Telewizory

Czy ktoś kupuje telewizory QD-OLED? Znamy wyniki sprzedaży

przeczytasz w 2 min.

Telewizory QD-OLED były jedną z największych sensacji 2022 roku. Czy jednak świetnym recenzjom towarzyszyły także dobre wyniki sprzedaży?

Popularność QD-OLED – sprzedaż poniżej oczekiwań

W 2022 roku na rynku zadebiutowały telewizory QD-OLED. Firma Samsung przygotowała wreszcie swoją odpowiedź na telewizory OLED z panelami od LG Display – i to naprawdę udaną odpowiedź, o czym przekonaliśmy się testując model Samsung S95B. Zdecydowanie wyższa jasność, bardzo dobre kolory i równie wysoki kontrast to charakterystyczne cechy tej technologii. Czy te zalety jednak przekładają się na dobre wyniki sprzedaży?

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi firma Omdia, zajmująca się monitorowaniem i analizą rynku. I co się okazuje? Wyniki są niezłe, choć nie tak dobre, jak się spodziewano. Samsung celował w 600 tysięcy sprzedanych telewizorów QD-OLED w 2022 roku, tymczasem realnie rozeszło się ich około 440 tysięcy (sumując rezultaty wspomnianego modelu S95B oraz Sony A95K – drugiego dostępnego na rynku urządzenia wykonanego w tej technologii).

Skoro już o tym wspomnieliśmy, to wypada zaznaczyć, że telewizor Samsunga sprzedaje się dużo lepiej niż ten z logo Sony. Niewątpliwie jednak przyczyniła się do tego drastyczna obniżka cen w drugiej połowie roku. Wyraźnie widać to zresztą na wykresie, który możesz zobaczyć poniżej:

sprzedaż QD-OLED TV

Telewizory QD-OLED i OLED TV w przyszłości

Z danych firmy Omdia wynika, że Samsung chce w tym roku sprzedaż ponad milion telewizorów QD-OLED. To ambitny cel, ale nie niemożliwy do osiągnięcia. Choćby dlatego, że w tym roku pojawi się więcej modeli do wyboru. „Flagowiec”, czyli Samsung S95C będzie dostępny w trzech (a nie dwóch) rozmiarach, a dodatkowo pojawi się tańsza alternatywa w postaci modelu S90C. 

Omdia prognozuje także, że w najbliższych latach rosnąć będzie popularność telewizorów zarówno z panelami OLED (WOLED od LG Display), jak i z wyświetlaczami QD-OLED. Dominująca pozycja tych pierwszych wydaje się jednak niezagrożona. To zresztą zrozumiałe, bo raz, że możliwości produkcyjne LG Display są zdecydowanie większe, a dwa – z tych paneli korzysta wiele innych firm. 

Prognoza QD-OLED TV

Źródło: Omdia, FlatpanelsHD

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kasuja Wpisy Automatem
  8
  jaka wycena i dostępność przekątnych, taka sprzedaż. plus recesja.
  • avatar
   zack24
   3
   Już po mundialu, to nie kupują :)
   • avatar
    bankaigoku
    2
    Sprzedaż jest oczywista, bo dużo osób zastanawia się jaka będzie trwałość tej technologii. Na odpowiedź poczekamy jeszcze parę lat. Samsung dokładnie jest tego świadomy, dlatego S95B sprzedawał z ogromnym rabatem, gdzie można było go kupić o 2,5 tysiąca taniej od topowego modelu tradycyjnej serii ich telewizorów. Ryzyko musi być czymś okupione, a każdy decyduje czy się na nie skusi.
    • avatar
     Barel80
     0
     Już kilku się tak nacięło że głupi nie kupili nowego wycenionego w kosmos rupiecia. Nie pomógł nawet rabat 2000PLN. I bardzo dobrze.
     • avatar
      pupil
      -2
      Panel jest ok w tym szajsungu,ale oprogr.jest kulawe,czyt.guano,przez to tv jest nie do użytku,można poczytać sobie opinię użytkowników no HDTV.polska,Sony za drogi,kupione,,testy"to nie wszystko...
      • avatar
       maluszek88
       0
       A ja planuję zakup 86 cali od LG. Mają takiego za 7000zl. Około. I ma 120 Hz to idealny do gier fhd
       • avatar
        Roni Bydlak
        0
        Za dwa lata można zacząć się przymierzać. Może w tym czasie szajsung przeprosi się z DV