Karty graficzne

AMD wydało dużą aktualizację sterowników dla kart Radeon - warto się nimi zainteresować

przeczytasz w 2 min.

Dobra informacja dla użytkowników kart graficznych Radeon. Producent przygotował aktualizację oprogramowania, w której wprowadzono kilka nowych funkcji – ze zmian ucieszą się gracze, entuzjaści i… osoby cierpiące na wady wzroku.

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1 – co nowego w sterownikach dla kart Radeon?

Firma AMD przywiązuje dużą wagę nie tylko do wydawania nowych kart graficznych, ale też do rozwoju oprogramowania do ich obsługi – panel Radeon Software to już właściwie kombajn, w którym udostępniono całą gamę przydatnych opcji. Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i udostępnił dużą aktualizację sterowników.

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1

Sterowniki Radeon Software Adrenalin 21.4.1 został zmodernizowany już na etapie instalatora. Pakiet ma możliwość wyboru wersji instalacji, co pozwoli lepiej dostosować pakiet do preferencji użytkowników (producent przewidział możliwość instalacji samych sterowników, bez dodatkowego oprogramowania).

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1

Kolejna nowość dotyczy zaktualizowanej aplikacji AMD Link, która daje możliwość połączenia się z komputerem z poziomu innego urządzenia - może być To komputer z systemem Windows, ale też telefon, tablet lub telewizor. Funkcja AMD Link 4.0 może być wykorzystana przez graczy do „ogrywania” ulubionego tytułu w wygodniejszym miejscu lub grania w trybie wieloosobowym.

Nowa wersja aplikacji pozwala na przesyłanie obrazu w jakości 144 kl./s z dźwiękiem przestrzennym 5.1. Producent zredukował też opóźnienia, co może ma istotne znaczenie w grach sieciowych (AMD chwali się, że w CS:GO opóźnienia zmniejszono nawet o 60%).

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1

Entuzjastów zainteresuje usprawniony panel diagnostyczny – w nowej wersji oprogramowania Radeon Software Adrenalin pozwala on na podgląd danych dotyczących karty graficznej Radeon i procesora Ryzen (znajdziemy tutaj informacje na temat wykorzystania procesora, taktowania, temperatury, napięcia zasilającego, poboru energii elektrycznej, a nawet prędkości obrotowej wentylatora na chłodzeniu).

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1

Radeon Software Adrenalin 21.4.1 to także usprawniony panel dotyczący nagrywania i strumieniowania obrazu. Wszystkie najważniejsze opcje zostały umieszczone na jednej karcie. Dodatkowo przewidziano nowy kreator, który powinien przypaść do gustu początkującym użytkownikom.

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1

AMD zadbało także o wsparcie dla otwartoźródłowego kodeka AV1 (to właśnie on ma zastąpić popularny system H.265). W nowej wersji sterowników karty graficzne z serii Radeon RX 6000 oferują sprzętowe wsparcie dla jego dekodowania.

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1

Ciekawostką jest korektor kolorów, który pomoże osobom cierpiącym na jedną z trzech wad wzroku: protanopię, deuteranopię (daltonizm) i tritanopię. W sterownikach udostępniono dodatkowy panel do konfigurowania ustawień wyświetlania obrazu, który pozwoli poprawić szczegółowość obrazu oglądanego na monitorze (bez wpływu na wydajność).

AMD usprawnia oprogramowanie, ale jest świadome możliwych problemów z jego działaniem. Pakiet Radeon Software Adrenalin 21.4.1 został wyposażony w funkcję AMD Crash Defender, która ma poprawiać stabilność działania systemu. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość skorzystania z funkcji AMD Bug Report Tool, który pozwoli w bardziej szczegółowy sposób zgłosić problemy i w efekcie usprawnić proces jej naprawienia przez programistów.

Radeon Software Adrenalin 21.4.1 – kolejny krok w stronę doskonałości

AMD Radeon Software Adrenalin 21.4.1

Sterowniki do kart Radeon niegdyś były krytykowane za problemy i niestabilne działanie. Od pewnego czasu ten obraz zaczyna się zmieniać, a AMD przywiązuje coraz większą wagę do dopracowywania oprogramowania. Dodatkowo możemy liczyć na nowe funkcje, które wspomagają graczy, entuzjastów i profesjonalistów. Kolejne wersje Radeon Software pozwalają wydobyć pełny potencjał układów graficznych Radeon.

Jeżeli chcecie wypróbować sterowniki Radeon Software Adrenalin 21.4.1, to znajdziecie je na stronie producenta. Oprogramowanie działa na kartach z serii Radeon RX 6000, Radeon RX 5000, Radeon VII, Radeon RX Vega, Radeon RX 500, Radeon RX 400, Radeon Fury/Nano, Radeon 300, Radeon 200, Radeon HD 8000 i Radeon HD 7000, a także procesorach Ryzen/Athlon z układami graficznymi Vega oraz procesorach FX, A, Athlon i Sempron z układami graficznymi Radeon R.

Źródło: AMD

Zobacz więcej o kartach graficznych Radeon:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Ciekawe czy warto instalować przy RX570 :D
  • avatar
   Kenjiro
   2
   Poczekajmy na testerów ;-). Najbardziej mnie interesuje Crash Defender, jak będzie działać.
   • avatar
    Preston2009
    1
    Ciekawe czy w końcu dogadali się z microsoftem co do instalacji sterowników w przypadku wymiany grafiki na nowszy model AMD. Bo z jakiegoś powodu prawie zawsze system podmienia mi sterownik na stary i kończy się to czarnym ekranem.
    • avatar
     kazitut
     -4
     Znalezione na morele:

     Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024
     Czy da sobie rade z 10600k ?

     Odp.
     peef
     54 minut temu
     jeśli decydujesz się na zakup najlepszego 6-rdzeniowca 10-tej generacji intela w dodatku z odblokowanym mnożnikiem, to raczej zainwestuj w porządne chłodzenie, wg mnie jeśli ma być air cooling, to przynajmniej najnowsza Fera 5 dual fan (TDP 220W).
     TDP ktore podaje intel nijak się ma do tego, co jest w rzeczywistości i ten proc naprawdę potrafi się rozgrzać powodując niezły thermal throttling na słabym aircoolingu.. tomshardware zrobił test tego procka i można tam trochę poczytać o chłodzeniu https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i5-10600k-cpu-review -- piszą tam m.in. "Intel recommends a maximum of 220W at PL2" więc jeśli juz sięgać po taki proc, to szkoda byłoby go trzymać na smyczy przez zastosowanie słabego chłodzenia, a jeśli ukryta moc nie jest potrzebna, to lepiej może kupić i5-10600, czy nawet i5-10400F i wtedy taki Spartan da radę