Ciekawostki

URBEE2 - samochód z drukarki 3D przejedzie 123 km na litrze paliwa

przeczytasz w 1 min.

Niepozorny, lekki trzykołowiec o niewielkiej mocy okaże się cudem technologicznym?

URBEE 2 samochód wygląd

Wysoka wydajność paliwa jest aktualnie jedną z najważniejszych cech, na którą zwracają uwagę ludzie przy wyborze samochodu. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy są przede wszystkim stale rosnące ceny paliw, ale także kwestie ekologiczne. Z rozwiązaniem przychodzą tutaj Tyler i Cody Kor oraz ich stworzony dzięki drukarce 3D samochód URBEE2. Zgodnie z zapowiedzią, jego twórcy zamierzają udać się w podróż wszerz Stanów Zjednoczonych wykorzystując zaledwie 10 galonów (ok. 38 litrów) paliwa. Biorąc natomiast pod uwagę fakt, że z San Francisco do Nowego Jorku mamy jakieś 2905 mili (ok. 4675 km), daje nam to współczynnik na poziomie 290 MPG, co oznacza, że na jednym litrze paliwa URBEE2 może przejechać nieco ponad 123 kilometry. To naprawdę świetny wynik.

Inną ciekawostką, o której mowa była też we wstępie, jest fakt, że samochód URBEE2 został stworzony przy wykorzystaniu drukarki 3D. Użyto jej do produkcji komponentów wewnętrznych, karoserii i ramek. Natomiast materiał, jaki wykorzystano, to lekkie tworzywo sztuczne, które powodować ma zmniejszenie oporu powietrza – według specyfikacji jego współczynnik wynosi jedynie 0,15. Samochód napędzany jest jednocylindrowym silnikiem, który może wykorzystywać zarówno paliwo etanolowe, jak i olej napędowy. 

URBEE 2 samochód tył

Pod względem technicznym URBEE2 jest samochodem elektrycznym. Jego silnik o mocy 16 koni mechanicznych zasilany jest akumulatorowo, w połączeniu z energią dostarczaną przez silnik gazowy. Pomimo bardzo niskiej mocy znamionowej producenci zapewniają, że samochód ten jest w stanie podróżować z prędkością przekraczającą 110 km/h. Ma to być możliwe dzięki stosunkowo niewielkiej wadze oraz opływowemu kształtowi konstrukcji. Do małego ciężaru przyczynił się także fakt, że URBEE2 ma nie cztery, a jedynie trzy koła.

URBEE 2 samochód przód

Źródło: SlashGear, DigitalTrends

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  110 km/h w tak lekkiej mydelniczce na 3 kołach ?

  A na zakręcie http://youtu.be/II1U-85lzkQ?t=20s
  • avatar
   jacy4
   4
   I za niedługo wiadomość że wszystkie projekty tego pojazdu przepadły, ich projektant popełnił samobójstwo strzelając sobie 8 razy w głowę i cena ropy poszła w górę.
   • avatar
    jkbrenna
    1
    VW up hybryd przejezdza srednio 70 km na jednym litrze oleju napedowego (okolo 28 kcal) i moga nim 4 osoby jechac, ale z czego beda nasze darmozjady zyc, jak cos takiego sie przyjmnie..
    • avatar
     Wiscoo
     0
     "Wysoka wydajność paliwa" - a co to takiego?
     • avatar
      cysi3k
      0
      Bo tylko V8 sprawia że czujesz się jak Hrabia! ;-)