Telewizory

Telewizory OLED zachwycą jasnością – LG potwierdza

przeczytasz w 2 min.

Szczytowa jasność przekraczająca 2000 nitów i rzeczywista na poziomie 1500 nitów – taką obietnicę składa firma LG w kontekście swoich tegorocznych telewizorów OLED z serii G3.

Jasność mocną stroną telewizorów LG OLED G3

Niezwykle głęboka czerń, właściwie nieskończony kontrast i szerokie kąty widzenia to cechy, którymi telewizory OLED imponowały od lat. Miały też jednak swoje minusy, które – lider tego rynku – LG stopniowo jednak eliminuje. Najpierw rozwiązał kłopoty związane z wypalaniem ekranu i ogólnie rzecz ujmując nie najlepszą żywotnością paneli zbudowanych z samoświecących diod organicznych. W tym roku rozprawia się z innym kłopotem: wyraźnie niższą jasnością szczytową niż u konkurencji z wyświetlaczami LCD. 

Jaśniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jaśniejsze niż jakiekolwiek inne

Już podczas styczniowych targów CES 2023 firma LG zapowiadała, że tegoroczne telewizory OLED będą zdecydowanie jaśniejsze. Rewolucja rozpoczyna się od serii G3, w której zastosowanie znajduje „architektura kontroli świecenia” zwana Brightness Booster Max połączona z algorytmem o nazwie META. Podstawę stanowi tu technologia MLA, czyli Micro Lens Array – polega to na umieszczeniu nad pikselami miliardów maleńkich soczewek, a efektem jest wyraźny wzrost jasności.

LG G3 OLED

Efektem są imponujące wartości. Firma LG podaje, że telewizory z serii G3 zaoferują jasność szczytową na poziomie 2040 nitów. Skupmy się jednak na liczbach w rzeczywistych warunkach. W przypadku treści HDR i typowego, 10-procentowego rozświetlenia ekranu można liczyć na 1470 nitów. To wartości, które do tej pory były nieosiągalne dla OLED-ów LG. Ba, są nawet wyższe niż w przypadku ubiegłorocznego modelu Samsung S95B z panelem QD-OLED (który przy podobnych ustawieniach notował wyniki na poziomie 1200-1300 nitów). 

Nic tak nie napędza jak mocna konkurencja 

I choć z werdyktami musimy wstrzymać się do rzeczywistych testów, bo póki co mamy tylko deklaracje producenta, to bez wątpienia są powody do optymizmu. Patrząc wstecz, firma LG najczęściej zaczyna od wprowadzania innowacji w serii G, by w kolejnym roku przenieść ją do (bardziej przystępnej) serii C. Możliwe więc, że już przyszłoroczne telewizory OLED „dla Kowalskiego” będą imponować swoją jasnością. 

Przy okazji potwierdza się też, że najlepsze, co wpływa na rozwój, to konkurencja. Mocny atak wyprowadzony przez firmę Samsung w ubiegłym roku przyniósł konkretną odpowiedź ze strony LG. A zyskujemy na tym my, klienci. 

Źródło: LG, Tech Radar, Trusted Reviews

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kasuja Wpisy Automatem
  6
  kiedy zachwycą ceną?
  kiedy zaczniecie wreszcie oznaczać artykuły sponsorowane? i tak wiemy które to, więc nie chowajcie głowy w piach.
  • avatar
   biuro74
   2
   Kupa prawda, ze klienci na tym zyskuja.
   Jak nazwa sama mowi - klient zyskuje tylko wtedy, kiedy producenci w walce o niego OBNIZAJA swoje ceny, a nie ustawiaja ceny w duopolu, oferujac "w zamian" coraz to nowsze technologie.
   • avatar
    tokacz
    1
    Jaśniejsze panele od lg to tylko seria g3, a c3 i niższe dostaną stare panele z 2022 r (pewnie mla dostanie jeszcze panasonic z serii 2000 i philips seria 9). LG przestanie być liderem rynku bo topowe matryce zobaczymy tylko w kilku modelach, a samsung zwiększa produkcję qd-oled. Sony nie zapowiedziało nic na mla, topowy ich tv na drugiej generacji matrycy qd-oled.
    • avatar
     Okonio
     0
     Tyle, że qd-oled samsunga to nie tylko jasność, ale przede wszystkim pozbycie się wszystkich wad matryc WRGB od lg (gorsze krycie barw, konieczność stosowania filtrów, które powodują nagrzewanie matryc i w konsekwencji wypalanie pikseli).
     Zresztą na CES zapowiedziano kolejną generację qd-oled o jeszcze wyższej jasności, oczywiscie bez wspomnianych wad starego rozwiązania WRGB.
     Jakby cena tych lg była niska, to rozumiem, ale wątpię...
     • avatar
      kola01
      0
      Cyt.: "LG ... Najpierw rozwiązał kłopoty związane z wypalaniem ekranu..." Że co??? Wojtku, błagam. Nawet najwięksi fani OLEDów wiedzą, że OLEDy się wypalają i nikt sobie z tym nie poradził jak do tej pory. Pisanie więc, że LG rozwiązało problem z wypalaniem ekranu jest po prostu kłamstwem, Twoim kłamstwem, bo LG jako producent matryc OLED wręcz podkreśla, że należy traktować te matryce w szczególny sposób aby zmniejszyć (nie usunąć) ten problem.
      • avatar
       Luxuss92
       0
       LG mówi 2000 nitów
       Rtings zmierzył TV i wyszło mu maksymalnie 1500 w peaku, do tego w HDR na 100% otrzymamy 222