Nauka

Jest gorzej niż myśleliśmy. Na Ziemi nie ma już czystego powietrza

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy wiedzieli, że jest źle. Nie sądzili jednak, że aż tak. Okazuje się, że na Ziemi praktycznie nie ma już miejsca, o którym można by powiedzieć, że ma czyste powietrze. Smog opanował cały glob.

Czyste powietrze? Nie na Ziemi

Cały świat tonie w smogu. Okazuje się, że „akceptowalny poziom zanieczyszczenia cząsteczkami PM2.5” (według norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia) występuje nad zaledwie… 0,18 proc. globalnej powierzchni lądowej. W związku z tym powietrzem, które można by nazwać „czystym” oddycha zaledwie 0,001 proc. globalnej populacji

To wyniki badania prowadzonego przez profesora Yuminga Guo z Uniwersytetu Monasha w Melbourne. Nadzorowany przez niego zespół badaczy wykorzystał tradycyjne metody obserwacyjne, satelitarne detektory meteorologiczne, techniki statystyczne oraz rozwiązania programowe do monitorowania i szacowania stężenia PM2.5 w każdej części świata. 

Dobre i złe wiadomości

Pozytywna wiadomość z badania jest taka, że stężenie PM2.5 w ostatnich latach rzeczywiście zmalało w Europie i Ameryce Północnej. Wciąż jednak przez większą część roku przekracza „zalecaną” przez WHO normę dobową. Równocześnie w Azji, Australii czy Ameryce Łacińskiej zanieczyszczenie powietrza sukcesywnie rośnie. 

Łącznie składa się to na to, że w skali globalnej średnie stężenie PM2.5 na przestrzeni całego roku wynosi 32,8 mikrograma na metr sześcienny, podczas gdy „zalecana” norma wynosi 5 mikrogramów. Ten wynik jest nawet wyższy od maksymalnej „zalecanej” normy dobowej (która od 2021 roku wynosi 15 mikrogramów, a wcześniej była ustalona na poziomie 25 mikrogramów). 

Zabójczy smog. Dlaczego boimy się PM2.5?

PM2.5 to pył zawieszony, którego średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. Tak małe cząsteczki są w stanie przedostawać się do ludzkiego organizmu (przez płuca do krwi) i przyczyniać się do chorób układu oddechowego i krążenia. To jeden z głównych elementów tworzących smog i – według WHO – najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie atmosferyczne dla człowieka. 

Źródło: Phys.org, WHO, informacja własna

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mrmbr
  23
  Chciałbym zauważyć, że co jewropa zaciśnie pasa, Chiny go luzują. Zamiast się rozwijać i wywierać coraz większy wpływ na resztę świata, stajemy się światowym pizdusiem plastusiem, którego wszyscy klepią po ramieniu, ale tak ogólnie to mają w dupie. No eurolewica może się dotykać w czułe miejsca, jacy to dzięki nim jesteśmy fajni i przykładni.
  PS Sylwia Spurek, największy euroekofemioszołom jeździ benzynową beemką za pół miliona albo lepiej, a silnik pewnie v6 lub v8 koło 5 litrów. No bo to śmieci ludzkie z niższego szczebla mają być eko, nie nowa rasa aryjska.
  • avatar
   stanczyk
   19
   Od jutra w sprzedaży oferuję czyste powietrze w butlach 5l. Promocja !!! Posiada 8 certyfikatów, 9 się drukuje...
   A ciut poważniej (ale nie do końca) za milion euro opracuję normy których nawet dinozaury nie spełniały.
   A jak...
   Jestem za ekologią , ochrona planety. Ale może koncerny i producenci wzięliby winę na siebie ???
   Produkty które maja wytrzymać tylko okres gwarancji, produkcja rzeczy całkowicie zbędnych. Byle te kilka procent populacji było jeszcze bogatsze. Może na skróty, zabijmy 6 miliardów ludzi. Od razu będzie lepsze powietrze, itd..
   A taka np. pasta do zębów od lat ma dodatkowe kartonowe opakowania, kryte bardzo drogimi w produkcji farbami i nikt z tym nic. A wystarczyły by same tubki w sprzedaży...A takich przykładów są tysiące....
   • avatar
    zack24
    1
    Co to jest? Promocja kolonizowania Marsa? Jest brudno, bo kiedyś nie było tak dokładnej aparatury pomiarowej i takich możliwości. Ciekawe, czy w czasach rewolucji przemysłowej 200 - 250 lat temu powietrze było czystsze? Elektryki też wszystkiego nie załatwią, nawet napędzane atomem, bo masa zanieczyszczeń pochodzi poza produkcją samych aut ze zużycia opon, klocków, wycieraczek etc.
    "Kierunek wschód - tam musi być jakaś cywilizacja" :)
    • avatar
     pawluto
     1
     Zapewniam że to bzdura - są miejsca z czystym powietrzem i jest ich mnóstwo.
     • avatar
      eskowik
      0
      Ale te pyłki to nie zaden smog tylko pylenie roślin o czym więdzą alergicy https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/kalendarz-pylenia-roslin-aa-sCKY-qE6c-FSkz.html#kalendarz-pylenia-kwiecien
      Jak ktoś ma alergie wtedy te pyłki powodują jakieś reakcje organizmu.
      • avatar
       Karaimi
       0
       Więcej rozwoju i szybciej!
       Czy kiedyś ten świat się zatrzyma?
       • avatar
        PerfectDAY
        0
        Mnie ten problem nie dotyczy bo mieszkam daleko od brudnych miast i powietrze mam póki co pierwsza klasa. Między innymi dlatego wolę zostać na wsi, żyje jak pan w spokoju w idealnych warunkach. Różne wygody nie są według mnie warte życia w toksynach.
        • avatar
         Nibynóżka
         0
         To CO2 nie jest największym mordercą?
         • avatar
          Kasuja Wpisy Automatem
          0
          Czyli najlepiej jeździć starym, porządnie kopcącym deaslem. on ma PPM grubo powyżej 2.5 :)
          • avatar
           oreonoreon
           -2
           A tymczasem boomerzy z Rudy Sląskiej podniecają się, że palą w piecach. Patologia.