotę (17 lutego) wystartują z rakietą Falcon 9, razem z obserwacyjnym satelitą Paz należącym do hiszpańskiego rządu.

Wracając do tematu „satelitarnego internetu”… Projekt Starlink jest ambitny i ma pochłonąć około 10 miliardów dolarów. Dostarczanie szybkiego i stabilnego Internetu na całej Ziemi ma być jednak naprawdę opłacalne. 

Musk ma nadzieję, że uda się w ten sposób zarobić pieniądze, które będą mogły zasilić budżet najważniejszego jego projektu, czyli kolonizacji Czerwonej Planety. – „Potrzebujemy dużo pieniędzy – potrzebujemy więc czegoś, co wygeneruje dużo pieniędzy”, powiedział.

Źródło: Engadget, CNET. Foto: SpaceX/Flickr

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sharimsejn
  1
  Istnieje jedna rzecz, z ktora przegra choc zycze mu dobrze. Biurokracja.
  • avatar
   lkozierowski
   0
   przegra raczej z tym, że jego pomysły są fajne, ale to ekonomiczna fantastyka, a takie w naszym świecie nie mają racji bytu.
   • avatar
    mufasa
    0
    mieć marzenia
    nie on dziś to ktoś jutro
    • avatar
     Gatts-25
     0
     Jeżeli nie ma aktualizacji na dzień 01.04.2018 roku to znaczy ,że z "NIUSEM" wszystko dobrze.