Ciekawostki

Jak to jest spaść do czarnej dziury? NASA pokazuje

przeczytasz w 1 min.

NASA pokazuje filmik będący symulacją wpadnięcia do czarnej dziury. Zjawisko jest tak skomplikowane, że trudno je sobie nawet wyobrazić.

NASA co pewien czas publikuje bardzo ciekawe materiały. Niektóre są rzeczywistymi zdjęciami lub nagraniami wideo. Tym razem możemy jednak zobaczyć efekt pracy superkomputera. Stworzył wizualizację pokazującą, co się stanie, gdy “wpadniemy” do czarnej dziury.

Jak to jest być w czarnej dziurze? NASA zna odpowiedź

Filmik 360 stopni, będący w rzeczywistości wizualizacją, powstał dzięki ogromnej mocy obliczeniowej superkomputera NASA.  Widzimy na nim efekt, nazywany czasem “spaghettification”. Sam opis tego zjawiska jest dość trudny do zrozumienia.

Mówimy w końcu o działaniu olbrzymiej siły grawitacji, którą generuje czarna dziura. Co by się stało, “wpadając” do czarnej dziury o masie 4,3 miliona razy większej, niż masa Słońca? Siła grawitacja spowodowałaby skompresowanie całego ciała. Stąd porównanie do spaghetti.

Wideo 360 stopni pokazujące spotkanie z czarną dziurą

Na wizualizacji NASA widzimy super masywną czarną dziurę, która jest otoczoną gorącym, gazowym dyskiem. Na symulacji widzimy zbliżenie do czarnej dziury, krótkie okrążenie jej, choć nie następuje zjawisko przekroczenia horyzontu zdarzeń. To punkt, z którego nie ma odwrotu.

Czarne dziury są obszarami w przestrzeni kosmicznej, gdzie działa ogromna siła grawitacji. Nawet światło nie może z niej “uciec”. W teorii centrum czarnej dziury ma nieskończoną gęstość. Czy możliwe byłoby wpadnięcie Ziemi do takiej czarnej dziury? Szanse na to są (na szczęście) niezwykle małe.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  matikiller
  6
  Ja rozumiem, że są nowoczesne czasy i za wiele się nie wymaga od niektórych pracowników, ale jak można nie znać angielskiego na tak podstawowym poziomie? Film przedstawia symulację nie wpadnięcia, a lotu dookoła niej bez przekraczania horyzontu zdarzeń, o czym jest napisane wprost w komentarzu pod filmikiem.
  • avatar
   AMDK11
   3
   Co to ma być? :D
   • avatar
    Janisz
    1
    Mnie zastanawia jak skończona masa może mieć nieskończoną gęstość i to przy niezerowym wymiarze? Gdyby miała wymiar zero - czyli de facto nie istniała, to mogła by osiągnąć nieskończoną gęstość bez względu na masę, ale skoro istnieje, to ma jakiś wymiar, a skoro ma jakiś wymiar, to nie może mieć nieskończonej gęstości... Jakoś nigdy nie trafiłem na wyjaśnienie tej sprzeczności...
    • avatar
     Qpers
     0
     Przecież to tylko słaba animacja czyiś urojeń, kompletnie oderwana od rzeczywistości... Nikt nigdy nawet nie zaobserwował czarnej dziury, a co dopiero wiedział, jak ona miałaby niby wyglądać... To animacja fantasy, nic poza tym.
     • avatar
      WacławZiema
      -6
      Siemano ziomale nazywam się Wacław Ziemia i jestem międzynarodowej sławy aktywista klimatycznym, ekologięm, wielkim miłośnikiem przyrody.
      Razem z koja żona Gretą Ziemia-Thunberg i naszym synem Wacławem Ziemia Juniorem walczymy o zielona przyszłość naszej planety.
      Musimy się pozbyć paliw kopalnych aby wyeliminować co2 i żeby nasze dzieci oddychały czystym powietrzem, dlatego chcemy aby tylko OZE jak wiatraki i fotowoltaiki wytwarzało prąd a nie elektrownie na węgiel czy atomowe! Robimy tonwszystko dla naszego dobra!!!
      Ale słuchajcie zimoalme dalej. Moge walczyć o ekologię bo zarobiłem w tamtym roku trylion$ a wszystko dzięki zielonej aplikacji Crypto Com która nie zostawia śladu węglowego i przyczynia się do ochrony klimata!!!! Ty tez ziomal możesz zarobic take hajsik!!!
      Podspdem daje ci linkacza wktorego klikniesz i zarejestrujesz sis w Crypto com zrobisz KYC i podepniesz swoją kartę kredytowa a potem zamówisz czerwona kartę Ruby a otrzymasz az 25$ w zielonej kryptowalucie Cro!
      Kupuj, wymieniaj, sprzedawaj kryptowalut lu w aplikacji Crypto Com aby się się multimilionerem jak ja a przynokazjibdbac o środowisko naturalne!!!
      Klikaj szypko bo nie ma czasu!!! Bo czas to pieniądz!!! Nie ma czasu bo ziemia płonie i musimy ja ratować!!! Klikaj bądź zielonym ziomalem!!! KLIKAJ TERAZ!!!!!

      https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
      • avatar
       assistant
       -7
       W czarnej dziurze jest jasno. Od zewnątrz wygląda na czarna. Swoją drogą nieda się wpaść tak o. Trwałoby to wieki, pomijając iż tam panują 4 wymiary.
       • avatar
        FranzMauser
        0
        Nasa gówno wie i nie ma pojęcia na temat faktycznych zjawisk fizycznych występujących w rejonie czarnej dziury jak i w niej samej. To nawet nie jest science fiction, gdyż tam nie ma science tylko fiction. dopiero co odkryli fale grawitacyjne, a już myślą, że coś wiedzą. Jeszcze miliony lat ewolucji ich mózgów muszą upłynąć aby wykształcili możliwości kognitywne umożliwiające zrozumienie złożoności, unikatowości i faktycznego znaczenia czarnych dziur w niekończącym się cyklu życia i śmierci wszechświata.
        • avatar
         vacotivus
         0
         > Siła grawitacja spowodowałaby skompresowanie całego ciała. Stąd porównanie do spaghetti.
         Co za bzdury.

         Efektem spaghettifikacji jest ROZCIĄGNIĘCIE, a nie skompresowanie. Od kiedy spaghetti jest skompresowane lmao?

         Tłumaczą to siły pływowe, czyli różnice w grawitacji między częścią obiektu nieco bliżej czarnej dziury i nieco dalej, z uwagi na niezerowy rozmiar obiektu. Część nieco bliżej doświadcza większej grawitacji niż ta dalej, a ponieważ masa czarnej dziury jest tak ogromna, różnica jest na tyle wielka, że doprowadza do rozciągania obiektu.

         Poza tym filmik nie pokazuje spaghettifikacji, tylko zakrzywienie czasoprzestrzeni z uwagi na ogromną masę czarnej dziury.

         Sugerowałbym pisać newsy o rzeczach, o których ma się jakieś pojęcie.