Procesory

VIA wprowadzi procesory Nano X2

przeczytasz w 2 min.

Firma VIA Technologies będąca trzecim, a zarazem niszowym producentem procesorów na świecie oficjalnie potwierdziła wprowadzenie na rynek pierwszych długo oczekiwanych dwurdzeniowych procesorów Nano X2.

Warto przeczytać:
VIA eH1 - karta grafiki dla multimediów

VIA mimo, że ciągle jej udziały w rynku procesorów są niemal znikome, to firmie udało się znaleźć pewną niszę pozwalającą na utrzymanie. Wspomnianą niszą, jest produkcja podzespołów do ultramobilnych netbooków czy też nettopów oraz komputerów typu HTPC i Media Center. Jak się również okazuje, procesory oferowane przez firmę VIA nie są takie słabe jak je wielu określa, gdyż jak pokazują testy z powodzeniem radzą sobie w rywalizacji z konkurencyjnymi procesorami Intel Atom. Mimo wszystko bardzo ciężko jest im przebić marketingową ofensywę gigantów i wypromować swoje produkty. Jak się okazuje wydajność procesorów VIA w wielu aplikacjach skompilowanych za pomocą kompilatora Intela została zaniżona, aby uniemożliwić zdrową konkurencję procesorom Nano. Oczywiście w tej sprawie opublikujemy stosowny i obszerny artykuł wyjaśniający całą sprawę.

Przechodząc jednak do tematu zapowiedzi wprowadzenia na rynek nowych dwurdzeniowych konstrukcji VIA. Procesory Nano X2 są wytwarzane w 40 nanometrowym procesie technologicznym i posiadają dwa natywne rdzenie x86 nazwane kodowo "Isaiah". Układ w pełni wspiera 64-bitowe instrukcje oraz oferuje wsparcie dla instrukcji SSE4, wirtualizacji czy też sprzętowego szyfrowania danych PadLock. Jedną z wyczekiwanych zmian jak zapewniają sami twórcy układu jest z pewnością zmniejszenie ogólnego współczynnika TDP (Thermal Power Design) oraz usprawnienia w systemach odpowiadających za zarządzenie i oszczędzanie energii.

Co ciekawe aby móc skorzystać z dobrodziejstw nowego układy, nie będzie konieczna wymiana płyty głównej, gdyż nowe procesory charakteryzują się zachowaniem pełnej kompatybilności wstecznej i to bez straty wydajności. Jak informuje producent, nowe układy znajdują się już w produkcji, spora ich część trafiła już jednak do producentów płyt głównych i partnerów biznesowych w wersjach OEM. Pierwszych produktów opartych o dwurdzeniowe procesory Nano X2 należy się spodziewać jeszcze w bieżącym kwartale.


Źródło:
VIA, TechConnect, TechPowerUP!

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wreszcie o przekrętach Intela mówi się głośno, w Klasie biznesu osiągnęli "dno + metr mułu" już dawno...

  Co do rozwiązań VIA, ciesze się że jakoś dają radę i starają się jak można - POWODZENIA!

  • avatar
   d i l
   0
   Przydałaby się reaktywacja Cyrix-a :P
   • avatar
    wildthink
    0
    Szkoda trochę takiego producenta, bo nawet jak wypuści coś dobrego, to konkurencja praktycznie go zmiecie. Dobrze, że AMD jakoś się trzyma, bo byśmy przy monopolu Intela jeszcze do tej pory na Pentiumach jechali...
    • avatar
     spock2
     0
     AMD się jeszcze trzyma bo Intelowi na tym zależy żeby miał jakąś tam konkurencję bo inaczej urzędy antymonopolowe dobrałyby się mu na serio do skóry gdyby został sam na rynku x86. Stąd też wypłata sowitego odszkodowania AMD i udostępnienie technologii. Co do Nano miałem to kiedyś przez parę dni, wolno to działało, oj wolno...
     • avatar
      Viperus
      0
      Szkoda że nano jest takie wolne, po wyjściu Zacate od AMD będzie jeszcze ciężej, gdyby udało im się zrobić wydajniejszego procka to może mieli by jakieś szanse a tak to zostaje im tylko rynek komputerów wbudowanych.
      • avatar
       krzywyzielarz
       0
       Co ciekawe aby móc skorzystać z dobrodziejstw nowego układy,
       Literówka

       Ciekawe jak je wymienią część procesorów została przylutowana do płg.
       http://www.youtube.com/watch?v=OIEKPLJ0b3M Crysis na Nano poprzedniej generacji.
       Pozdrawiam,
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Intel boi się konkurencji? Naprawdę życzę powodzenia chłopakom z VIA.