Telewizory

Tańsze telewizory OLED. Postawiono ważny krok

przeczytasz w 1 min.

Pojawiła się szansa na tańsze telewizory OLED i monitory z takimi samymi panelami. Kluczem do tego może okazać się nowy materiał opracowany przez naukowców z Korei Południowej.

Monitory i telewizory OLED potrafią zapewnić wyśmienitą jakość, ultragłęboką czerń i praktycznie nieskończony kontrast. Niestety mają też poważną wadę: kosztują dużo więcej niż urządzenia z wyświetlaczami LCD. Ostatnie odkrycie koreańskich naukowców z Pusan National University pozwala jednak wierzyć, że już niebawem ta różnica zostanie poważnie zredukowana. 

Sposób na tańsze OLED-y

Aktualnie produkcja OLED-ów jest droga i pracochłonna – wyjaśniają naukowcy. A wynika to ze skomplikowanego procesu zwanego próżniowym odparowywaniem termicznym. Najlepszą alternatywą wydaje się przetwarzanie paneli w roztworach chemicznych, ale tu z kolei problemem jest trwałość. 

Rozwiązaniem może okazać się specjalny materiał warstwy wtryskującej otwory o ponad 99-procentowej odporności na rozpuszczalniki. Naukowcom z Korei Południowej udało się go zsyntetyzować i wykorzystać w produkcji, czym pochwalili się na łamach czasopisma Chemical Engineering

OLED Pusan

Według badaczy ten nowy materiał charakteryzuje się również optymalnym poziomem wykorzystania energii oraz doskonałymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Udało się osiągnąć większą wydajność i trwałość, co bezpośrednio przekładać ma się na większą opłacalność pod względem komercyjnym. 

Czy monitory i telewizory OLED stanieją?

Krótko mówiąc: wdrożenie tego rozwiązania w fabrykach mogłoby zmniejszyć koszty produkcji wyświetlaczy OLED, a w efekcie obniżyć także ceny wykorzystujących je urządzeń: telewizorów czy monitorów. To właśnie to, że są dziś tak drogie, wciąż nie pozwala im zyskać większej popularności na rynku pomimo dobrej sławy. 

Póki co, nowe telewizory OLED wchodzą do sprzedaży w wyższych cenach niż ich poprzednie generacje – oczywiście wynika to też z innych kwestii. 

Źródło: Chemical Engineering Journal, TechRadar, TechSpot

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Okonio
  11
  Uważam, że pierwszą przyczyną utrzymujących się cen paneli oled do tv oraz monitorów był jednak brak konkurencji, czyli praktyczny monopol LG. Dopiero teraz powoli się to zmienia, wszak Samsung wypuścił pierwszą od dekady konkurencyjną matrycę (qd-oled), i to właśnie w tym ruchu, a nie w opracowaniu wspomnianej substancji, lokowałbym nadzieję na niższe ceny. Bez poczucia zagrożenia ze strony konkurencji obniżenie kosztów nie musiałoby się przełożyć na oszczędności docelowych klientów, tylko wyższą marżę ku uciesze inwestorów.
  • avatar
   KENJI512
   5
   Skoro OLEDy wyszły do rynku PC to jedyny naturalny krok do wyginięcia (poza specjalistycznymi zastosowaniami) matryc TN/VA/IPS... a więc trzeba udoskonalić proces produkcji, bo za 10 lat 90% monitorów to będzie OLED lub micro-led.
   • avatar
    vacotivus
    1
    Pewnie minie dobre kilka(naście) lat, zanim zobaczymy takie OLEDy na półkach. A szkoda, bo nie mam nic przeciwko OLEDom, jeśli żywotność będzie poprawiona.