HDD

Seagate zamyka jedną z największych fabryk dysków HDD

przeczytasz w 1 min.

Decyzja producenta wpisuje się w dłuższą strategię redukcji kosztów i zdolności produkcyjnych.

Nośniki SSD stopniowo wypierają z rynku dyski HDD, więc producenci muszą dostosować się do wymagań rynku. Ostatnio firma Seagate zdecydowała zamknąć jedną ze swoich największych fabryk dysków twardych i znacznie zmniejszyć zdolności produkcyjne.

Mowa o fabryce w mieście Suzhou położonym we wschodnich Chinach, która zajmowała się produkcją dysków twardych – obiekt ten ma powierzchnię około 102 tys. m² i trafił do firmy Seagate po przejęciu firmy Maxtor w 2006 roku. Jeszcze nie wiadomo jeszcze co się stanie z tak dużym zakładem, ale jego zamkniecie wiąże się ze zwolnieniem około 2200 pracowników. W posiadaniu producenta są jeszcze dwie fabryki dysków – jedna z nich znajduje się w Wuxi (Chiny) i ma powierzchnię 65 tys. m², a druga jest w Korat (Tajlandia) i ma powierzchnię 164 tys. m².

Seagate - produkcja dysków HDD

Działania firmy Seagate wpisują się w dłuższą strategię redukcji kosztów i zdolności produkcyjnych. W ubiegłym roku producent zwolnił z różnych miejsc około 8000 pracowników i zmniejszył zdolności produkcyjne z 55-60 mln do 35-40 mln dysków na kwartał. Warto bowiem zauważyć, że ogólna sprzedaż dysków twardych stopniowo spada, ale ich pojemność systematycznie wzrasta (zwłaszcza modeli do profesjonalnych zastosowań). W rezultacie producent wytwarza mniej dysków, ale już niekoniecznie mniej głowic czy talerzy.

Źródło: AnandTech, Wikipedia (foto)

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Foxy the Pirate
    4
    Nieskompresowane 4K 120 fps 12bit na kanał i 50TB wolnej przestrzeni gdzieś zniknęło :/
    • avatar
      Franz
      2
      Czyli zanosi się, że na rynku zostaną drogie i pojemne HDD, dla mniej zasobnych nadal drogie (biorąc pod uwagę pojemność) SSD SATA III z TLC oraz bardzo drogie topowe SSD SATA III z MLC i wydajne SSD M.2 PCI-E?
      • avatar
        mutissj
        2
        Bardzo dobrze w końcu w laptopach

        nie będzie pakowania na siłe dysków HDD 5400 rpm
        • avatar
          benzene
          2
          Hmmm, niektórym 2TB od dwóch lat świeci wolnym miejscem.
          Ja natomiast mam zapchane 2 x HDD 5TB, 2 x 3TB HDD, 2 x 1.5TB HDD, ok 300 BD-R i około 2000 DVD-R.
          • avatar
            michael85
            2
            Osobiście nadal korzystam z dysków HDD których łączna pojemność wynosi 6,5 TB i nie uważam żeby to było zbyt wiele. Nie widzę sensu instalacji SSD w moim komputerze biorąc pod uwagę ich większą awaryjność w przypadku nagłych zaników zasilania (tak mam UPS) oraz wysokie ceny. Co z tego że system wstaje w kilka sekund. Komputer włączam raz dziennie lub rzadziej (kiedy uruchomiony jest cały czas). W grach poza ładowaniem różnicy raczej nie ma bo na to mają wpływ inne podzespoły. Za SSD przemawia jedynie szybkość. Cena, pojemność i ryzyko awarii nadal są większe niż w przypadku HDD. Acha może tak cenię HDD bo jestem przeciwnikiem chmury. Chmura może być jedynie na kopie - już raz przez pomyłkę Google odcięło mi Gmaila, wrócił ale nauka dla mnie bezcenna.
            • avatar
              Fiona
              2
              Też nie mam parcia na ssd - cały czas kupuję talerzowce....

              Czas startu komputera nie jest dla mnie ważny.
              W tym czasie idę do kuchni po kawę (np.)

              • avatar
                papuas
                1
                Dziwne. Ja mam 2 x 250 GB i nie mam problemu. Jest trochę zdjęć, a resztę usuwam na bieżąco.
                Dodam jeszcze, że lubię zagrać, a nowe gry trochę zajmują. Teraz dokupiłem sobie SSD 250 GB na system i myślę, że wystarczy.
                • avatar
                  mufasa
                  0
                  ciężkie czasy....
                  pamięci poszły w górę
                  pewnie i hdd też podskoczą wyżej
                  ssd jakoś nie tanieją,przynajmniej te na MLC
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Przecież SSD to technlogoczny krok wstecz. Tak samo jak w przypadku CRT/LCD. Nie dość że koszt 1 MB jest dużo wyższy, to jeszcze żywotność tego śmieciowego dysku to jakieś 3 lata. Kiedy to byle jaki nawet najgorszy HDD lekko trzyma 10 lat+. Może o to chodzi tym pajacom. Bo HDD jest zbyt dobre i zbyt tanie, kiedy wymienia się towar co 10 lat to faktycznie... mogą woleć SSD (klient będzie wpłacał 4 razy więcej co 3 lata :D, to daje 12 razy wyższy obrót na dzień dobry hahahaha ).