Aplikacje mobilne

Vinted, Allegro i OLX wprowadzą rejestr sprzedawców? Projekt ustawy uderza w nierzetelnych podatników

przeczytasz w 1 min.

Trwają prace nad projektem ustawy, przewidującym nowe obowiązki dla platform internetowych typu Vinted, Allegro i OLX. Zgodnie z nim serwisy mają raportować do KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) informacje o korzystających z ich pośrednictwa sprzedawcach.

DAC7: Vinted, Allegro, OLX i nie tylko poprowadzą rejestr sprzedawców 

Zgodnie z projektem ustawy wdrażającej dyrektywę DAC7 sprzedażowe platformy internetowe (a więc również FacebookInstagram) będą miały swój udział w uszczelnianiu systemu podatkowego i zwiększaniu wpływów do budżetu państwa. Regulacja uderza w nierzetelnych podatników, którzy za ich pośrednictwem zawierają umowy: 

 • najmu nieruchomości lub miejsc parkingowych,
 • najmu środka transportu,
 • o świadczenie usług osobiście,
 • sprzedaży towarów.

Do KAS mają trafić informacje, takie jak dane identyfikacyjne sprzedawcy, jego wynagrodzenie i dane o rachunku bankowym.

Rejestr sprzedawców to jednak nie koniec – platformy internetowe będą też zobowiązane do udostępniania użytkownikom informacji o zakresie gromadzonych przez nie danych. 

Niewykluczone, że te dwa kierunki zmian przełożą się na wzrost kosztów korzystania z usług serwisów, które będą zmuszone do stworzenia i obsługi odpowiedniej infrastruktury, celem dopełnienia nowych obowiązków. Taki scenariusz w parze z ewentualnym, dodatkowym opodatkowaniem działalności oznacza zaś rosnące ceny towarów i usług. 

Rejestr sprzedawców – wyjątki 

A co w przypadku użytkowników, którzy korzystają z platform pośredniczących okazjonalnie? Dla tych przewidziano wyjątek, sprowadzający się do limitu liczby transakcji i kwotowego wynagrodzenia. O ile w danym okresie sprawozdawczym nie przekroczycie górnej granicy 30 umów, a Wasze łączne wynagrodzenie nie przewyższy 2000 euro, nie będziecie objęci obowiązkiem raportowania.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy i w jakim ostatecznie kształcie regulacja wejdzie w życie. 

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  14
  "O ile w danym okresie sprawozdawczym nie przekroczycie górnej granicy 30 umów, a Wasze łączne wynagrodzenie nie przewyższy 2000 euro, nie będziecie objęci obowiązkiem raportowania. Przekroczenie ustanowionego progu wiąże się zaś z koniecznością założenia działalności i opodatkowania przychodów. "

  PRZEPRASZAM BARDZO - to już nie mogę sprzedać własnego nie wiem, komputera? Od ktorego odprowadziłem podatki, ale np. kosztował 20000zł i po min. 6 miesiącach, ten używany (min. 6 miesięcy) sprzęt sprzedam za 12000zł to muszę jeszcze podatki płacić, bo to "zysk" dla mnie? Chyba POEBAO.
  • avatar
   KENJI512
   11
   "wdrażającej dyrektywę DAC7, mającej na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększenie wpływów do budżetu państwa."

   ...mającej na celu dalsze "praworządne" okradanie obywateli...
   • avatar
    r3luq
    10
    Autorka chyba nie wie o czym pisze "Przekroczenie ustanowionego progu wiąże się zaś z koniecznością założenia działalności i opodatkowania przychodów. "nic z tych rzeczy, platformy jak allegro ,olx itp itd, maja monitorować wszystkich sprzedawców i jeśli zostanie przekroczony dany próg z automatu informacja trafia do skarbówki, a to nie oznacza ,że trzeba zakładać działalność tylko skarbówka ma monitorować czy im się należy ewentualnie podatek i czy nie robisz tego nagminnie co już skutkowałoby ewentualnie obowiązkiem założenia działalności. I to nie jest wymysł PiS tylko dyrektywa UE. A i żeby było śmieszniej to dyrektywa weszła w życie chyba od połowy obecnego roku,a platformy takie jak np allegro miały już zbierać te informacje od początku obecnego roku:). Bo dla skarbówki liczy się rok kalendarzowy huehue. Gratuluje "aktualnośći" tematu;).
    • avatar
     piterk2006
     7
     Donoszenie do US na matki sprzedające 2 wózki i 10 ubranek dziecięcych (bo jakiś %$^*& kwalifikował to jako działalność) było już od lat.
     Poza tym w Polsce jest coś takiego jak działalność nierejestrowana która dopuszcza 20940zł na rok. Obecnie kwotę podniesiono i to już 32400. A tu nagle 2000 euro wymaga działalności? Nie, nie wymaga. Co najwyżej odprowadzenia podatków.
     • avatar
      Rabarbarr
      7
      Tu nie chodzi o uszczelnienie systemu podatkowego a o permanentną inwigilację,trzeba używać gotówki gdzie tylko się da.
      Państwo totalitarne dzieje się na naszych oczach.
      • avatar
       BombaX
       4
       Niech sp***ą. Na każdym kroku wyzysk.
       • avatar
        Silver
        3
        Kurestwa ciąg dalszy, bo jak nazwać handel z drugiej ręki. Nie chodzi wyłącznie o tych na dużą skalę, ale ograniczenia jakie wprowadzają są chore - 30 transakcji w roku? A co z podwójnym opodatkowaniem? Dlaczego państwo ingeruje w moją własność i to skąd ja to nabyłem. Ten eurokołchoz zabija w ten sposób to z czym próbują walczyć - z antyekologicznym działaniem. Już teraz coraz więcej jest ogłoszeń z brakiem wysyłki - nie dziwię się tu ludziom, bo dane osobowe nie mniej wykańcza się drobną szarą strefę (tak zwykle mówi się na poza sklepową sprzedaż)
        • avatar
         Cinas
         2
         Państwo PIS to i portal coraz bardziej pisowski...
         • avatar
          Altru
          1
          Kto głosował na UE za czasów poprzedniej władzy, teraz może jej podziękować za takie regulacje, bo to UE je wprowadziła.
          • avatar
           michael85
           -2
           Państwo PiS. Rżnąć obywatela żeby ani zipnął. Jeszcze mają czelność mówić że coś dają?! Jedyne co dają to potężna inflacja i ograniczenie swobód obywatelskich kolejnymi idiotycznymi przepisami. Dlatego pamiętajcie że gotówka to wolność.
           • avatar
            racedriver
            0
            kasy brakuje w budżecie

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login