Internet

To miasto ma najszybsze 5G w Polsce. Nie, nie jest to Warszawa

przeczytasz w 2 min.

Od początku roku Polacy wreszcie mogą korzystać z "prawdziwego" 5G. Mieszkańcy których miast skorzystali na technologicznej zmianie najbardziej?

W styczniu pierwsi operatorzy w Polsce uruchomili długo oczekiwane 5G w pasmach 3400-3800 MHz. Obiecywano wówczas, że rezerwacja wyższych częstotliwości dla sieci nowej generacji pozwoli na osiągnięcie wyższych prędkości. Liczby nie kłamią - tak też się stało. 

Gigantyczny wzrost prędkości 5G w Polsce. Które miasto na szczycie rankingu?

Zestawienie miast z najlepszym 5G w pierwszym kwartale 2024 przygotowała firma SpeedTest.pl. W rankingu uwzględnione zostało 12 miejscowości, w których użytkownicy dokonali od stycznia do marca najwięcej pomiarów. 

Średnia prędkość pobierania 5G w poszczególnych miastach wyniosła:

 1. Kraków - 289 Mb/s
 2. Katowice - 278 Mb/s
 3. Poznań - 262 Mb/s
 4. Warszawa - 260 Mb/s
 5. Gdańsk - 258 Mb/s
 6. Wrocław - 248 Mb/s
 7. Lublin - 240 Mb/s
 8. Łódź - 237 Mb/s
 9. Gdynia - 215 Mb/s
 10. Bydgoszcz - 204 Mb/s
 11. Białystok - 170 Mb/s
 12. Szczecin - 151 Mb/s

Według raportu, najwięcej powodów do zadowolenia mają użytkownicy 5G w Krakowa, Katowic i Poznania. Warszawa nie załapała się nawet na podium, choć średnia prędkość pobierania mimo wszystko stoi na solidnym poziomie. 

Jeszcze ciekawiej od kolejności miast prezentuje się poprawa względem pierwszego kwartału 2023. Na wykresie widać jak na dłoni, że rok do roku średnia prędkość pobierania 5G wzrosła w polskich miastach przynajmniej ponad 2-, a w niektórych przypadkach niemal 4-krotnie. 

Download 5G w Polsce - I kwartał 2024Download 5G w Polsce - I kwartał 2024 (fot. SpeedTest.pl)

Liczby nie kłamią - "prawdziwe" 5G robi ogromną różnicę. A będzie coraz lepiej, bo nie minęło jeszcze nawet pół roku od kiedy operatorzy uzyskali stosowne pozwolenia i rozpoczęli proces usprawniania swoich stacji bazowych. 

W przypadku prędkości wysyłania SpeedTest.pl odnotował mniejszy, aczkolwiek wciąż widoczny gołym okiem postęp. 

Upload 5G w Polsce - I kwartał 2024Upload 5G w Polsce - I kwartał 2024 (fot. SpeedTest.pl)

Które miasta w Polsce mają najszybszy internet mobilny w ogóle?

W powyższym rankingu uwzględniono jedynie 5G, ale przecież nie wszyscy Polacy korzystają wyłącznie z sieci najnowszej generacji. Twórcy raportu przygotowali osobny ranking porównujący prędkość internetu mobilnego w sieciach 3G, 4G i 5G. W jego przypadku uwzględniono aż 63 miast. 

Mobilny internet w Polsce - I kwartał 2024Mobilny internet w Polsce - I kwartał 2024 (fot. SpeedTest.pl)

