Ciekawostki

Na Mundialu w Katarze rozprawią się ze spalonymi

przeczytasz w 2 min.

Spalony jest jedną z kluczowych zasad gry w piłkę nożną. Nie zawsze jednak da się precyzyjnie ocenić sytuację na boisku, a od tej decyzji mogą zależeć losy spotkania. Na Mundialu w Katarze problem ma zostać rozwiązany.

Mundial w Katarze z technologiczną nowinką

Poprzedni Mundial był pierwszym, podczas którego wykorzystano VAR. System pomagający sędziemu uniknąć podejmowania błędnych decyzji (czy raczej: cofnąć taką błędnie podjętą decyzję) spotkał się z mieszanym przyjęciem. Zwolennicy argumentowali swoją postawę sprawiedliwością na boisku, przeciwnicy – eliminacją tak ważnego zawsze czynnika ludzkiego. Tych drugich nie ucieszy zatem pewnie wiadomość, że nadchodzące Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze przyniosą debiut kolejnego systemu wspomagającego pracę sędziów. 

Jak działa półautomatyczny system wykrywania spalonych?

FIFA zapowiedziała, że podczas Mistrzostw Świata w Katarze wykorzysta swoją nową, autorską technologię wykrywania spalonego. To system tworzony przez trzy elementy: piłkę z dodatkowym modułem w środku, kamery na stadionie oraz sztuczną inteligencję. 

Wszystko to razem pozwala na dokładne określenie lokalizacji piłki (500 odczytów na sekundę) i zawodników na boisku. Dla każdego z nich śledzone jest położenie ponad 20 kluczowych punktów, z częstotliwością 50 razy na sekundę. To umożliwia szybkie ustalenie, czy najdalej wysunięty piłkarz zespołu atakującego znajdował się w chwili podania przed czy za ostatnim obrońcą drużyny przeciwnej. 

Jest spalony, jest komunikat – tak to będzie na Mundialu

Jeśli system wykryje spalonego, przekaże informację zespołowi sędziowskiemu w sali operacyjnej. Jego reprezentanci mogą następnie poinformować o tym sędziów na boisku. W razie niepewności istnieje również możliwość przeanalizowania sytuacji na wygenerowanej przez system trójwymiarowej animacji, przedstawiającej dokładną pozycję kończyn piłkarzy podczas akcji na boisku. 

FIFA offside VAR

Mówimy tu zatem zarówno o odrębnym systemie, jak i swego rodzaju rozwinięciu VAR-u, który na dobre stał się już częścią piłkarskich imprez. – „Ta technologia jest kulminację trzech lat badań i testów, mających na celu zapewnienie tego, co najlepsze, zespołom, graczom i kibicom. […] Jesteśmy dumni z dokonań i nie możemy się doczekać, aż świat przekona się o korzyściach płynących z tej półautomatycznej technologii wykrywania spalonego” – powiedział prezes FIFA, Gianni Infantino. 

Źródło: FIFA, New Atlas, informacja własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _Ciekawski_
  3
  Pozostanie problem interpretacji czy ten na spalonym brał udział w akcji, która dała gola. Przerywanie automatyczne po wykryciu takiego piłkarza zepsuje doszczętnie widowisko. No chyba, że całkowicie zmienimy przepisy i nie może być nigdy nikogo na spalonym? Nawet jak to się dzieje na drugiej stronie boiska (w poprzek nie wzdłuż) i to np wracający na swoją połowę obrońca, który sznurował buta i nie reagował przez chwilę na sytuację na boisku.
  • avatar
   Dzentel
   1
   a ten piłkarz z pierwszego foto, to jakiś przestępca, voodoo chakra - że ma zasłonięte na czerwono oczy i cały jakiś wymalowany?
   • avatar
    SerwusX
    0
    Istnieje jakiś dziwny konsensus, żeby przemilczeć fakt wykorzystywania niewolniczej pracy tysięcy ludzi pracujących przy budowie infrastruktury na mundial.
    No, ale łamanie praw człowieka na bok, obejrzeć mistrzostwa i tak trzeba, prawda?
    • avatar
     CocoJambo
     0
     Lepiej jakby zlikwidowali same spalone, No są nie potrzebne i więcej bramek by padało.
     • avatar
      dzejsonista
      0
      Ocean pieniędzy płynący na widowisko, w którym Ronaldo zalewa się łzami i zwija w konwulsjach bo ktoś zniszczył mu fryzurę....
      Nigdy nie pojmę fascynacji tym... "sportem"
      • avatar
       EgzoPro
       0
       FIFA/UEFA/top 5 lig przy takim budżecie już dawno powinny coś takiego wprowadzić na najwyższym szczeblu rozgrywek, to że dopiero teraz coś podobnego próbuje się wprowadzić świadczy dla mnie o technicznej niekompetencji tych podmiotów.
       • avatar
        youkai20
        0
        Co Mundial/Euro, to ta sama śpiewka. Tym razem rozprawimy się ze spalonymi i bramkami po nich, tym razem super-duper technologia pomoże sędziom w analizie zajść boiskowych i będzie sprawiedliwie, tym razem AI będzie oceniać i... Bla, bla, bla. A i tak sędziowie popełniają błędy. I będą popełniać. Za to sam mecz coraz częściej i szybciej będzie zmieniał się w powolny i nudny pokaz slajdów, gdy sędzia będzie na monitorku 5 min oceniał już nie tylko czy np. doszło do faulu, ale też klatka po klatce analizował, czy nie było aby spalonego. Któregoś dnia na boisko nie wybiegną piłkarze, tylko roboty, a "gwizdała" będzie sama piłka, przewidująca przewinienie "do przodu" z dokładnością 90%... If you know what I mean.
        • avatar
         pawluto
         0
         Bzdury - Var też wprowadzili i robi tyle zamieszania że szkoda gadać...
         • avatar
          tulika
          0
          "przeciwnicy – eliminacją tak ważnego zawsze czynnika ludzkiego."
          Czyli, że co??? Przeciwnicy uważają, że to dobrze jak sędziowie mogą wpływać na wynik uczciwej rywalizacji? I co gorsza może nie być to wynikiem błędu, ale presji lub przekupstwa?? I to niby ten właśnie czynnik ludzki wg nich jest pożądany?
          To może jeszcze sprzeciw przeciwko zamkom w drzwiach i kamerom w sklepach, bo bardzo utrudniają kradzież, więc eliminują jakże ważny czynnik ludzi...
          Sędziowanie powinno być nieomylne i transparentne. KROPKA. Dopiero wtedy zaczyna się sportowa rywalizacja. Nie po to jedni ludzie trenują całe życie, a inni kibicują sportowej rywalizacji, by sędziowie to rujnowali...
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Intel już bardzo dawno stworzył technologię. 24 kamery 4K naokoło boiska. klaster komputerów, który teraz może zostać zastąpiony jednym komputerem z silnymi GPU. Filmowanie cały czas, i można sobie poobracać w 3D każde miejsce na boisku. Ta technologia ma już z 10 lat.

           Inna sprawa, ten spalony to najdurniejszy przepis jaki znam. jak drużyna nie umie pilnować swoich tyłów bo gapy, to powinien być wyłączny problem tejże drużyny.