Telewizory

Na to czekaliśmy! Nowe telewizory LG OLED z wyjątkową funkcją

przeczytasz w 2 min.

Telewizory LG OLED w 2023 roku będą godnymi następcami ubiegłorocznych modeli. Szczególnie seria G3 będzie warta uwagi – a to za sprawą wyraźnie wyższej jasności.

LG przedstawia telewizory OLED na rok 2023

Tuż przed startem targów CES 2023 firma LG oficjalnie zaprezentowała swoją tegoroczną linię telewizorów OLED. Tworzy ją – klasycznie już – pięć modeli: budżetowy A3, reprezentujące średnią półkę B3 i C3, topowy G3 oraz Z3 o rozdzielczości 8K. Na największą uwagę zasługuje przedostatnie z wymienionych urządzeń. 

Telewizor LG G3 – wreszcie nastanie jasność!

Jak wiadomo, niska jasność jest jednym z niewielu minusów telewizorów OLED (a przynajmniej tych z panelami produkowanymi przez LG Display). To właśnie dlatego telewizor LG G3 zaoferuje wyjątkową funkcję o nazwie Brightness Booster Max. Kryje się pod nią specjalna „architektura kontroli świecenia” połączona z algorytmem, dzięki czemu jasność szczytowa będzie o 70% wyższa niż w niższych modelach i sięgnie poziomu 1800-2000 nitów

(Taki wynik brzmi już naprawdę dobrze i wygląda jak realna odpowiedź na telewizor Samsung OLED S95B, oferujący jasność 1500 nitów w trybie HDR).

Równocześnie znaczącemu wzrostowi ulegnie podświetlenie pełnoekranowe: z poziomu 166 nitów (w ubiegłorocznym modelu G2) do 235 nitów (w tegorocznym G3). Wypada tylko podkreślić, że przedstawione liczby dotyczą telewizorów o przekątnych 55, 65 i 77 cali, a dwa większe (83 i 97 cali) zaoferują nieco mniejszy wzrost jasności (nie o 70%, a 30-40%). Niestety producent odmówił wyjaśnienia, jak dokładnie działa ta technologia. 

LG G3

To zaoferują telewizory LG OLED na rok 2023

Jaśniejszy będzie także model Z3, ale w przypadku podstawowych serii: A3, B3 i C3 jasność pozostanie na podobnym poziomie, co w przypadku ubiegłorocznych telewizorów LG (i w C3 standardowo będzie najwyższa). Nie pojawią się też żadne nowe rozmiary, a więc należy przygotować się na przekątne od 42 do 97 cali.  

Co jeszcze wiemy? Nowe telewizory LG zaoferują porty HDMI 2.1 (komplet w seriach C3 – Z3 i dwa w serii B3), by obsłużyć jakość 4K/120fps i dynamicznie dostosowywaną płynność (VRR). Technologie FreeSync Premium, G-Sync i Dolby Atmos także będą obsługiwane. Do tego – po raz pierwszy – pojawi się QMS, czyli technologia eliminująca efekt zaczernienia ekranu przy przełączaniu pomiędzy różnymi częstotliwościami ekranu

Poza modelami A3 i B3 wszystkie nowe telewizory wykorzystają moc procesora Alpha 9 (6. generacji). Z pomocą sztucznej inteligencji optymalizuje on obraz w czasie rzeczywistym. Odpowiada też za dźwiękowe efekty przestrzenne (nawet do 9.1.2), a technologia WOW Orchestra pozwoli głośnikom wbudowanym w TV grać razem z soundbarem LG (to kolejna ciekawa nowość, jaką producent przygotował w tym roku). 

A na deser: (znów) odświeżony webOS

Przysłowiową wisienką na torcie będzie natomiast raz jeszcze odświeżony webOS. Chwalony za intuicyjność obsługi i szybkość działania system Smart TV zaoferuje uproszczoną nawigację, „spersonalizowane doświadczenie” oraz nowy system powiadomień. A wygląda to tak:

webOS 23

Pełna prezentacja tych nowych telewizorów odbędzie się jeszcze w tym tygodniu – podczas targów CES 2023 w Las Vegas. Rynkowa premiera natomiast odbędzie się wiosną. 

Źródło: LG, FlatpanelsHD, informacja własna

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Naprawdę jest to wyjątkowa funkcja. Żaden inny producent nie wpadł na pomysł, by przez krótki czas zwiększyć jasność podświetlenia jakiegoś obszaru. Wojciech Kulik jest w szoku i niedowierza.
  • avatar
   LukisNysa
   3
   Miałem LG G3 zanim to było modne :D
   • avatar
    KingLee
    1
    Mam już kilkuletniego LG OLED i żadnych problemów z jasnością. To chyba jak w reklamach nowych modeli samochodów: poprawione zawieszenie, wyciszona kabina i lepsze właściwości jezdne - czyli frazesy bez możliwości weryfikacji i tak naprawdę ukute na potrzeby marketingu.
    • avatar
     zack24
     1
     To tego artykułu zapomniał dopisać Maziarz, że ta informacja wyciekła i od teraz Zenek nie spóźni się z playbackiem na kolejnym Sylwestrze marzeń
     • avatar
      pawluto
      1
      Ja na to nie czekałem...Tak więć proszę zmienić tytuł ! :)
      • avatar
       piomiq
       -3
       Na to czekali oglądacze TV, a nie my.
       • avatar
        Blejd
        0
        Jasność w trybie HDR była już dobra w starszych modelach , bardziej jasności mi brakowało właśnie w trybie sdr widać to zwłaszcza w dzień jak się ogląda zwykłą Tv czy film bez HDR , a tutaj podnieśli z 166nitów do 235nitów to nie spowoduje że ta jasność będzie znacznie lepsza.
        • avatar
         sz.krzysiek
         0
         A ja jestem ciekawy kiedy LG zauważy że Asystent Google w Polsce działa od dawna. Bo mój C11 ciągle wyświetla mi komunikat że "Usługa Google Assistant nie jest dostępna w tym kraju"
         • avatar
          hoodedman
          0
          od teraz jeszcze szybciej się będą wypalać powidoki hahahaah
          • avatar
           tokacz
           0
           nowy webos mają dostać tylko nowe modele na 2023 rok. G3 dostanie nową matrycę mla, reszta niższych modeli matryce bez zmian.
           • avatar
            kombajn
            0
            Kurcze miałem nadzieję że coś się ruszy i w końcu wyjdą 32" oledy do komputera
            • avatar
             Wojt_wro
             0
             Mam C1 i jasność raczej zmniejszam w ustawieniach, niż narzekam że jej brakuje. No ale nie mam nasłonecznionego salonu ani na balkonie nie oglądam....