Ciekawostki

„Lepiej uczyć się programowania niż angielskiego”

przeczytasz w 1 min.

Tak właśnie stwierdził ostatnio Tim Cook, czyli dyrektor generalny firmy Apple. Oczywiście najlepiej uczyć się i jednego, i drugiego.

Obecny dyrektor generalny firmy Apple, Tim Cook, twierdzi, że osoby nieanglojęzyczne, które chciałyby nauczyć się nowego języka, powinny raczej postawić na programowanie niż jako taki angielski.

Cook w mijającym tygodniu odwiedził kilka miejsc we Francji. W wywiadzie dla tamtejszego Konbini powiedział: „myślę, że gdybym był 10-letnim Francuzem, ważniejsze byłoby nauczenie się programowania niż angielskiego. Nie mówię, że ludzie nie powinni uczyć się angielskiego, ale to jest język, który możesz wykorzystać, by nawiązać kontakt z 7 miliardami ludzi. Uważam, że programowanie powinno być obecne w każdej szkole publicznej na świecie”.

Człowiek dowodzący jedną z najpotężniejszych firm na świecie zwrócił uwagę na to, że programowanie może pomóc w komunikacji, ale też zachęcić osoby do eksperymentowania i kreatywnego myślenia. Nie jest również tajemnicą, że języki programowania opierają się głównie na angielskim, więc w pewnym sensie mówimy tu o efekcie 2 w 1.

Oczywiście warto uczyć się zarówno programowania (nawet jeśli nie zamierzamy wykorzystać tej umiejętności w pracy), jak i języków obcych. Liczne badania w ostatnich latach pokazały, że pozytywnie wpływa to na rozwój i kondycję umysłu.

Źródło: Quartz. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sosite
  14
  Cóż - aktualnie np. nie wyobrażam sobie programowania bez Stack Overflow gdzie obowiązuje tylko j. angielski → tak więc i tak powinieneś się nauczyć angielskiego ;)
  • avatar
   Nutaharion
   6
   Bez angielskiego to można sobie utworzyć stado pseudo programistów na wzór hinduski co tylko przeklejają coś co wydaje im się, że będzie dobre z Stack Overflow do kodu.
   • avatar
    Kenjiro
    5
    Uhm, brawo on. Biorąc pod uwagę, że 99% zasobów programistycznych jest po angielsku, stwierdzać, że lepiej uczyć się programowania, a nie angielskiego.
    Pan Tim chyba nigdy w życiu nie programował i nie musiał szukać rozwiązań na sieci.
    • avatar
     r_e_s_e_t
     2
     Dobry angielski to podstawowa umiejętność cywilizowanego człowieka i bez tego ktoś będzie się uczył programowania 5 razy dłużej, a i tak ze średnim pożytkiem. Bez dobrych umiejętności komunikacyjnych i społecznych można najwyżej zostać czyimś paziem.
     • avatar
      Snack3rS7PL
      1
      Znowu jakiś lewak chciałby decydować czego powinniśmy się uczyć....lepiej uczyć się tego co lubimy, co nas kręci, a nie tego co jest w programie....Pewnie najlepiej wg Pana Tima, aby program był tworzony przez korporacje pokroju Apple prawda?
      • avatar
       Radical
       1
       A co ma w ogóle piernik do wiatraka? :D
       • avatar
        r_e_s_e_t
        1
        Swoją drogą ciekawe czy ten gość w ogóle zna języki obce?
        • avatar
         Q2hvY2hsaWs8
         0
         Oczywiście wszyscy powyżej musieliście zinterpretować to dosłownie... Myślę, że chodziło mu bardziej o to, że nie warto się po prostu uczyć języka obcego. Lepiej jest się uczyć programowania, a język obcy jaki jest wymagany do nauki poznać tylko w stopniu pozwalającym zrozumieć dokumentację, a nie w stopniu do prowadzenia swobodnych rozmów o egzystencji i pisania felietonów światopoglądowych.

         StackOverflow to nie wszystko - jeżeli tak uważasz to jesteś kiepskim programistą.

         Poza tym sam wiem, że można jako tako ogarnąć o co chodzi używając takich środków jak translatory. Pamiętajcie, że język polski jest dość skomplikowany, więc i translatory kiepsko sobie z tym radzą. Ale już jak w przykładzie podane zostało - francuski i angielski - bez problemu.

         Wiadomo, że Tim Cook użył tu bardzo dużego skrótu myślowego, ale nie ma co się od razu rzucać o to. Bo sam uważam podobnie. Dużo bardziej wartościowe z punktu widzenia zawodowego jest znać programowanie niż jakiś obcy język.
         • avatar
          mosiek312
          0
          Mnie sie wydaje, ze nie da sie nauczyć programowania bez znajomości angielskiego. Robie teraz kurs na eduwebie z html i widze że chociaż podstawowe słownictwo jest wymagane, żeby ogarniać temat ale dla mnie to nie problem.