Laptopy

Tańsze MacBooki już wkrótce

przeczytasz w 1 min.

Wiele wskazuje na to, że Apple wprowadzi znaczne obniżki cenowe. Niższe ceny mają objąć przede wszystkim notebooki MacBook (13") i komputery iMac.

Na razie informacje te nie zostały potwierdzone przez przedstawicieli Apple, ale kilka zagranicznych i wiarygodnych serwisów twierdzi, że obniżki są nieuniknione. Jako główny powód, który skłoniłby koncern z Cupertino do wprowadzenia niższych cen podaje się rosnącą popularność tanich netbooków.

J.T. Wang, szef Acera, informuje że w 2010 r. jeden na cztery zakupione komputery przenośne będzie niedrogim netbookiem. Według Wanga rynek netbooków rozwija się w zaskakująco szybkim tempie - w szybszym niż przewidują analitycy. Szef Acera jest przekonany, że w tym roku ogólnoświatowe dostawy netbooków wyniosą od 25 do 30 mln egzemplarzy, podczas gdy analitycy z firmy Gartner informują o 21 mln.


Apple MacBook 13" (Fot. Apple.com)

Wang dodaje, że trend zostanie podtrzymany i w 2010 r. dostawy netbooków wyniosą już 50 mln  sztuk. Wówczas niedrogie mini-laptopy miałyby stanowić 25 proc. rynku wszystkich komputerów przenośnych. Gartner ma podobne analizy, ale według jego specjalistów taki stan rzeczy nastąpi dopiero w 2012 r.

Tak czy inaczej, netbooki mają się świetnie i wiele osób po prostu nie potrzebuje szybkich komputerów - wystarcza im stosunkowo wolny laptop, który nadaje się do przeglądania internetu i kilku innych podstawowych zadań. Tymczasem Steve Jobs, wizjoner i szef Apple, przyznał swojego czasu, że jego firma nie wie jak opracować komputer kosztujący ok. 500 dol., który nie będzie jednocześnie kupą śmieci.

Ponieważ Apple nie ma w ofercie netbooków, wprowadzi obniżki cenowe swoich najpopularniejszych komputerów - MacBooka z 13-calowym ekranem i iMaca. Dzięki temu firma miałaby zyskać nowych klientów.

Obecnie MacBook (13", C2D 2,0 GHz, 2 GB RAM, GeForce 9400M)) kosztuje ok. 5500 zł. Czy komputery Apple rzeczywiście potanieją? Czekamy na wasze opinie.

Źródło: Inf. własna

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  XeonX
  0
  śmiech na sali ceny ich sprzętu...
  produkcja kosztuje pewnie z 5 razy mniej niż cena za jaką sprzedają swoje klamoty.
  • avatar
   obcypl
   0
   hmm... nawet jeśli potanieją to nie na tyle, żeby stać się atrakcyjnym produktem dla kogoś spoza snobistycznego środowiska jabłuszka.
   Mac ceni sobie tą niszowość i wizerunek "wizjonerów" na tyle, żeby nie sprzedawać go bez 100% marży.
   Ja rozumiem kryzysy i te inne takie "straszydła" ale Jobs ma na celu robienie kapuchy, a nie rozpowszechnienie "apple"
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    jakoś nie widzę sensu dla tego typu komputerków mac, niezła grafa, przeciętny procesor i te podświetlane gejowskie logo
    • avatar
     Bananan
     0
     suntzu -> A co takiego Apple robi do komputerów? Płyta główna, procesor, pamięć, karta graficzna i reszta sprzętu, to zwykłe produkty PC'owych firm.
     A co do samego news'a, to zgadzam się, za $250 nie da się złożyć dobrego netbooka, czy tam laptopa. $250, ponieważ kolejne 250 dolarów z sumy podanej przez Jobsa, to cena jaką Apple życzy sobie za nadgryzione, spleśniałe jabłko na pięknie zakurzonej, pożółkłej, dawniej całkowicie białej, obudowie...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      I podobno nie ma wirusów na Maca  design ładny soft kiepski typowy dla amerykanów włączyć i korzystać i jak to Mac twierdzi do gier są konsole…………