Karty graficzne

Nowe sterowniki zwiększają głośność kart Radeon RX 5700 i RX 5700 XT

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Posiadacze kart Radeon RX 5700 i RX 5700 XT mogą się niemiło zdziwić po instalacji najnowszego pakietu Radeon Software. Nowe sterowniki prawie dwukrotnie zwiększają hałas generowany prze karty w spoczynku.

Referencyjne karty graficzne Radeon RX 5700 i Radeon RX 5700 XT nie zaliczają się ani do cichych ani chłodnych konstrukcji. Niestety, najnowsze sterowniki graficzne jeszcze bardziej psują kulturę pracy akceleratorów.

Temat opisali redaktorzy serwisu TechPowerUp, którzy zauważyli zmiany po instalacji sterowników graficznych Radeon Software Adrenalin 2019 Edition 19.7.3.

AMD Radeon RX 5700 - odczyc prędkości obrotowej wentylatora
Radeon RX 5700 - porównanie prędkości obrotowej wentylatora ze sterownikami 19.7.2 i 19.7.3

AMD Radeon RX 5700 XT - odczyc prędkości obrotowej wentylatora
Radeon RX 5700 XT - porównanie prędkości obrotowej wentylatora ze sterownikami 19.7.2 i 19.7.3

Nowa wersja Radeon Software wyraźnie przyspiesza obroty turbiny w spoczynku - z około 690 do 1140 RPM w przypadku Radeona RX 5700 lub z około 740 do 1160 RPM w przypadku Radeona RX 5700 XT. Wartość dla obciążenia pozostaje niezmieniona (jest to praktycznie maksymalna prędkość obrotowa z jaką może działać wentylator).

AMD Radeon RX 5700 i RX 5700 XT - generowany hałas

Wyższe obroty przekładają się na ciut niższe temperatury w spoczynku – redaktorzy zanotowali tutaj spadek z 42 do 37/38 stopni Celsjusza. Problem jednak w tym, że oznacza to też wzrost generowanego hałasu z 27,8/27,2 dB do 29,7/29,4 dB (a warto zauważyć, że odczuwalny poziom hałasu rośnie logarytmicznie – zwiększenie o trzy decybele oznacza tutaj podwojenie intensywności dźwięku).

AMD nie informowało o zwiększeniu obrotów turbiny przy wydawaniu nowych sterowników. Czy sytuacja wróci do normy przy wydaniu kolejnej wersji Radeon Software? Tego nie wiadomo. Redaktorzy poprosili producenta o komentarz w tej sprawie.

Źródło: TechPowerUp

Warto zobaczyć również:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  Przydałaby się opcja w ankiecie - Czekam na wersje niereferencyjne, bo kupować referenta to trzeba mieć naprawdę mocne jaja....
 • avatar
  BrumBrumBrum
  czy oni w tych sterach naprawdę nie mogą dać opcji "chłodność / cichość" z suwakiem? po aktualizacji od razu powinna taka opcja wskoczyć bez pytania.

  inna sprawa, kompletnie nie rozumiem czemu dedykowane GPU w stanie spoczynku pożera tyle mocy, skoro do wykonania tej samej pracy, iGPU zadowala się znacznie mniejszą jej ilością. czy oni w stanach spoczynkowych naprawdę nie potrafią powyłączać wszystkich bloków z wyjątkiem jednego?
 • avatar
  Xaros
  Właśnie dlatego zawsze AMD mnie odpychało od siebie. Nie potrafią sobie poradzić, ze sterownikami, zawsze jakieś problemy, błędy... Normalnie jakby to gracze testowali to co naskrobią w AMD i czekają na feedback ;/
 • avatar
  xbk123
  Tą "walkę" AMD to czasem aż przykro się ogląda. Człowiek chciałby ich wesprzeć, ale nie dają szansy. Cena za tą wydajność jest dobra. Ale temperatury, głośność pracy i okazyjne zwisy nie do zaakceptowania. Do tego na wersje niereferencyjne czekamy i czekamy i czekamy, a tymczasem SUPER sobie leży na półkach sklepowych i mówi "daj sobie spokój, kup coś pewnego".
  -1
 • avatar
  chrisplbw
  Teraz pytanie czy sprawdzili jak to ma się do własnego profilu z ustawioną ręcznie krzywą wentyatorów w WattMan? Jeśli wpływu brak, tzn. jeśli mimo sterownika profil działa normalnie to gdzie sens szukania dziury w całym. Od lat karty z turbinami są jakie są i tyle w temacie.
  -1
 • avatar
  awesome1337
  a teraz zamienmy amd na nvidie w newsie i już by były strony hejtu
  -2
 • avatar
  rnog22
  Ale szok :) i tak poniżej 35dba hałas jest praktycznie nie słyszalny, chyba że ktoś słyszy nawet szum ładującej ładowarki do smartfona :)
 • avatar
  Legiu
  Chyba w końcu się polapali, że popalą swoje karty jeśli pozwolą im pracować w takich temperaturach...
 • avatar
  kra7osss