Oprogramowanie

RIAA triumfuje. LimeWire umiera i płaci odszkodowanie

przeczytasz w 2 min.

Trwający niespełna pięć lat proces pomiędzy organizacją RIAA oraz Lime Group - właścicielem klienta sieci P2P LimeWire. Decyzją sądu LimeWire wypłaci organizacji RIAA pokaźne odszkodowanie i... zakończy swoją działalność.lime wire logo

Aplikacja LimeWire jest popularnym klientem sieci P2P umożliwiającym w prosty, łatwy i szybki sposób na wyszukiwanie, udostępnianie i pobieranie wiele rodzajów plików milionom użytkownikom sieci Gnutella oraz BitTorrent. Klient został napisany w języku programowania JAVA i jest udostępniany na zasadach licencji OpenSource - które wg. RIAA są same w sobie piractwem!. Aplikacja sporą popularność zyskała dzięki oferowaniu funkcji "DarkNet" - za pomocą której możliwe było udostępnianie plików w sieci P2P wyłącznie naszym znajomym i stworzyć w ten sposób prywatną sieć P2P niedostępną dla osób z zewnątrz.

Decyzją amerykańskiego sądu federalnego firma Lime Group będąca właścicielem aplikacji LimeWire a dokładniej Mark Gorton - założyciel, prezes oraz jedyny członek zarządu firmy został uznany za winnego naruszeniu praw autorskich o jakie wnioskowała RIAA. Sąd zasądził odszkodowanie dla organizacji RIAA od twórcy LimeWire w wysokości 105 milionów dolarów. Kara dla zwykłego zjadacza chleba z pewnością musi wydawać się gigantyczna, jednak jak już nie raz mogliśmy zauważyć RIAA w swoich spektakularnych i pokazowych procesach zgarniała nawet kilkadziesiąt miliardów dolarów.

riaa wycika limewire

Sąd uznał LimeWire jako aplikację która przez przeszło 10 lat umożliwiała nielegalne dzielenie się setkami plików objętych prawem autorskim. W tym przypadku jednak główny nacisk położono na pliku muzyczne. Zdaniem organizacji RIAA klient sieci P2P a mianowicie LimeWire wyrządził wielkie szkody części społeczeństwa związanego z firmami fonograficznymi, przyczynił się do utraty pracy przez wiele osób oraz doprowadził do upadku kariery wielu młodych, zdolnych artystów.

riaa i gigantyczne odszkodowania

Jak by się mogło wydawać to nie koniec wymierzonych w LimeWire kar, bowiem sąd przychylił się do wniosku organizacji RIAA w sprawie zamknięcia aplikacji LimeWire. Tak więc ten popularny klient sieci P2P właśnie zakończył swój żywot.

limewire pogrzebane


Więcej o RIAA i LimeWire:


Źródło: Reuters, TechSpot

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Już dawno znalazłem rozwiązanie na dolegliwości związane z sieciami P2P - nie korzystać. Na problemy z wirusami - nie korzystać z komputera... .
  • avatar
   Promilus
   0
   Internet służy rozpowszechnianiu nielegalnych tudzież zabronionych treści. Wyłączyć. Dziękuję za uwagę.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A co tam idźmy dalej, drogi i samochody prowadzą do wypadków, zamknąć.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Internet to dzieło szatana. Pozdrawiam!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Błąd w tłumaczeniu chyba się wkradł. MAFIAA nigdy nie zgarnęła kilkudziesięciu miliardów $, co najwyżej żądała takich sum. Jeśli się mylę to poproszę linka do strony źródłowej. Zdaje się że ten news czytałem gdzieś i sędzia prowadzący wytknął własnie RIAA iż taka suma to dochód całego Hollywood.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Wniosek jest z tego jeden żadne przepisy prawne nie mają sensu, jeśli ich interpretacja jest naginana do potrzeb sprawy tak jest w tym przypadku, na co dzień nikt nie oskarża producentów broni, że ich produkty przyczyniają się do śmierci milionów osób na świecie, w takich sytuacjach oskarża się oczywiście tylko końcowego usera pukawki, w przypadku opisanym w artykule oskarżonym jest producent, bo nikt nie ma czasu na szukanie końcowego usera i gdzie tu kurw… sprawiedliwość. Śmiech na sali powinna być apelacja, bo winni są użytkownicy programu a nie producent i nie potrzeba być prawnikiem by zauważyć tu przekręt.
       • avatar
        Tomecek
        0
        I co to dało jak na świecie jest kilkaset prywatnych, zamkniętych trackerów i jeszcze więcej warezów? Co daje zlikwidowanie jednego klienta? Poza tym już od dawna w sieci jest LimeWire Pirate Edition.

        Walka z wiatrakami. Wygrana pod publikę, nic ponad to.
        • avatar
         Sachiel
         0
         A ja się zastanawiam jak część z tego odszkodowania trafi do "poszkodowanych"?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jak tak dalej pójdzie to zniszczę ich moim laserem...
          • avatar
           stud3nt
           0
           Noż k***a. Normalnie, nóż się w kieszeni otwiera.

           CZYM, grzecznie się pytam, zawinił LimeWire?! Ta firma tylko udostępniła aplikację o określonych możliwościach. To użytkownicy wykorzystali ją tak, a nie inaczej.'

           Na tej samej zasadzie Adobe musi zapłacić odszkodowanie, bo przecież pedofile używają Photoshopa do obróbki zdjęć gołych dzieci. Producenci noży powinni zapłacić odszkodowanie, bo ich produkty służą czasem do zabijania ludzi. Producenci młotków - j/w.

           W żadnym wypadku nie kwestionuję zasadności walki z prawdziwymi piratami. Ale strzelanie do niewinnych ludzi podsyci tylko sympatię dla piratów i podniesie poziom znienawidzenia tej totalnie niedorzecznej bandy oszołomów.

           Sądzę, że to efekt jakichś nieuczciwych praktyk. RIAA nigdy dotąd nie przyniosła zysków, a walka z piratami przynosiła jedynie milionowe straty. Potrzebny był jakiś spektakularny sukces. Nie wiem, czy tu poszły w ruch układziki, czy pieniądze, ale efekt widać. Cała nadzieja w tym, że apelacja trafi na nieprzekupnych i trzeźwo myślących sędziów. Bo wątpię, aby to był ostateczny wyrok.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Tam gdzie w grę wchodzi duża kasa ludzie tracą rozum, a odpowiednio "zmotywowani" (i to bez wątpienia) sędziowie załatwią resztę. Dlatego trzeba rękami i nogami bronić się przed zakusami amerykańskiego "prawa" bo takie zagrywki będą miały przełożenie na inne dziedziny naszego życia. Jak widać prawo tam jest dla prawnika, a nie dla normalnych ludzie (z resztą u nas też, ale do takich idiotyzmów jeszcze nie dorośli nasi spece od wyciągania forsy z niczego). Kiedyś jeden mądry facet w jednym zdaniu scharakteryzował przeciętnego Amerykanina, a mianowicie "jestem qurwa durny i jestem z tego dumny".
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             "...przyczynił się do utraty pracy przez wiele osób oraz doprowadził do upadku kariery wielu młodych, zdolnych artystów."

             RIAA się przyczyniło do zrujnowania całego życia ludziom, żądając od nich takich pieniędzy.
             • avatar
              Bany_krk
              0
              1. wejdź na google
              2. wpisz lol limewire
              3. kliknij szczęśliwy traf
              4. :D
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Ciekawe kiedy będą sądzić producentów broni za to że się ludzie nią zabijają.