Ciekawostki

Odzyskaj 5 godzin życia. Każdego dnia

przeczytasz w 2 min.

Gdy nie śpimy, jedną trzecią dnia spędzamy na tym, że wlepiamy oczy w ekran smartfona. Z badania „State of Mobile” wynika, że w 2021 roku korzystaliśmy z urządzeń mobilnych średnio 4,8 godziny dziennie.

5 godzin dziennie ze smartfonem. Dużo

Statystyczny Polak nie istnieje. Wyliczając średnią, można jednak przyjąć, że do odzyskania spokojnie jest nawet 5 godzin w ciągu dnia. To mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na naukę i rozwój, pasję i odpoczynek albo też spotkania z bliskimi. Nawet jeśli nie pięć, to może trzy godziny… albo chociaż godzinkę. Odzyskanie tych 60 minut nie powinno być w związku z tym dużym wyzwaniem. 

Co robimy na smartfonach? 

Oczywiście korzystamy ze smartfonów w różnych celach i nie każda minuta spędzona ze smartfonem jest czasem straconym. Niemniej jednak istnieje wiele badań potwierdzających, że szczególnie młodsze osoby łatwo popadają w nałóg (fonoholizm – uzależnienie od telefonu) i miewają stany lękowe (nomofobia – strach przed brakiem telefonu w pobliżu). 

Niemniej jednak statystyki nie pozostawiają złudzeń. Wynika z nich, że 70% czasu spędzamy w aplikacjach społecznościowych (takich jak Facebook, Instagram czy TikTok).

Jeszcze w 2019 roku spędzaliśmy średnio 3 godziny dziennie ze smartfonami w dłoniach, rok później były to prawie 4 godziny, a teraz to już niemal 5 godzin. Trzeba jednak zauważyć, że nie musi to oznaczać, że marnujemy więcej czasu – po prostu coraz częściej zamiast z komputera czy telewizora korzystamy właśnie z telefonu (na nim też możemy przecież przeglądać strony czy oglądać seriale). 

To w jaki sposób odzyskać te godziny? 

Najlepiej zacząć od przyjrzenia się temu, w jaki sposób korzystamy ze swojego smartfona. Ile czasu spędzamy w rozmaitych aplikacjach i jaka część tego czasu to czas zmarnowany. W określeniu tego pierwszego pomóc może Cyfrowa równowaga / Higiena cyfrowa – zestaw narzędzi zintegrowanych z systemem Android. W przypadku iPhone’ów jest to zaś Czas przed ekranem. 

Po zidentyfikowaniu problemu, korzystając z tych samych narzędzi, możesz ustawić na określone aplikacje limity czasowe – takie, które faktycznie pomogą ci spędzać przed ekranem mniej czasu. Możesz też odinstalować programy, o których wiesz, że dają ci niewiele, a tylko niepotrzebnie odbierają cenny czas. 

Źródło: CNET, Mashable, Daily Mail, The Science Times, informacja własna

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deseczka
  6
  O kurczę ale odstaję od tej średniej, może z 1,5-2h dziennie i z tego 5% to portale społecznościowe. A reszta to wiadomości, notowania i oglądanie anime. :-D
  • avatar
   sebastianzola
   5
   Wszystko jest dla ludzi ale z głową. Rozumiem można, że można obejrzeć jakiś profil kulinarny czy o innej, która nas interesuje ale przypuszczam, że większość ogląda ", śmieszne zwierzęta" i inne "gwiazdy"
   • avatar
    Krypi
    2
    Ja się wpasowuje w ten trend - 4-5h słuchania audiobooków z telefonu. Ale jakoś nie przeszkadza mi to :)
    • avatar
     zack24
     2
     Problem najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Jeśli się maleństwu daje do ręki telefon, aby można porozmawiać z koleżanką w sklepie albo na spacerze, to czemu się potem dziwić, że dziecko lub nastolatek innego świata nie widzi.