Według tego zestawienia, z najlepszego internetu mobilnego mogą korzystać mieszkańcy Katowic, Olsztyna i Warszawy. Powodów do radości nie mają za to mieszkańcy Konina, gdzie odnotowana średnia prędkość pobierania jest prawie 4-krotnie niższa niż w pierwszej trójce.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  4
  A upload jak był, tak jest żałosny xD
  • avatar
   GOZER
   4
   U mnie 5g działa wolniej od LTE. Jak dla mnie to cofamy się
   • avatar
    Silver
    1
    No ciekawe, który to operator taki... Ja się cieszę jak internet działa w miarę w niektórych miejscach (przykładowo w pracy, bo tutaj jest tylko coraz gorzej) Rekordy prędkości to takie piki - ok da się, ale w odpowiednich warunkach.
    Większość użytkowników byłaby zainteresowana stabilnością minimalnej prędkości, czy takie +120 mbps jest osiągalne, bo jakoś jest to trochę dalekie od średniej. Realnie to te wyniki bardziej pokazują, że coraz więcej użytkowników ma nowe urządzenia obsługujące 5G - tak, wbrew pozorom taki powinien być wniosek. Telefon z 5G mam od dwóch lat, zmieniłem operatora to jak inaczej wyjaśnić spadek jakości, gdy news mówi o znacznej poprawie.
    • avatar
     danieloslaw1
     1
     ja na 3 agregacjach 4g mam 200-300 XDDDDDD
     • avatar
      WacławZiema
      -3
      Siemano ziomale nazywam się Wacław Ziemia i jestem międzynarodowej sławy aktywista klimatycznym, ekologięm, wielkim miłośnikiem przyrody.
      Razem z koja żona Gretą Ziemia-Thunberg i naszym synem Wacławem Ziemia Juniorem walczymy o zielona przyszłość naszej planety.
      Musimy się pozbyć paliw kopalnych aby wyeliminować co2 i żeby nasze dzieci oddychały czystym powietrzem, dlatego chcemy aby tylko OZE jak wiatraki i fotowoltaiki wytwarzało prąd a nie elektrownie na węgiel czy atomowe! Robimy tonwszystko dla naszego dobra!!!
      Ale słuchajcie zimoalme dalej. Moge walczyć o ekologię bo zarobiłem w tamtym roku trylion$ a wszystko dzięki zielonej aplikacji Crypto Com która nie zostawia śladu węglowego i przyczynia się do ochrony klimata!!!! Ty tez ziomal możesz zarobic take hajsik!!!
      Podspdem daje ci linkacza wktorego klikniesz i zarejestrujesz sis w Crypto com zrobisz KYC i podepniesz swoją kartę kredytowa a potem zamówisz czerwona kartę Ruby a otrzymasz az 25$ w zielonej kryptowalucie Cro!
      Kupuj, wymieniaj, sprzedawaj kryptowalut lu w aplikacji Crypto Com aby się się multimilionerem jak ja a przynokazjibdbac o środowisko naturalne!!!
      Klikaj szypko bo nie ma czasu!!! Bo czas to pieniądz!!! Nie ma czasu bo ziemia płonie i musimy ja ratować!!! Klikaj bądź zielonym ziomalem!!! KLIKAJ TERAZ!!!!!

      https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
      • avatar
       Karaimi
       -4
       W Krakowie Lech swą aurą wspomaga.
       • avatar
        WacławPlaneta
        -8
        Siemano ziomale. Nazywam się Wacław Planeta. Jestem międzynarodowej sławy aktywista klimatycznym, ekologiem i wielkim miłośnikiem przyrody!!!
        Razem z moja żona Gretą Thunberg a raczej już Gretą Planeta walczymy o lepsza przyszłość świata! Zielona przyszłość!!! Jeździmy po całym swiecie i prostesukemy przeciwko wykorzystaniu paliw kopalnyh co zanieczyszczają nasza planetę i promujemy zielono energię jak fotowoltaika i wiatraki!!!
        Słuchajcie ziomale. Nie tylko jestem światowej sławy aktywista klimatycznym ale tez jestem światowej sławy ekspertem rynku kryptowalut!!!
        Chciałbym dzisiaj wam polecić najbardziej zielona aplikacje do kryptowalut!!! Nazywa się Crypto Com!!! W tej aplikacji bezpiecznie kupisz Bitcoina, Ethereum, BNB, Solana, Dogecoina, Shiba Inu, Atom Cosmos i setkininnyxh kryptowalut.!!!!! Kupując w Crypto com kryptowaluty przyczyniazz soe do ochrony klimatu bo aplikacja Crypto Com nie pozostawia śladu węglowego!!!
        Kupuj, wymieniaj, trejduj kryptowalutami w zielonej aplikacji Crypto com !!! Pod spodem daje ci linkacza do Crypto Com. Zarejestruj się już dzisiaj, przejdź proces KYC, podepnij swoją kartę kredytowa, zamów czerwona kartę Ruby s dostaniesz za darmochę 25$ w cro!!!
        Klikaj w linkacza teraz w tym momencie bo nie ma czasu!!! Czas to pieniądz!!! Klikaj!!!!!!!!!!!!!!

        https://crypto.com/app/jjey2xxs9c

        Aplikacja Crypto Com polecja Wacław Planeta i jego żona Greta Thunberg-Planeta za innowacyjne i zielone, niezostawiajacego śladu węglowego handel kryptowalutami!!!!
        • avatar
         pawluto
         0
         Czy autor mógłby wyjaśnić co dla niego oznacza - "prawdziwego" ...???
         Bo użył tego chyba dwa trzy razy a wyjaśnienia nie ma...
         Czyżby operatorzy oszukiwali że to jest 5G a nie jest ???
         Czekamy na wyjaśnienie...
         ps. i ponawiam pytanie - kolejny raz - Jaka jest bezpieczna odległość telefonu od głowy (ciała) podczas korzystania z telefonu z włączonym 5G ??? Do dziś nikt nie odpowiedział...