Komputery

Superkomputer dla wszystkich

przeczytasz w 1 min.

Czy już nastały te dobre czasy, aby pozwolić sobie na taką super maszynę jak: 8 węzłów i 16 dwu- lub czterordzeniowych procesorów Intel Xeon, 64GB pamięci operacyjnej i 4TB pamięci dyskowej z systemem operacyjnym Windows HPC (High Performance Computing) Server 2008 i przy tym wszystkim zasilany 'tylko' z naszego domowego gniazdka? Tak, pod warunkiem że stać nas będzie za niego zapłacić  "jedynie" od 25 do 60 tysięcy dolarów zależnie od wersji.

Cray CX1, bo tak nazywa się owy "superkomputer" stworzony przez Microsoft oraz przez firmę Cray, jest zdolny wykonać od 624 miliardów do niemal 36 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy, choć oficjalnie firmy nie podają wyników testów wydajności.

CX1 jest niewielkich rozmiarów (jej wymiary to 31x44,5x90,5 cm) i może z powodzeniem stać pod biurkiem w roli "osobistego" superkomputera.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  GreQonE
  0
  Ciekawe jakby sie na tym filmy kodowalo.
  • avatar
   Gothar
   0
   Widać łatwiej jest zrobić super komputer niż napisać dobry OS pod 4 rdzenie.
   Windows 7 mógł by wykorzystać choć cień tych rdzeni, albo udawać że je wykorzystuje. Wtedy to by na pewno sprzedaż jego była nieprzeciętnie wysoka.
   • avatar
    naviretlav
    0
    Ja bym nie miał problemów z wykorzystaniem wszystkich rdzeni.
    Aplikacje takie jak np. Maya postawione pod Linuxem lub w ostateczności na Windzie ,powinny się zadowolić każdą dostępną im mocą obliczeniową , rozbijając rendering albo 1rdzeń = jedna klatka animacji , albo 1 rdzeń = jeden segment w klatce ... itd.
    • avatar
     darek11
     0
     A teraz niech postawia obok tego druga taka mala skrzyneczke z 32 rdzeniami kart graficznych:)
     • avatar
      Pixel
      0
      i Mieszkac na którymś biegunie i przez pół rokmu korzystac z bateri słonecznych i w tej temperatuze krecic kompa