Technologie i Firma

Uważajcie, ktoś podszywa się pod Play i wysyła faktury [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Na fakturze podany jest fałszywy numer konta, a przelane pieniądze trafiają do anonima z Panamy. Bądźcie czujni.

Play uwaga

AKTUALIZACJA [24.11.2016]: Klienci Play informują o kolejnej fali podejrzanych faktur przysyłanych na ich skrzynki e-mailowe. Rzecznik operatora Marcin Gruszka ostrzega, by dla swojego bezpieczeństwa pod żadnym pozorem nie otwierać znajdujących się w takich wiadomościach załączników.

W załącznikach e-mailów znajduje się trojan „Trojan-Downloader.JS.Agent”, który może następnie pobrać na komputer ofiary oprogramowanie ransomware służące do wyłudzania okupu od użytkowników. W rzeczywistości jednak równie cenne co pieniądze, mogą być dla cyberprzestępców dane.

Jak nie dać się wrobić? Pamiętajcie, by dokładnie sprawdzić adres, z jakiego dostajecie fakturę – musi to być [email protected] Warto też pamiętać, że Play nigdy nie wysyła faktury w archiwum ZIP, tylko w formacie PDF (chociaż cyberprzestępcy w nowej fali fałszywych faktur stosują właśnie takie pliki). 

NEWS [08.10.2016]: Od kilku dni do skrzynek mailowych docierają faktury za usługi telekomunikacyjne, pochodzące rzekomo od Play. Choć nawet średnio doświadczeni użytkownicy raczej szybko rozpoznają fałszywkę, warto uważać i informować innych o możliwym oszustwie. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi.

Sama faktura wygląda jak prawdziwa, choć oczywiście pewne informacje na niej mogą (nawet dość poważnie) mijać się z faktami. Naprawdę jednak uwagę powinno się zwrócić na adres mailowy, z którego faktury te są wysyłane. Nie są one w żaden sposób powiązane z Play – są to między innymi: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected] oraz [email protected] Czasem trzeba rozwinąć adres, ponieważ jest podpisany, na przykład jako „Play Polska”.

Jeżeli więc klient zobaczy, że dostał maila od „Play Polska”, a kwota wyjątkowo będzie zbliżona do prawdziwej, może się nabrać. Niestety, śmiesznie nie jest. Na fakturze jest bowiem podany fałszywy numer konta i pieniądze trafiają do anonima z Panamy. W efekcie są niemożliwe do odzyskania. Bądźcie czujni.

Źródło: Play, Gdańsk Strefa, Radio Zet

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NanoXen
  7
  Ja zawsze przed opłaceniem, porównuję numer konta obecnej faktury z danymi na poprzedniej fakturze. Polecam ;)
  • avatar
   darioz
   6
   Jak ktos ma konto na onecie i interii to na 100% dostanie taką fakturę! Oni codziennie wysyłają tony spamu do swoich ''darmowych'' kont!
   Onetem i Interią już dawno powinien był się zająć prokurator za to że pozwalają za parę groszy zysku wysyłać mejle od wszelkiego rodzajów oszustów!
   • avatar
    Radical
    2
    Dziwne że nikt się nigdy nie podszywa pod klientów żeby płacić ich faktury....
    • avatar
     kokosnh
     0
     Ja mam fizyczną skrzynkę pocztową i nie mam tego problemu.
     • avatar
      SiLNOR3KI
      -2
      Kto jeszcze ma playa w tym kraju ? Ludzie, opamiętajcie się...
      • avatar
       shamoth
       0
       Teoretycznie po to są podawane w przelewie dane odbiorcy żeby bank je weryfikował czy zgadzają się z numerem konta. Przelewy z kontem i danymi osobowymi które nie mają ze sobą nic wspólnego nie powinny być realizowane, także jak taki przejdzie to już zmartwienie banku że weryfikacja leży...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A nie prościej zainstalować pod windows pakiet zabezpieczający zrobiony przez microsoft o nazwie EMET ?
        http://www.dobreprogramy.pl/Windows-7-bezpieczniejszy-od-Windowsa-10.-Wystarczy-wlaczyc-EMETa,News,77583.html

        pakiet nie jest już rozwijany, ale nadal jest bardzo skuteczny. świetne uzupełnienie antywira.
        • avatar
         Balrogos
         0
         Da rade odszyfrowac jakos dane? w tych mejlach byl cryptolocker mama oczywiscie otworzyla... i plik zaszyfrowane.