Procesory

Twórca Linuxa dołącza do fanów AMD - w nowym komputerze zamontował prawdziwą bestię

przeczytasz w 1 min.

Procesory AMD Ryzen wypadają coraz lepiej na tle konkurencyjnych modeli Intel Core, co przekonuje kolejne osoby do przesiadki na platformę „czerwonych”. Ostatnio na taką decyzję zdecydował się Linus Torvalds, a więc twórca jądra systemu Linux.

Linus Torvalds zmienia procesor z Intel na AMD

Torvalds już w ubiegłym roku chwalił ofertę AMD i zapowiadał przesiadkę z 8-rdzeniowego/16-wątkowego Core i9-9900K na 16-rdzeniowy/32-wątkowy model Ryzen 9 3950X. Ostatecznie wybrał jeszcze mocniejszy model – 32-rdzeniowy/64-wątkowy Ryzen Threadripper 3970X.

[...]Zmodernizowałem swój główny komputer - po raz pierwszy od około 15 lat mój PC nie bazuje na procesorze Intel. Nie, jeszcze nie przesiadłem się na ARM, ale teraz korzystam z AMD Threadripper 3970X.

Fiński programista chwali wydajność procesora:

Moje kompilacje testowe "allmodconfig" są teraz trzy razy szybsze niż kiedyś - w obecnym czasie nie ma to wielkiego znaczenia, ale na pewno odczuję modernizację przy kolejnym oknie łączenia (merge window).

Zmiana powinna mieć znaczenie także dla innych użytkowników komputerów z procesorami Ryzen i systemem Linux. Torvalds testuje kod nowych jąder Linuxa, więc będzie mógł łatwiej wychwycić błędy i brak optymalizacji.

To AMD teraz prowadzi na rynku procesorów

Decyzja Torvaldsa nie powinna nas dziwić. Modele Ryzen Threadripper 3000 to obecnie najwydajniejsze procesory dla komputerów stacjonarnych, a ich potencjał najbardziej jest odczuwalny właśnie pod systemem operacyjnym Linux.

Warto dodać, że niedawno na platformę AMD przesiadł się także John Carmack – ojciec Dooma wybrał jednak mocniejszy, 64-rdzeniowy/128-wątkowy model Ryzen Threadripper 3990X, który obejmuje pozycję lidera wydajności w naszym rankingu CPU.

Źródło: Phoronix

Zobacz więcej newsów o procesorach:

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Eryk333
  14
  Jaka piękna jest konkurencja zakochałem się w niej.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Otwarty, darmowy Linux lepiej ogarnia nowoczesne architektury procesorów CPU MCM (MultiChipModule) niż komercyjny Windows za którym stoją gigantyczne pieniądze i armia opłacanych programistów. Windows przy Linux--ie wygląda jakby był "niby-os" i dobrze opłacalną przykrywką dla innych celów.
   • avatar
    Krypi
    5
    @bleblebIe Masz sporo racji, ale jest coraz lepiej. Nawet da się komfortowo grac na linuxie i nawet w gry AAA sam zobacz:

    https://www.youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-eW3k-km6GYSWN5kUmjarzB
    https://www.youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-fzGLHivdTKbbgVMqEueGUN

    Nawet w gry z PS3 czy Nintendo SWICH albo WII U jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild
    https://youtu.be/2I50tmdqAPY

    Nie skreślaj go (linuxa)
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     eeee..... to tylko bestyjka, betia to by była 64C/128T
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Widzę że Linus popisał się bardzo sensownym rozsądkiem, jak zwykle zresztą. Nie wybrał procka o maksymalnych parametrach, lecz o połowie maksimum słusznie uznając, że w tym zastosowaniu to będzie akurat z odpowiednim zapasem. I słusznie, bo w zależności od sytuacji, jak będzie za mało, to albo wymieni sam CPU, albo wymieni całą platformę jeśli taka się pojawi, i będzie istotnie wydajniejsza (płyta główna) w porównaniu do obecnej. jak zwykle gratuluję rozsądku. Tak. Torwaldsa stać na platformę max.

      za to się dziwię tym, co muszą sobie kupić max, ale skoro kupują coś z czego i tak nie skorzystają nawet w 50%, ich wola, ich kasa :)
      • avatar
       raffal81
       -6
       Mój wujek stawia na Intela jak co :D
       • avatar
        Konto usunięte
        -7
        Podobno Linux ma małe wymagania i chodzi nawet na starych złomach.
        • avatar
         mjwhite
         -9
         hahah 3970x.... romero ma 3990x.... zabrakło kasy?
         • avatar
          Deus_Volt
          -11
          Zamierzacie pisać o każdym kto kupił ryzena zamiast core?
          • avatar
           awesome1337
           -13
           czekam na taki sam news o każdym kto kupił Intela albo na nim został

           a sorry zapomniałam ze redaktor jest fanboyem amd