Ciekawostki

Dlaczego w zamrażarce nie ma światła? Znasz odpowiedź?

przeczytasz w 1 min.

Z pewnością zdarzyło ci się kiedyś zamykać drzwi lodówki i obserwować, jak wewnątrz gaśnie światło. Zastanawiałeś się jednak, dlaczego producenci nie umieszczają światła w zamrażarce?

Brak oświetlenia w zamrażalniku dla wielu osób może być problematyczny. Niewielka strużka światła z pewnością uprościłaby korzystanie z zamrażarki. Dlaczego więc producenci nie instalują w nich żarówek, skoro robią to w lodówkach?

Dlaczego w zamrażalniku nie ma światła?

Zamrażalnik ma przecież całkiem sporą przestrzeń, w której bez trudu znalazłoby się miejsce dla niewielkiego źródła światła. Pod względem technicznym nie miałoby to jednak sensu. Wynika to z faktu, iż bardzo często nasze zamrażalniki są wypchane po brzegi jedzeniem, co oznacza, że mrożonki i tak zasłoniłyby znajdujące się tam światło. Ponadto żarówka generuje ciepło, co zaś miałoby negatywny wpływ na działanie i ogólną kondycję zamrażarki.

Choć rozwiązaniem problemu z generowaniem ciepła może wydawać się zainstalowanie w zamrażalniku nowoczesnych oświetlenia LED, w istocie wymusza to zainstalowanie światła w każdej szufladzie oraz bocznych elementach zamrażarki. W efekcie i tak nie dawałyby one odpowiedniego natężenia światła, jakie znamy z lodówki. Zamontowanie żarówki w zamrażalniku od góry również nie zdałoby egzaminu, ponieważ jej blask nie przenikałby do niższych szuflad przez jedzenie. Warto też pamiętać, że światło to szybko byłoby oblepione lodem lub szronem, który ograniczałby jej efektywność.

Producenci znaleźli sposób na oświetlenie chłodziarek. Podświetlane szuflady

Generalnie o wiele częściej korzystamy z lodówki niż zamrażarki, co oznacza, że nie potrzebujemy w niej światła. Co więcej, koszty montażu żarówki w zamrażalniku często byłyby wyższe od oświetlenia montowanego w lodówkach.

Światła w zamrażalnikach nie ma, ponieważ nikomu się to nie opłaca. Nie oznacza to jednak, że producenci nie szukają nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań tego problemu. Dla przykładu, najnowsze zamrażalniki posiadają podświetlane szuflady. Czy to oznacza, że jest światełko nadziei dla naszych zamrażarek?

Źródło: Genialne.pl, grafika: Adobe Stock

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marek1981
  7
  Autor nie rozróżnia zamrażarki od lodówki z zamrażalką. Te 1 mają.
  • avatar
   assistant
   6
   A ja mam przemysłowa z 4 lampkami i co ? News na poziomie cwierdebila
   • avatar
    vacotivus
    4
    Wincyj bezsensownych tekstów, by było wincyj kliknięć, co nie?
    • avatar
     piomiq
     3
     Chyba tylko brakło linku do jakiejś zamrażarki w ofercie popularnego sklepu RTV Agd
     • avatar
      Kojot321
      2
      Jasne w zamrażarce Mińsk czy Polar światła nie było. Ale świat poszedł dalej i obecnie w zamrażalnikach JEST światło. Artykuł pisany na siłę na zasadzie "wydaje mi się że tak jest". Ja w swoim zamrażalniku mam światło i wcale nie zainstalowane przy szufladach.