Serwery

Tegra i CUDA w środku - hybrydowy superkomputer

przeczytasz w 1 min.

Procesory ARM w serwerach

Na początku tego miesiąca pisaliśmy o tym, że HP planuje w przyszłości stosować procesory ARM w serwerach i centrach danych. Dziś podobne informacje doszły do nas z Barcelony, a dokładniej z Centro Nacional de Supercomputación czyli Centrum Superkomputerowego w Barcelonie.

W przypadku Katalończyków mamy do czynienia z układami firmy NVIDIA, a dokładnie z czterordzeniowymi procesorami Tegra 3 oraz procesorami graficznymi wykorzystujących architekturę CUDA. Głównym celem wykorzystania procesorów ARM jest oczywiście stworzenie wydajnego i niezwykle energooszczędnego superkomputera. Wiadomo, że w chwili obecnej nie jest możliwe by barceloński system mógł mierzyć się z pierwszymi pozycjami w rankingu superkomputerów, lecz Jednak mówi się o solidnym miejscu na liście Top-500.

Centrum Superkomputerowe w Barcelonie

Twórcy systemu postawili sobie za cel osiągnięcie aż pięciokrotnie większej oszczędności energii w porównaniu do najbardziej energooszczędnych działających superkomputerów. Jednak same badania nad superkomputerami stworzonymi na bazie architektury ARM mają w przyszłości pozwolić na budowanie centrów danych cechujących się nawet trzydziestokrotnie mniejszym zużycie energii w stosunku do obecnej generacji sprzętu.

Platforma Nvidii: CUDA GPU i Tegra 3

Hiszpański projekt ochrzczony został mianem Mont-Blanc, a Centrum Superkomputerowe w Barcelonie ma przeznaczone na ten cel 14 mln euro. Nie wiadomo jednak kiedy system rozpocznie pracę. Podczas kończącej się jutro konferencji SC11 (odbywającej się w Seattle) ma być zaprezentowany po raz pierwszy oficjalny projekt opisywanego tu superkomputera. Trzymamy rękę na pulsie i będziemy Was informować o wszystkich ważnych informacjach dotyczących tego projektu.


Więcej o superkomputerach:

Źródło: Engadget

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Już tylko krok do procków nV w desktopach :)
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   Nom, opłaca się ale trzeba sporo więcej takich procesorów ARM, pewnie będą musieli oprogramowanie przepisywać. Ja się na superkomputerach nie znam ale zdziwiło mnie to dlatego że do tej pory architekture ARM stosowało sie w urządzeniach nieco mniej wymagających:)Od pralki przez telefony do superkomputera, niezły awans:)
   • avatar
    majster-b
    -1
    b. dobra tendencja. Powinno się w każdej dziedzinie życia walczyć i jak największą energooszczędność i minimalny wpływ na środowisko. I nie chodzi o to czy kogoś stać czy nie na zapłacenie rachunku za energie, tylko o to czym będą oddychać nasze dzieci, gdzie i jak będą rozwijać się przyszłe pokolenia. Niestety statystyczny człowiek jako jednostka jest egoistyczny z reguły po prostu o tym nie myśli... Oby tak dalej. Czekam na uniwersalne słoneczne ładowarki do smartphonów które ładują do 100% w godzine :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Dziwny pomysł, ale jak się opłaca to czemu nie...
     • avatar
      DarioX7
      0
      ja chcę taką jedną płytkę z tegra 3 :P
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       to jest bardzo dobry pomysł
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nikt tu nie mówi o ekologii, energooszczędność a ekologia to dwa różne słowa i nie znaczą tego samego.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         ********* ********* *********** ********* nie tu.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          rachunki za prąd dla superkomputera są ogromne.
          Ale zasilenie procesorów to tylko ułamek całego zużycia.
          klimatyzacja, zasilacze, infi-bandy, ramy i inne takie to większość zużycia energii.
          • avatar
           jarekzon
           0
           I tak do zasilenia takiego super kompa, potrzeba mega mocy.