Telefony

S3 Graphics sprzedana przez VIA firmie HTC

przeczytasz w 1 min.

Firma S3 Graphics, będąca obecnie niemalże legendą za sprawą świetnych swego czasu kart graficznych, została przejęta przez firmę HTC.

Firma S3 Graphics przez ostatnie lata, nie stanowiła realnej konkurencji dla potentatów rynku układów graficznych jak NVIDIA czy ATI/AMD. Spółka była przez ostatnie lata pod zwierzchnictwem dwóch firm WTI oraz VIA - dla których tworzyła zintegrowane układy graficzne czy też nisko-profilowe, energooszczędne dedykowane karty graficzne. Jednakże wspomniane konstrukcje nie cieszyły się dużą popularnością za sprawą słabej wydajności czy też sprzedaży w zestawach z procesorami VIA, a także słabej promocji. 

via oddaje firmę s3 graphic firmie htc

Świat obiegły informacje o przejęciu S3 Graphics przez firmę HTC - zajmującą się głównie produkcją smartfonów. Suma jaką HTC zapłaci za S3 Graphics wynosi 300 milionów dolarów, a blisko połowa tej kwoty, a dokładnie 143 milionów, trafi do firmy VIA Technologies, natomiast pozostałe 157 milionów przypadnie firmie WTI.

karta s3 graphic chrome 540gtx
Karta S3 Graphics Chrome 540 GTX
 

Nabywca S3 Graphics wystosował już oświadczenie, w którym oznajmia, iż w nowo przejętej spółce nie dojdzie do żadnych masowych zwolnień pracowników. Oznacza to, że zespół pracujący obecnie nad rozwojem kart graficznych S3 Chrome zachowa posady. Niestety firma HTC nie ujawniła w jakim celu nabyła firmę S3, jednak już teraz eksperci zgodnie twierdzą, iż ma zamiar wejść na rynek mobilnych układów typu SoC (System on Chip). Wprowadzenie na rynek tabletów i smartfonów firmy od wielu lat specjalizującej się w produkcji układów graficznych, może zwiastować nadejście kolejnego dużego gracza na rynku urządzeń mobilnych. Proces przejmowania firmy S3 Graphics przez HTC ma zostać zakończony jeszcze w tym roku.
 

Czytaj więcej o firmie S3 Graphics i jej produktach:

Źródło: Reuters

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  GTX 540. Teraz wiemy dlaczego takiej karty nie ma u nV :)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Savage 4 czy Savage 2000 to były całkiem dobre i udane konstrukcje, konkurencyjne a nawet momentami lepsze od Nvidii czy ATI. Co ciekawe i chyba mało kto o tym wie że oprócz wspacia OpenGL i Direct 3D miały również swój własny renderer nazwywający się Metal wykorzystywany np. we wszystkich grach opartych o Unreal Engine pozwalający na kilkukrotne przyspieszenie liczby generowanych klatek.
   • avatar
    danieloslaw1
    0
    S3 mogłaby wejść w rynek srednich kart graficznych to by było coś
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Podejrzewam że Virge miał akcelerację czysto softwarową, zresztą kto go używał w tamtych czasach bez Voodoo ;-)
     Nie tyle sterowniki do Savage 4 i 2000 były kiepskie bo osobiście nie miałem jakichś specjalnych problemów ale współpraca z procesorami i chipsetami Intela - której po prostu nie było, i bez kombinacji i modowania nie chciały chodzić normalnie z Intelem.
     • avatar
      pietrov
      0
      Kiedyś korzystałem z S3 Trio64V+ i ta karta zachowała mi się do dnia dzisiejszego ^^ Podłączyłem ją ostatnio i okazało się że działa. Grałem na niej płynnie w Herosów 3, StarCrafta ale już Tomb Rider 1 zarywał hehe
      • avatar
       fachman
       0
       hehehehe smaczku dodaje fakt, ze S3 graphics ma umowe z INTEL na temat wzajemnej wymiany patentow, a jakie to ma znaczenie sami mozecie sie przekonac po bataliach sadowych :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        ja to bym chciał żeby S3 wypuściło coś godnego przynajmniej wysokich ustawień Crysis 1, żeby w rynku middle-end była większa konkurencja, to by było coś!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         No i widzicie, tajwańczyki rozwijają się bez UE. A Polska? Dalej ziemniaczana republika. ;)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          "Wprowadzenie na rynek tabletów i smartfonów firmy od wielu lat specjalizującej się w produkcji układów graficznych, może zwiastować nadejście kolejnego dużego gracza na rynku urządzeń mobilnych." - prędzej HTC kupiło S3 dla ich patentów i rozwiązań graficznych, żeby zastosować je w swoich urządzeniach niż żeby uczynić z S3 potencjalnego rywala dla firmy matki.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Kiedy w końcu, zostanie sprzedane samo VIA?